Pereiti prie pagrindinio turinio

ECC-Net ir COVID-19

Nuo 2020 m. vasario mėn. vidurio smarkiai išaugęs Europos vartotojų centrų gaunamų vartotojų užklausų skaičius atspindi su COVID-19 susijusius susirūpinimą keliančius klausimus.

Europos vartotojų centrai (EVC) yra ES bendrai finansuojamos įstaigos, teikiančios konsultacijas ir pagalbą ES piliečiams dėl jų vartotojų teisių apsiperkant kitose valstybėse narėse bendrojoje rinkoje.

2020 m. kovo mėn. jie atsakė į 15 000 vartotojų užklausų, kurių daugelis buvo susiję su koronaviruso poveikiu jų įsigytai paslaugai arba prekei. Tai yra maždaug 5 000 daugiau užklausų nei tą patį mėnesį 2019 m. Nuo metų pradžios užregistruotos savaitės tendencijos nuo vasario vidurio nuolat didėjo.

Pagrindinės užklausų sritys – keleivių vežimas, apgyvendinimo paslaugos (pvz., viešbučiai ir B&B (Nakvynė ir pusryčiai)) ir atostogų paketai; tačiau dėl daugelio kitų verslo sektorių taip pat gaunama vartotojų užklausų, susijusių su pandemija.

Graph showing business sectors generating most coronavirus queries
Data below relates to queries received before 1st April 2020

Komisija sukūrė specialų daugiakalbį tinklalapį apie COVID-19 poveikį, kuriame aptariami daugelis šių klausimų.

EVC ne tik atsako į vartotojų užklausas, bet ir įspėja vartotojus apie nesąžiningą praktiką siūlant vaistus, suklastotas apsaugines kaukes ir dezinfekantus bei kitas su COVID-19 susijusias apgavystes. Jie reguliariai informuoja nacionalines vartotojų apsaugos institucijas ir Komisiją apie nustatytas apgavystes. Daugiau informacijos apie koordinuotus veiksmus prieš nesąžiningus prekiautojus, siekiančius pasinaudoti vartotojais dėl koronaviruso, pateikiama čia.

EVC toliau dirba nuotoliniu būdu ir su jais galima susisiekti per jų interneto svetainę arba e. paštu. Daugiau informacijos rasite čia.

Komisija taip pat administruoja elektroninio ginčų sprendimo platformą, kad padėtų vartotojams ir prekiautojams išspręsti ginčus neteismine tvarka (žr. čia). Komisija ragina vartotojus ja naudotis, jei jie negauna patenkinamo prekiautojo atsakymo.

ECC-Net 8 pagrindiniai patarimai kaip saugiau apsipirkti internetu per koronaviruso protrūkį

  • Pasikliaukite oficialiais informacijos apie tai, ar yra vaistų, galinčių užkirsti kelią koronavirusui arba jį išgydyti, jei tokių yra, kanalais.
  • Saugokitės suklastotų domenų, kurie iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti teisėti.
  • Ieškokite pardavėjo informacijos, pvz., kontaktinių duomenų, ir patikimų vartotojų atsiliepimų apie pardavėją.
  • Perskaitykite prekiautojo interneto svetainėje pateikiamą informaciją apie prekių pristatymą ir atsižvelkite į tai, kad pristatymas šiuo laikotarpiu gali užtrukti ilgiau dėl įvairių apribojimų pasienyje.
  • Gerai perskaitykite sąlygas, kad nepatektumėte į prenumeratų spąstus, pvz., užsisakydami internetines kūno rengybos ar kalbos pamokas.
  • Būkite atsargūs prieš įvesdami asmens duomenis be konkrečios priežasties, kad gautumėte informacijos apie produktą ar paslaugą.
  • Laikykitės nurodymų, kaip tinkamai naudoti gaminį, ir, jei įmanoma, atlikite odos lopo mėginio bandymą, pvz., išbandydami plaukų dažų gaminius.
  • Jei gaminys netenkina, atminkite, kad iš esmės turite teisę atsisakyti sutarties ir galite grąžinti prekę per 14 dienų.

Pagrindiniai faktai

Europos vartotojų centrai veikia visose ES valstybėse narėse, Norvegijoje, Islandijoje ir Jungtinėje Karalystėje (bent iki 2020 m. pabaigos). ECC-Net šviečia vartotojus apie jų teises, rengdamas į kokybę orientuotas kampanijas apie bendrosios rinkos naudą tarpvalstybinei prekybai, ir padeda jiems spręsti tarpvalstybinius ginčus. 2020-ieji tinklui yra ypatingi metai, nes jis mini savo 15-ąsias metines. Nuo tada, kai buvo sukurtas, tinklas padėjo daugiau kaip 1 mln. vartotojų; daugiausia vartotojo gimtąja kalba ir nemokamai.

Daugiau informacijos apie tai, kaip veikia ECC-Net, jo pasiekimus ir nuorodą į savo EVC svetainę rasite čia.