Evropski potrošniški centri (EPC) so organi, sofinancirani s strani EU, ki državljanom EU nudijo svetovanje in pomoč v zvezi z njihovimi potrošniškimi pravicami pri čezmejnem nakupovanju na enotnem trgu.
Marca 2020 so odgovorili na 15 000 vprašanj potrošnikov, ki so se pogosto nanašala na vpliv koronavirusa na storitev ali blago, ki so ga kupili. To je približno 5 000 vprašanj več kot v istem mesecu leta 2019. Tedenski trendi, ki se beležijo od začetka leta, od sredine februarja naprej stalno naraščajo.
Vprašanja potrošnikov v zvezi s pandemijo se nanašajo predvsem na prevoz potnikov, nastanitvene storitve (kot so hoteli in prenočišča z zajtrkom) in počitniške pakete, a tudi na druge gospodarske panoge.
Komisija je ustvarila posebno večjezično spletno stran o vplivu COVID-19 na številna tovrstna področja.
Evropski potrošniški centri poleg odgovarjanja na vprašanja opozarjajo potrošnike na goljufije pri farmacevtskih izdelkih, ponarejene zaščitne maske in razkužila ter druge prevare, povezane s COVID-19. O ugotovljenih prevarah redno obveščajo nacionalne organe za varstvo potrošnikov in Komisijo. Več informacij o usklajenem delovanju proti nepoštenim trgovcem, ki nagovarjajo potrošnike v zvezi s koronavirusom, je na voljo tukaj.
Evropski potrošniški centri svoje delo nadaljujejo na daljavo in nanje se lahko obrnete prek njihovega spletnega mesta ali po elektronski pošti. Podrobnosti so na voljo tukaj:
Komisija upravlja tudi platformo za spletno reševanje sporov, da bi potrošnikom in trgovcem pomagala pri zunajsodnem reševanju sporov. Potrošnike spodbuja k njeni uporabi, če od trgovca ne prejmejo zadovoljivega odgovora.
Mreža EPC – osem osnovnih nasvetov za varnejše spletno nakupovanje v času koronavirusa
- Zaupajte uradnim kanalom obveščanja glede obstoja morebitnih zdravil, ki preprečujejo ali zdravijo koronavirus;
- bodite pozorni na lažne domene, ki bi vas s svojim legitimnim izgledom lahko zavedle;
- poiščite informacije o prodajalcu, npr. kontaktne podatke, in zanesljiva mnenja potrošnikov o prodajalcu;
- na spletnem mestu trgovca preverite informacije o dostavi in upoštevajte, da lahko dostava v tem obdobju zaradi različnih omejitev na mejah traja dlje;
- skrbno preberite pogoje poslovanja, da se ne ujamete v past z naročnino, npr. pri prijavi na spletno vadbo ali jezikovni tečaj;
- bodite previdni, če se za pridobitev informacij o izdelku ali storitvi od vas brez posebnega razloga zahteva navedba osebnih podatkov;
- upoštevajte navodila za pravilno uporabo izdelka in, če je mogoče, najprej opravite test na koži, npr. pri izdelkih za barvanje las;
- če z izdelkom niste zadovoljni, imate praviloma pravico do odstopa od pogodbe in lahko blago v 14 dneh vrnete.
Ozadje
Evropski potrošniški centri se nahajajo v vseh državah članicah EU, na Norveškem, Islandiji in v Združenem kraljestvu, vsaj do konca leta 2020. Mreža EPC s kampanjami obveščanja o prednostih enotnega trga pri čezmejnem nakupovanju potrošnike seznanja z njihovimi pravicami in jim pomaga v čezmejnih sporih. Letos mreža praznuje 15. obletnico svojega obstoja. Od ustanovitve naprej je pomagala več kot milijon potrošnikom, večinoma v njihovem maternem jeziku in brezplačno.
Več informacij o delovanju mreže EPC in njenih dosežkih ter povezavo do spletnega mesta vašega evropskega potrošniškega centra najdete tukaj.