Likumdošanas prioritāšu noteikšana
Katru rudeni Komisija darba programmā nosaka savas politikas prioritātes nākamajam gadam. Pamatojoties uz šo darba programmu, Komisija vienojas ar Padomi un Eiropas Parlamentu par galvenajām likumdošanas prioritātēm, kuras tiek iekļautas gada kopīgajā deklarācijā.
Kopīgā deklarācija par ES likumdošanas prioritātēm 2018. un 2019. gadā
Kopīgā deklarācija par ES likumdošanas prioritātēm 2017. gadā
Iestāžu nolīgums par labāku likumdošanas procesu
Tiesību akta plānošana un ierosināšana
Kā paredzēts labāka regulējuma programmā, iedzīvotāji, uzņēmumi un ieinteresēto personu grupas var sekot Komisijas iniciatīvām visos to izstrādes procesa posmos.
Sekot plānotajām Eiropas Komisijas iniciatīvām
Ietekmes novērtējuma ziņojumu un Regulējuma kontroles padomes atzinumu datubāze
Eiropas Komisijas ekspertu grupu datubāze
Tiesību akta pieņemšana
Ieinteresētās personas var sekot Komisijas iniciatīvu virzībai gan ES, gan valsts likumdošanas procesa gaitā. Vispirms iniciatīva tiek ierosināta, tad notiek sarunas Eiropas Parlamentā un Padomē, un pēdējais posms ir tiesību akta galīgā pieņemšana un iestrādāšana valsts tiesību aktos.
Nebūtiskiem ES iniciatīvu grozījumiem – deleģētajiem un īstenošanas aktiem –, kuriem nav vajadzīgs pilns likumdošanas process, arī var sekot dažādos to izstrādes posmos.
Eiropas Komisijas izstrādātie jaunu tiesību aktu priekšlikumi un to ietekmes novērtējumi
Sekot līdzi jauna tiesību akta priekšlikuma dzīves ciklam
Valstu parlamentu atzinumu un Eiropas Komisijas atbilžu datubāze
Deleģēto aktu starpiestāžu reģistrs
Komiteju procedūru reģistrs īstenošanas aktiem
ES tiesību aktu piemērošana
Ir iespējams arī sameklēt, kādus pasākumus dalībvalstis veic, lai transponētu ES tiesību aktus valstu likumos, kā arī sekot pārkāpuma procedūrām, kuras Komisija sākusi pret ES valstīm.
Pārkāpumu lietās pieņemto lēmumu datubāze
Pašreizējo tiesību aktu izvērtēšana un uzlabošana
Eiropas Komisija pastāvīgi izvērtē, vai ES tiesību akti ar minimālām izmaksām nodrošina iedzīvotāju un uzņēmumu vajadzības. Izvērtējumi, atbilstības pārbaudes un Normatīvās atbilstības un izpildes (REFIT) programma padara spēkā esošos ES tiesību aktus vienkāršākus un vieglāk piemērojamus.
Lai atvieglotu šo procesu, ir izveidota REFIT platforma, kurā pulcējas uzņēmumu, sociālo partneru, pilsoniskās sabiedrības un ES valstu augsta līmeņa eksperti, kas Komisijai sniedz ieteikumus, kā ES tiesību aktus padarīt efektīvākus un rezultatīvākus, vienlaikus samazinot slogu un atbalstot politikas mērķus.
ES tiesību aktu vienkāršošana ar REFIT platformas palīdzību
Plānotie novērtējumi un pētījumi – no 2015. gada
Izvērtējumu rezultāti Eiropas Komisijas dienestu darba dokumentos