Направо към основното съдържание

По-добро регулиране: защо и как

Програмата за по-добро регулиране осигурява основан на факти, прозрачен законодателен процес в ЕС, при който се вземат предвид мненията на хората, които могат да бъдат засегнати от него. Комисията оценява и подобрява законите на ЕС, като насочва вниманието си към постигането на резултати там, където това е най-важно.

Цели на програмата за по-добро регулиране

  • Гарантиране, че изготвянето на политиките на ЕС се основава на доказателства
  • Опростяване и подобряване на законодателството на ЕС и избягване на ненужната тежест
  • Включване на гражданите, предприятията и заинтересованите страни в процеса на вземане на решения

Какво прави Комисията

Европейската комисия отговаря за планирането, подготовката и предлагането на нови закони и политики на ЕС. Работата се ръководи от годишната работна програма на Комисията. Когато предлага закони, Комисията оценява очакваните им значителни въздействия, а именно, но не само, в екологичен, социален и икономически план. Стратегическото прогнозиране е важен елемент за създаването на ориентирани към бъдещето политики във всички сектори.

Комисията също така отговаря за оценяването на законите на ЕС и предлагането на подобрения, когато е необходимо, в прегледите на политиките.

Комисията продължава да наблюдава изпълнението и прилагането на приетите инициативи в държавите членки.

По-доброто регулиране гарантира прозрачно и ефикасно вземане на решения. От 2021 г. насам основните акценти в преразгледаната програма за по-добро регулиране включват:

BR-Simplifiying-icon

Подобряване на обществените консултации чрез въвеждане на единна покана за представяне на мнения, преведена на всички езици, на преработените уебстраници Споделете мнението си: Портал за обществени консултации и мнения. Подходът съчетава мненията за пътните карти и оценките на въздействието от етапа на създаване с въпросник за обществени консултации.

BR-Introducing-icon

Повишаване на усилията на Комисията за опростяване на правилата на ЕС и намаляване на ненужната тежест, като същевременно се постигат ползите от законодателството (програма REFIT) и чрез въвеждане на подхода на отмяна на предишни тежести при въвеждане на нови. Този принцип означава, че всяка нововъведена тежест се компенсира чрез премахване на еквивалентни тежести в същата област на политиката. През втората половина на 2021 г. Комисията осъществи пилотен проект за отмяна на предишни тежести при въвеждане на нови, състоящ се от десет законодателни предложения, обхващащи широк кръг от области на политиката, които оказват въздействие върху различни сектори и заинтересовани страни, за да тества подхода, неговата методология и свързаните с него изчисления. Въз основа на поуките, извлечени от пилотния проект, понастоящем Комисията прилага принципа на отмяна на предишни тежести при въвеждане на нови, като започва с работната програма на Комисията за 2022 г. Комисията също така пое ангажимент да рационализира изискванията за докладване с оглед на намаляването им с 25 %.

BR-Removing-Icon

Премахване на пречките и бюрокрацията, които забавят инвестициите, от страна на ключови заинтересовани страни в експертната група на високо равнище „Готови за бъдещето“.

BR-Mainstreaming-icon

Интегриране на целите на ООН за устойчиво развитие, за да се гарантира, че законодателните предложения допринасят за програмата за устойчиво развитие до 2030 г.

Improving

Подобряване на начина, по който в рамките на по-доброто регулиране се разглеждат и подкрепят цели в областта на устойчивостта, по-конкретно принципа за ненанасяне на значителни вреди и цифровата трансформация.

BR-Integrating-icon

Интегриране на стратегическото прогнозиране в процеса на изготвяне на политики, за да се гарантира, че той е пригоден за бъдещето, например, като се вземат предвид възникващите мегатенденции в екологичната, цифровата, геополитическата и социално-икономическата област.

Практиките на Комисията за по-добро регулиране са международно признати от ОИСР и се считат за напреднали сред членовете на ОИСР.

Научете повече за политическия и законодателния цикъл в ЕС.

Have your say process

Споделете мнението си: Обществени консултации и обратна връзка — Споделете своите виждания и идеи

От 2015 г. Комисията събира данни и мнения от гражданите, предприятията и заинтересованите страни на всички етапи на процеса на създаване на законодателство и политики. Можете да споделяте вижданията и идеите си за инициативите на Комисията във всички области на политиката на портала Споделете мнението си: Портал за обществени консултации и мнения. Можете да се абонирате за уведомления относно новости в развитието на дадена инициатива, включително след приемането на законодателство.

Вашето мнение може да допринесе за реална промяна

Мненията на граждани, предприятия и заинтересовани страни допринасят за реална промяна в политиките на ЕС. Те помогнаха за насочване и подобряване на работата на Комисията по няколко важни инициативи, като Европейската гражданска инициатива, Европейския корпус за солидарност, общата селскостопанска политика и нашите насоки за енергийна ефективност на сградите.

Научете как процесът на консултации помогна за оформянето на законодателството.

Опростяване на законодателството на ЕС

Комисията оценява ефективността на действащото законодателство на ЕС и внася необходимите промени, за да остане то подходящо за целта.

  • Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) бе създадена през 2012 г. с цел опростяване на правото на ЕС и ограничаване на ненужните разходи за регулиране при запазване на определените цели. Потенциалът за опростяване и намаляване на тежестта винаги се взема предвид при оценката и преразглеждането на законодателството. Всички преразглеждания на законодателството на ЕС са включени в Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) и имат за цел да постигнат намаляване на тежестта и опростяване.
  • Платформата „Готови за бъдещето“, която заменя платформата REFIT, беше създадена през 2020 г. Тя е експертна група на високо равнище, съставена от представители на държавите членки, Комитета на регионите, Европейския икономически и социален комитет и заинтересовани страни, представляващи гражданското общество, бизнеса и неправителствените организации. Платформата работи и с Мрежата на представителите на МСП и RegHub. Платформата представя становища на Комисията с конкретни предложения относно възможностите за опростяване, намаляване на тежестта и модернизиране на съществуващото законодателство на ЕС.
  • Всеки може да прави предложения за опростяване на съществуващото законодателство на ЕС чрез портала Споделете мнението си — помогнете за опростяване на законодателството!
  • Чрез оценки и проверки за пригодност се преценява дали законите, политиките и програмите за финансиране на ЕС водят до очакваните резултати при минимални разходи.

Всяка година в годишното изследване относно тежестта Комисията представя обзор на усилията си за опростяване на законодателството и намаляване на тежестта. Тя също така следи редовно как в набора от показатели по REFIT се разглеждат възможностите за опростяване и намаляване на тежестта през целия цикъл на изготвяне на политиките.

Осигуряване на качеството

Чрез насоките и инструментариума за по-добро регулиране ще се предоставят конкретни указания на ведомствата на Европейската комисия във връзка с подготвянето на нови инициативи и предложения, както и с управлението и оценяването на съществуващото законодателство.

През 2015 г. Комисията създаде Комитет за регулаторен контрол, независим орган от служители на Комисията и външни експерти.  Комитетът за регулаторен контрол преглежда оценките на въздействието и подбрани общи оценки. Той публикува годишни доклади, в които посочва какво е направил, за да изпълни своята мисия.

Укрепване на субсидиарността и пропорционалността

Принципите на субсидиарност и пропорционалност са крайъгълни камъни на договорите на ЕС и се прилагат систематично към законодателните предложения на Комисията.

С принципа на субсидиарност се цели Комисията да действа само когато е необходимо и когато действията ѝ носят ясни ползи, надхвърлящи мерките, предприемани на национално, регионално или местно равнище. Освен в случаи, които са изключително от компетенциите на ЕС, действия на европейско равнище не трябва да се предприемат, освен ако те са по-ефективни от действията на национално, регионално или местно ниво. За всички политически чувствителни и важни инициативи, съпроводени от оценка на въздействието, се използва таблица за субсидиарността.

Пропорционалността е съсредоточена върху финансовото и административното въздействие на предлаганото законодателство, за да се гарантира, че регулаторните действия не надхвърлят необходимото за постигане на законодателните и политическите цели. Всяко такова въздействие трябва да бъде сведено до минимум и да бъде пропорционално на целите на политиката. За Комисията това означава да изпълнява амбициозните ни политики по най-простия и най-евтин начин, като избягва излишната бюрокрация.

Институциите на ЕС работят заедно

Подобряването на законодателния процес в ЕС е обща цел и отговорност на всички институции на Съюза и на държавите членки. Най-добрият начин за подобряване на законодателния процес в ЕС и за постигане на по-добри резултати е Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз и Европейската комисия да работят в по-тясно сътрудничество през следващите години.

Като се имат предвид възможностите и предизвикателствата, които предстоят по пътя ни към устойчиво възстановяване, от решаващо значение продължава да бъде да се създава законодателство възможно най-ефективно с мисъл за нашето бъдеще. Ефективното прилагане, изпълнение и спазване на правото на ЕС е приоритет за Комисията „Фон дер Лайен“. Комисията може само да определя разходите и икономиите, свързани със собствените ѝ законодателни предложения. Промените, направени по време на преговорите с Европейския парламент и Съвета, могат значително да променят последиците за хората и предприятията. В тази връзка Комисията ще приветства подновяването на политическия диалог за обсъждане на идеи, така че всички страни да могат да изпълняват ангажиментите си в рамките на Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество.

Комисията постепенно ще направи вътрешните бази данни и хранилищата обществено достъпни в съответствие с нашата политика за прозрачност на данните. Ще се обърнем към Европейския парламент и Съвета, за да създадем общ регистър на доказателствата — съвместен законодателен портал — който ще позволи на всеки, който се интересува от процеса на създаване на политиките на ЕС, да намери лесно всички доказателства в подкрепа на дадена инициатива.

Международно сътрудничество по нормативните въпроси

ЕС се основава на общоприети норми. За да могат тези норми да функционират, държавите членки трябва да ги прилагат изцяло и своевременно. След това те трябва да гарантират, че правилата се прилагат и изпълняват правилно, тъй като неприлагането води до разходи за гражданите и предприятията.

Ефективното прилагане, изпълнение и спазване на правото на ЕС е приоритет за Комисията „Фон дер Лайен“. Както бе обявено в политическите насоки на председателя Фон дер Лайен, Комисията ще продължи да насочва и подпомага усилията на страните от ЕС за транспониране на директиви, изпълнение на регламенти и правилно прилагане на правилата на ЕС. С проверки за съответствие се проверява как страните от ЕС въвеждат законодателството на Съюза в националното си законодателство. За да се гарантира ефективен диалог на етапа на транспониране, разчитаме на държавите членки за ясна и точна информация относно националното законодателство.

В бъдеще Комисията възнамерява да направи преглед на своите дейности по надзор и правоприлагане, за да гарантира, че те продължават да бъдат подходящи за практическото прилагане на законодателството на ЕС.

Документи

Връзки по темата

Последни новини