Cilji agende za boljše pravno urejanje
- zagotavljanje, da oblikovanje politik EU temelji na dokazih
- enostavnejša in boljša zakonodaja EU ter izogibanje nepotrebnim bremenom
- vključevanje državljanov, podjetij in deležnikov v postopek odločanja
Delo Komisije
Evropska komisija je odgovorna za načrtovanje in pripravo ter oblikovanje predlogov novih evropskih predpisov. Delo poteka v skladu z letnim delovnim programom Komisije. Komisija pri predlaganju zakonodajnih aktov ocenjuje njihove pričakovane pomembne učinke, med drugim okoljske, socialne in gospodarske. Strateško predvidevanje je pomemben element pri oblikovanju politik, primernih za prihodnost, v vseh sektorjih.
Komisija je pristojna tudi za ocenjevanje zakonodaje EU v okviru pregledov politike in po potrebi predlaga izboljšave.
Spremlja izvajanje in uporabo sprejetih pobud v državah članicah.
Boljše pravno urejanje zagotavlja pregledno in učinkovito odločanje. Glavni poudarki revidirane agende za boljše pravno urejanje od leta 2021 vključujejo:
izboljšanje javnih posvetovanj z uvedbo enotnega poziva k predložitvi dokazov na izboljšanem portalu Povejte svoje mnenje – javna posvetovanja in povratne informacije. Pristop združuje povratne informacije o kažipotih in začetnih ocenah učinka z vprašalnikom za javna posvetovanja.
Okrepitev prizadevanj Komisije za poenostavitev pravil EU in zmanjšanje nepotrebnih bremen ob hkratnem doseganju koristi zakonodaje (program REFIT) in z uvedbo pristopa „za enega sprejetega se eden odpravi“. To načelo pomeni, da se na novo uvedena bremena izravnajo z odpravo enakovrednih bremen na istem področju politike. Komisija je v drugi polovici leta 2021 izvedla pilotni projekt „za enega sprejetega se eden odpravi“ z desetimi zakonodajnimi predlogi, ki so zajemali širok nabor področij politike ter vplivali na različne sektorje in deležnike, da bi preskusila pristop, njegovo metodologijo in s tem povezane izračune. Komisija na podlagi izkušenj, pridobljenih v okviru pilotnega projekta, zdaj izvaja načelo „za enega sprejetega se eden odpravi“, začenši z delovnim programom Komisije za leto 2022. Komisija se je tudi zavezala, da bo racionalizirala zahteve glede poročanja, da bi jih zmanjšala za 25 %.
Odpravljanje ovir in birokracije, ki upočasnjujejo naložbe, s strani ključnih deležnikov v strokovni skupini na visoki ravni platforme Pripravljeni na prihodnost.
Vključevanje ciljev trajnostnega razvoja Združenih narodov za zagotovitev, da bo vsak zakonodajni predlog prispeval k agendi za trajnostni razvoj do leta 2030.
Izboljšanje načina, na katerega boljše pravno urejanje obravnava in podpira cilje glede trajnostnosti, zlasti glede načela, da se ne škoduje bistveno, in digitalne preobrazbe.
Vključitev strateškega predvidevanja v oblikovanje politik, da bo to primerno za prihodnost, na primer z upoštevanjem nastajajočih megatrendov na zelenem, digitalnem, geopolitičnem in socialno-ekonomskem področju.
OECD mednarodno priznava prakse Komisije za boljše pravno urejanje, ki med državami članicami OECD veljajo za napredne.
Več o ciklu oblikovanja politik in zakonodaje EU.
Povejte svoje mnenje – javna posvetovanja in povratne informacije – izmenjava zamisli in pogledov
Komisija od leta 2015 zbira dokaze in povratne informacije od državljanov, podjetij in deležnikov v vseh fazah zakonodajnega postopka in postopka oblikovanja politik. Mnenja in zamisli o pobudah Komisije na vseh področjih politike lahko predstavite na portalu Povejte svoje mnenje – javna posvetovanja in povratne informacije. Naročite se lahko na obvestila o novostih v zvezi z razvojem pobud in dogajanjem po njihovem sprejetju.
Vaše mnenje šteje
Prispevki državljanov, podjetij in deležnikov dejansko vplivajo na oblikovanje politik EU. Komisija lahko na podlagi teh prispevkov pripravlja in izboljšuje delo v zvezi s številnimi pomembnimi pobudami, denimo pri evropski državljanski pobudi, Evropski solidarnostni enoti, skupni kmetijski politiki in smernicah za energijsko učinkovitost stavb.
Več o tem, kako je postopek posvetovanja pripomogel k oblikovanju zakonodaje.
Poenostavitev zakonodaje EU
Komisija ocenjuje uspešnost obstoječe zakonodaje EU in jo spreminja, če je to potrebno, da bi bolje ustrezala svojemu namenu.
- Program ustreznosti in uspešnosti predpisov (REFIT) je bil uveden leta 2012 in je namenjen poenostavitvi zakonodaje EU in zmanjšanju nepotrebnih regulativnih stroškov, pri čemer bi se cilji vendarle dosegali. Pri ocenjevanju in reviziji zakonodaje se vedno upoštevajo možnosti za poenostavitev in zmanjšanje bremena. Vse revizije zakonodaje EU so vključene v program REFIT, njihov cilj pa je zmanjšanje bremena in poenostavitev.
- Platforma Pripravljeni na prihodnost, ki nadomešča platformo REFIT, je bila vzpostavljena leta 2020. Gre za strokovno skupino na visoki ravni, ki jo sestavljajo predstavniki držav članic, Odbora regij, Evropskega ekonomsko-socialnega odbora in deležniki, ki zastopajo civilno družbo, podjetja ter nevladne organizacije. Platforma sodeluje tudi z mrežo odposlancev za MSP in mrežo RegHub. Platforma Komisiji izdaja mnenja s konkretnimi predlogi o možnostih za poenostavitev, zmanjšanje bremena in posodobitev obstoječe zakonodaje EU.
- Vsakdo lahko predlaga poenostavitev obstoječe zakonodaje EU prek portala Povejte svoje mnenje: poenostavite!
- Z vrednotenji in preverjanjem ustreznosti se oceni, ali predpisi, politike in programi financiranja dosegajo pričakovane rezultate ob najmanjših stroških.
Komisija vsako leto predstavi pregled svojih prizadevanj za poenostavitev in zmanjšanje bremena v letni študiji bremen. Prav tako redno spremlja, kako se v okviru pregleda stanja programa REFIT upoštevajo možnosti za poenostavitev in zmanjšanje bremena v celotnem ciklu oblikovanja politik.
Kakovost
Smernice in zbirka orodij za boljše pravno urejanje bodo službam Evropske komisije zagotovile konkretne smernice pri pripravi novih pobud in predlogov ter pri upravljanju in ocenjevanju obstoječe zakonodaje.
Komisija je leta 2015 ustanovila Odbor za regulativni nadzor, ki je neodvisna skupina uradnikov Komisije in zunanjih strokovnjakov. Odbor pregleduje ocene učinka in izbrana vrednotenja ter objavlja letna poročila o izpolnjevanju svojega poslanstva.
Krepitev subsidiarnosti in sorazmernosti
Načeli subsidiarnosti in sorazmernosti sta temelja Pogodb EU in se sistematično uporabljata za zakonodajne predloge Komisije.
Komisija ob upoštevanju načela subsidiarnosti ukrepa le, kadar je to potrebno in prinaša jasne koristi v primerjavi z ukrepi, sprejetimi na nacionalni, regionalni ali lokalni ravni. Ukrepi naj se ne bi sprejemali na evropski ravni, če je učinkoviteje, da se sprejmejo na nacionalni, regionalni ali lokalni ravni, razen na področjih v izključni pristojnosti Evropske unije. Preglednica subsidiarnosti je priložena vsem politično občutljivim in pomembnim pobudam, ki jih spremlja ocena učinka.
Sorazmernost se osredotoča na finančni in upravni učinek predlagane zakonodaje, da se zagotovi, da regulativni ukrepi ne presegajo tistega, kar je potrebno za doseganje zakonodajnih in političnih ciljev. Ti učinki morajo biti čim manjši in sorazmerni s cilji politike. Za Komisijo to pomeni, da se rezultati njenih ambicioznih politik dosegajo na čim enostavnejši in čim cenejši način, brez odvečne birokracije.
Sodelovanje institucij EU
Izboljšanje priprave zakonodaje EU je skupni cilj in odgovornost vseh institucij EU in držav članic. Najboljši način za izboljšanje priprave zakonodaje EU in doseganje boljših rezultatov je tesnejše sodelovanje med Evropskim parlamentom, Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo v prihodnjih letih.
Glede na priložnosti in izzive, ki so pred nami na poti k trajnostnemu okrevanju, je ključnega pomena čim bolj učinkovito sprejemanje zakonodaje ob upoštevanju naše prihodnosti. Učinkovita uporaba, izvajanje in izvrševanje prava EU so prednostna naloga Komisije Ursule von der Leyen. Komisija lahko določi le stroške in prihranke, povezane z njenimi zakonodajnimi predlogi. Spremembe med pogajanji z Evropskim parlamentom in Svetom lahko bistveno spremenijo učinek na ljudi in podjetja. Komisija bi zato pozdravila ponovni začetek političnega dialoga za preučitev zamisli, da bi lahko vse strani izpolnile svoje zaveze iz Medinstitucionalnega sporazuma o boljši pripravi zakonodaje.
Komisija bo v skladu s svojo politiko preglednosti podatkov postopoma omogočila dostop do notranjih podatkovnih zbirk in odložišč podatkov. Evropski parlament in Svet bomo pozvali, naj vzpostavita skupen register dokazov, tj. skupni zakonodajni portal, ki bo vsem, ki jih zanima oblikovanje politik EU, omogočil, da zlahka najdejo vse dokaze, na katerih temelji določena pobuda.
Mednarodno regulativno sodelovanje
EU temelji na skupno dogovorjenih pravilih. Da bi ta pravila lahko delovala, jih morajo države članice izvajati in izvrševati v celoti in pravočasno. Nato morajo zagotoviti pravilno uporabo in izvrševanje pravil, saj neizvrševanje bremeni državljane in podjetja.
Učinkovita uporaba, izvajanje in izvrševanje prava EU so prednostna naloga Komisije Ursule von der Leyen. Kot je predsednica von der Leyen napovedala v političnih smernicah, bo Komisija še naprej usmerjala in podpirala države članice v njihovih prizadevanjih za prenos direktiv, izvajanje uredb in pravilno uporabo pravil EU. Cilj preverjanja skladnosti je ugotoviti, kako države članice prenašajo zakonodajo EU v nacionalno zakonodajo. Da bi zagotovili učinkovit dialog v fazi prenosa, se za jasne in natančne informacije o nacionalni zakonodaji zanašamo na države članice.
Komisija namerava v prihodnje izvesti pregled svojih dejavnosti nadzora in izvrševanja, da bodo še naprej primerne za zagotavljanje, da pravo EU deluje v praksi.
Dokumentacija
- Boljše pravno urejanje 2021: združujemo moči za pripravo boljše zakonodaje
- Konferenca OECD o merjenju regulativne uspešnosti
- Poročilo OECD 2022 Better Regulation Practices across the European Union (Prakse za boljše pravno urejanje v Evropski uniji)
- Boljše pravno urejanje: pregled stanja in ohranjanje naše zavezanosti
- Dokončanje agende za boljše pravno urejanje 2017
- Boljše pravno urejanje: doseganje boljših rezultatov za močnejšo Unijo
- Boljše pravno urejanje za boljše rezultate – agenda EU
- Sporočilo REFIT
- Boljše pravno urejanje – smernice in gradivo
- Sklep o vzpostavitvi platforme Fit for Future (Pripravljeni na prihodnost)
- Sporočilo – Načeli subsidiarnosti in sorazmernosti: krepitev njune vloge pri oblikovanju politik EU
- Medinstitucionalni sporazum med Evropskim parlamentom, Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo o boljši pripravi zakonodaje
Sorodne povezave
- Povejte svoje mnenje – javna posvetovanja in povratne informacije
- Portal Povejte svoje mnenje: poenostavite!
- Vprašanja in odgovori o prihodnjih izboljšavah boljšega pravnega urejanja
- Program ustreznosti in uspešnosti predpisov (REFIT)
- Platforma Fit for Future (Pripravljeni na prihodnost)
- Odbor za regulativni nadzor
- Letna študija bremena za leta 2019, 2020 in 2021
- Projektna skupina za subsidiarnost in sorazmernost z vodilom „storiti manj, a učinkoviteje“
- Zakonodajni postopki v EU
- Konferenca o prihodnosti Evrope
- Evropski načrt za okrevanje in NextGenerationEU
Najnovejše novice
- Sporočilo za medije: Boljše pravno urejanje: združujemo moči za boljšo zakonodajo EU in pripravljenost na prihodnost
- Sporočilo za medije: Komisija predstavila naslednje korake za krepitev subsidiarnosti in sorazmernosti pri oblikovanju politik EU
- Sporočilo za medije: Večja preglednost pri odločanju v EU – nov register delegiranih aktov
- Sporočilo za medije: Boljše pravno urejanje – Komisija objavila letno študijo bremena za leto 2020