Цели на програмата за по-добро регулиране
- Основани на факти действия на ЕС
- Създаване на опростени и по-добри закони на ЕС
- Включване на гражданите, предприятията и заинтересованите страни в процеса на вземане на решения
Какво прави Комисията?
Европейската комисия отговаря за планирането, подготовката и предлагането на нови закони и политики на ЕС. Работата се ръководи от годишната работна програма на Комисията. Когато предлага закони, Комисията оценява тяхното очаквано въздействие. Стратегическото прогнозиране е основен елемент на създаването на ориентирани към бъдещето политики във всички сектори, като се обръща специално внимание на екологичната, цифровата, геополитическата и социално-икономическата сфера.
Комисията също така отговаря за оценяването на законите на ЕС и предлагането на подобрения, когато е необходимо. Комисията продължава да наблюдава тяхното изпълнение и прилагане в държавите членки.
За да се стимулира възстановяването в Европа, е много важно законодателният процес да бъде максимално прозрачен и ефективен:
![]() | Премахване на пречките и бюрокрацията, които забавят инвестициите и изграждането на инфраструктурата на 21-ви век, като се работи с държавите членки, регионите, на местно равнище и с основните заинтересовани страни. |
![]() | Опростяване на обществените консултации чрез въвеждане на единна „покана за представяне на мнения“ на подобрения портал Споделете мнението си. Така коментарите по пътните карти и първоначалните оценки на въздействието ще бъдат съчетани с въпросника в рамките на една покана за представяне на мнения. |
![]() | Въвеждане на подход на отмяна на предишни тежести при въвеждането на нови, за да се сведе до минимум тежестта за гражданите и предприятията, като се обърне специално внимание на последиците и разходите във връзка с прилагането на законодателството, особено за малките и средните предприятия. Този принцип гарантира, че всяка нововъведена тежест се компенсира чрез премахване на еквивалентни тежести в същата област на политиката. |
![]() | Интегриране на целите на ООН за устойчиво развитие, за да се гарантира, че законодателните предложения допринасят за програмата за устойчиво развитие до 2030 г. |
![]() | Подобряване на начина, по който в рамките на по-доброто регулиране се разглеждат и подкрепят цели в областта на устойчивостта и цифровата трансформация. |
![]() | Интегриране на стратегическото прогнозиране в процеса на изготвяне на политики, за да се гарантира, че той е пригоден за бъдещето, например, като се вземат предвид възникващите мегатенденции в екологичната, цифровата, геополитическата и социално-икономическата област. |
Усилията на Комисията за по-добро регулиране получиха международно признание от ОИСР.
Научете повече за политическия и законодателния цикъл в ЕС.

Споделете мнението си — споделете вашите виждания и идеи
От 2015 г. Комисията събира данни и мнения от гражданите, предприятията и заинтересованите страни на всички етапи на процеса на създаване на законодателство и политики. Можете да споделяте вижданията и идеите си за инициативите на Комисията във всички области на политиката на портала „Споделете мнението си“. Можете да се абонирате за уведомления относно новости в развитието на дадена инициатива, включително след приемането на законодателство.
![]() | ![]() |
---|---|
Портал „Споделете мнението си“ | Конференция за бъдещето на Европа |
Вашето мнение може да допринесе за реална промяна
Мненията на граждани, предприятия и заинтересовани страни допринасят за реална промяна в политиките на ЕС. Те помогнаха за насочване и подобряване на работата на Комисията по няколко важни инициативи, като Европейската гражданска инициатива, Европейския корпус за солидарност, общата селскостопанска политика и нашите насоки за енергийна ефективност на сградите.
Научете как процесът на консултации помогна за оформянето на законодателството.
Опростяване на законодателството на ЕС
Комисията оценява ефективността на действащото законодателство на ЕС и внася необходимите промени, за да остане то подходящо за целта.
- Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) бе създадена през 2012 г. с цел опростяване на правото на ЕС и ограничаване на ненужните разходи за регулиране при запазване на постиганите ползи.
- Платформата „Готови за бъдещето“ — експертна група на високо равнище, съставена от представители на държавите членки, Комитета на регионите, Европейския икономически и социален комитет и заинтересовани страни, представляващи гражданското общество, бизнеса и неправителствените организации. Групата помага на Комисията да подобрява законите на Съюза, като ѝ предоставя становища относно възможностите за опростяване, намаляване на тежестта и модернизиране на съществуващи закони на ЕС. Всеки може да прави предложения за опростяване на съществуващото законодателство на ЕС чрез портала Споделете мнението си — Помогнете за опростяването!
- Чрез оценки и проверки за пригодност се преценява дали законите, политиките и програмите за финансиране на ЕС водят до очакваните резултати при минимални разходи.
Всяка година в годишното изследване относно тежестта Комисията представя обзор на усилията си за опростяване на законодателството и намаляване на тежестта. Освен това тя редовно следи напредъка на програмата чрез анализа на показателите по REFIT.
Осигуряване на качеството
Чрез насоките и инструментариума за по-добро регулиране ще се предоставят конкретни указания на ведомствата на Европейската комисия във връзка с подготвянето на нови инициативи и предложения, както и с управлението и оценяването на съществуващото законодателство.
През 2015 г. Комисията създаде Комитет за регулаторен контрол, независим орган от служители на Комисията и външни експерти. Комитетът за регулаторен контрол преглежда оценките на въздействието и подбрани общи оценки. Той публикува годишни доклади, в които посочва какво е направил, за да изпълни своята мисия.
Укрепване на субсидиарността и пропорционалността
Принципите на субсидиарност и пропорционалност са крайъгълни камъни на договорите на ЕС и системно се прилагат по отношение на законодателните предложения на Комисията.
С принципа на субсидиарност се цели Комисията да действа само когато е необходимо и когато действията ѝ носят ясни ползи, надхвърлящи мерките, предприемани на национално, регионално или местно равнище. Освен в случаи, които са изключително от компетенциите на ЕС, действия на европейско равнище не трябва да се предприемат, освен ако те са по-ефективни от действията на национално, регионално или местно ниво. За всички политически чувствителни и важни инициативи, съпроводени от оценка на въздействието, се използва таблица за субсидиарността.
Пропорционалността е съсредоточена върху финансовото и административното въздействие на предлаганото законодателство, за да се гарантира, че регулаторните действия не надхвърлят необходимото за постигане на законодателните и политическите цели. Всяко такова въздействие трябва да бъде сведено до минимум и да бъде пропорционално на целите на политиката. За Комисията това означава да изпълнява амбициозните ни политики по най-простия и най-евтин начин, като избягва излишната бюрокрация.
Институциите на ЕС работят заедно
Подобряването на законодателния процес в ЕС е обща цел и отговорност на всички институции на Съюза и на държавите членки. Най-добрият начин за подобряване на законодателния процес в ЕС и за постигане на по-добри резултати е Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз и Европейската комисия да работят в по-тясно сътрудничество през следващите години.
С оглед на възможностите и предизвикателствата по пътя ни към устойчиво възстановяване е изключително важно законодателният процес да е максимално ефикасен, като се взема предвид нашето бъдеще. Ефективното прилагане и изпълнение на правото на ЕС е приоритет за Комисията „Фон дер Лайен“. Комисията може само да определя разходите и икономиите, свързани със собствените ѝ законодателни предложения. Промените, направени по време на преговорите с Европейския парламент и Съвета, могат значително да променят последиците за хората и предприятията. В тази връзка Комисията ще приветства подновяването на политическия диалог за обсъждане на идеи, така че всички страни да могат да изпълняват ангажиментите си в рамките на Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество.
Комисията постепенно ще направи вътрешните бази данни и хранилищата обществено достъпни в съответствие с нашата политика за прозрачност на данните. Ще се обърнем към Европейския парламент и Съвета, за да създадем общ регистър на данни — Съвместния законодателен портал — който ще позволи на всеки, интересуващ се от процеса на създаване на политиките на ЕС, да намира лесно всички данни в подкрепа на дадена инициатива.
Международно сътрудничество по нормативните въпроси
ЕС е изграден върху правила, за които е постигнато общо съгласие. За да работят тези правила, страните от ЕС трябва навременно и изцяло да ги прилагат и изпълняват. Те трябва да се погрижат правилата да се прилагат и изпълняват правилно, тъй като тяхното неприлагане има своята цена за гражданите и предприятията.
Ефективното прилагане и изпълнение на правото на ЕС е приоритет за Комисията „Фон дер Лайен“. Както бе обявено в политическите насоки на председателя Фон дер Лайен, Комисията ще продължи да насочва и подпомага усилията на страните от ЕС за транспониране на директиви, изпълнение на регламенти и правилно прилагане на правилата на ЕС. С проверки за съответствие се проверява как страните от ЕС въвеждат законодателството на Съюза в националното си законодателство. За да се осигури ефективен диалог във фазата на транспониране, е необходима ясна и точна информация от страните от ЕС за националното законодателство.
Комисията смята да направи равносметка на своите дейности по надзор и прилагане, за да гарантира, че те продължават да изпълняват целта правото на ЕС да функционира на практика.
Документи
- По-добро регулиране 2021 г.: обединяване на усилията за по-добро законотворчество
- По-добро регулиране: преглед и запазване на ангажимента ни
- Приключване на програмата за по-добро регулиране от 2017 г.
- По-добро регулиране: да постигаме по-добри резултати за един по-силен Съюз
- „По-добро регулиране за постигането на по-добри резултати — Програма на ЕС“
- Съобщение относно програмата REFIT
- Решение за създаване на платформата „Готови за бъдещето“
- Съобщение „Принципите на субсидиарност и пропорционалност: засилване на тяхната роля в изготвянето на политиките на ЕС“
- Междуинституционално споразумение между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия за по-добро законотворчество
Връзки по темата
- Портал „Споделете мнението си“
- Портал „Споделете мнението си — Помогнете за опростяването!“
- Въпроси и отговори във връзка с предстоящи подобрения в програмата за по-добро регулиране
- Програма за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT)
- Платформа „Готови за бъдещето“
- Комитет за регулаторен контрол
- Годишно изследване относно тежестта за 2020 г.
- Работна група по въпросите на субсидиарността, пропорционалността и принципа „правим по-малко, но по-ефективно“
- Законодателният процес в ЕС
- Конференция за бъдещето на Европа
- План за възстановяването на Европа и NextGenerationEU
Последни новини
- Съобщение за медиите — По-добро регулиране: Обединяване на силите за по-добро законотворчество на ЕС и за подготовка за бъдещето
- Съобщение за медиите: По-добро регулиране — Комисията очертава пътя за засилване на субсидиарността и пропорционалността в процеса на определяне на политиките на ЕС
- Съобщение за медиите: Повече прозрачност за вземането на решения в ЕС: нов регистър на делегираните актове
- Съобщение за медиите: По-добро регулиране – Комисията публикува годишното изследване относно тежестта за 2020 г.