Направо към основното съдържание

По-добро регулиране: защо и как

Приетите днес политики и закони на ЕС ще засегнат както гражданите, така и предприятията за идните поколения. Програмата за по-добро регулиране осигурява основан на факти и прозрачен законодателен процес в ЕС, при който се вземат предвид мненията на хората, които могат да бъдат засегнати от него. Комисията постоянно оценява и подобрява законите на ЕС, като насочва вниманието си към постигането на резултати там, където това е най-важно.

Цели на програмата за по-добро регулиране

  • Основани на факти действия на ЕС
  • Създаване на опростени и по-добри закони на ЕС
  • Включване на гражданите, предприятията и заинтересованите страни в процеса на вземане на решения

Какво прави Комисията?

Европейската комисия отговаря за планирането, подготовката и предлагането на нови закони и политики на ЕС. Работата се ръководи от годишната работна програма на Комисията. Когато предлага закони, Комисията оценява тяхното очаквано въздействие. Стратегическото прогнозиране е основен елемент на създаването на ориентирани към бъдещето политики във всички сектори, като се обръща специално внимание на екологичната, цифровата, геополитическата и социално-икономическата сфера.

Комисията също така отговаря за оценяването на законите на ЕС и предлагането на подобрения, когато е необходимо. Комисията продължава да наблюдава тяхното изпълнение и прилагане в държавите членки.

За да се стимулира възстановяването в Европа, е много важно законодателният процес да бъде максимално прозрачен и ефективен:

BR-Removing-Icon
Премахване на пречките и бюрокрацията, които забавят инвестициите и изграждането на инфраструктурата на 21-ви век, като се работи с държавите членки, регионите, на местно равнище и с основните заинтересовани страни.
BR-Simplifiying-icon
Опростяване на обществените консултации чрез въвеждане на единна „покана за представяне на мнения“ на подобрения портал Споделете мнението си. Така коментарите по пътните карти и първоначалните оценки на въздействието ще бъдат съчетани с въпросника в рамките на една покана за представяне на мнения.
BR-Introducing-icon
Въвеждане на подход на отмяна на предишни тежести при въвеждането на нови, за да се сведе до минимум тежестта за гражданите и предприятията, като се обърне специално внимание на последиците и разходите във връзка с прилагането на законодателството, особено за малките и средните предприятия. Този принцип гарантира, че всяка нововъведена тежест се компенсира чрез премахване на еквивалентни тежести в същата област на политиката.
BR-Mainstreaming-icon
Интегриране на целите на ООН за устойчиво развитие, за да се гарантира, че законодателните предложения допринасят за програмата за устойчиво развитие до 2030 г.
Improving
Подобряване на начина, по който в рамките на по-доброто регулиране се разглеждат и подкрепят цели в областта на устойчивостта и цифровата трансформация.
BR-Integrating-icon
Интегриране на стратегическото прогнозиране в процеса на изготвяне на политики, за да се гарантира, че той е пригоден за бъдещето, например, като се вземат предвид възникващите мегатенденции в екологичната, цифровата, геополитическата и социално-икономическата област.

Усилията на Комисията за по-добро регулиране получиха международно признание от ОИСР.

Научете повече за политическия и законодателния цикъл в ЕС.

Политически и законодателен цикъл в ЕС

Споделете мнението си — споделете вашите виждания и идеи

От 2015 г. Комисията събира данни и мнения от гражданите, предприятията и заинтересованите страни на всички етапи на процеса на създаване на законодателство и политики. Можете да споделяте вижданията и идеите си за инициативите на Комисията във всички области на политиката на портала „Споделете мнението си“. Можете да се абонирате за уведомления относно новости в развитието на дадена инициатива, включително след приемането на законодателство.

Вашето мнение може да допринесе за реална промяна

Мненията на граждани, предприятия и заинтересовани страни допринасят за реална промяна в политиките на ЕС. Те помогнаха за насочване и подобряване на работата на Комисията по няколко важни инициативи, като Европейската гражданска инициатива, Европейския корпус за солидарност, общата селскостопанска политика и нашите насоки за енергийна ефективност на сградите.

Научете как процесът на консултации помогна за оформянето на законодателството.

Опростяване на законодателството на ЕС

Комисията оценява ефективността на действащото законодателство на ЕС и внася необходимите промени, за да остане то подходящо за целта.

  • Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) бе създадена през 2012 г. с цел опростяване на правото на ЕС и ограничаване на ненужните разходи за регулиране при запазване на постиганите ползи.
  • Платформата „Готови за бъдещето“ — експертна група на високо равнище, съставена от представители на държавите членки, Комитета на регионите, Европейския икономически и социален комитет и заинтересовани страни, представляващи гражданското общество, бизнеса и неправителствените организации. Групата помага на Комисията да подобрява законите на Съюза, като ѝ предоставя становища относно възможностите за опростяване, намаляване на тежестта и модернизиране на съществуващи закони на ЕС. Всеки може да прави предложения за опростяване на съществуващото законодателство на ЕС чрез портала Споделете мнението си — Помогнете за опростяването!
  • Чрез оценки и проверки за пригодност се преценява дали законите, политиките и програмите за финансиране на ЕС водят до очакваните резултати при минимални разходи.

Всяка година в годишното изследване относно тежестта Комисията представя обзор на усилията си за опростяване на законодателството и намаляване на тежестта. Освен това тя редовно следи напредъка на програмата чрез анализа на показателите по REFIT.

Осигуряване на качеството

Чрез насоките и инструментариума за по-добро регулиране ще се предоставят конкретни указания на ведомствата на Европейската комисия във връзка с подготвянето на нови инициативи и предложения, както и с управлението и оценяването на съществуващото законодателство.

През 2015 г. Комисията създаде Комитет за регулаторен контрол, независим орган от служители на Комисията и външни експерти. Комитетът за регулаторен контрол преглежда оценките на въздействието и подбрани общи оценки. Той публикува годишни доклади, в които посочва какво е направил, за да изпълни своята мисия.

Укрепване на субсидиарността и пропорционалността

Принципите на субсидиарност и пропорционалност са крайъгълни камъни на договорите на ЕС и системно се прилагат по отношение на законодателните предложения на Комисията.

С принципа на субсидиарност се цели Комисията да действа само когато е необходимо и когато действията ѝ носят ясни ползи, надхвърлящи мерките, предприемани на национално, регионално или местно равнище. Освен в случаи, които са изключително от компетенциите на ЕС, действия на европейско равнище не трябва да се предприемат, освен ако те са по-ефективни от действията на национално, регионално или местно ниво. За всички политически чувствителни и важни инициативи, съпроводени от оценка на въздействието, се използва таблица за субсидиарността.

Пропорционалността е съсредоточена върху финансовото и административното въздействие на предлаганото законодателство, за да се гарантира, че регулаторните действия не надхвърлят необходимото за постигане на законодателните и политическите цели. Всяко такова въздействие трябва да бъде сведено до минимум и да бъде пропорционално на целите на политиката. За Комисията това означава да изпълнява амбициозните ни политики по най-простия и най-евтин начин, като избягва излишната бюрокрация.

Институциите на ЕС работят заедно

Подобряването на законодателния процес в ЕС е обща цел и отговорност на всички институции на Съюза и на държавите членки. Най-добрият начин за подобряване на законодателния процес в ЕС и за постигане на по-добри резултати е Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз и Европейската комисия да работят в по-тясно сътрудничество през следващите години.

С оглед на възможностите и предизвикателствата по пътя ни към устойчиво възстановяване е изключително важно законодателният процес да е максимално ефикасен, като се взема предвид нашето бъдеще. Ефективното прилагане и изпълнение на правото на ЕС е приоритет за Комисията „Фон дер Лайен“. Комисията може само да определя разходите и икономиите, свързани със собствените ѝ законодателни предложения. Промените, направени по време на преговорите с Европейския парламент и Съвета, могат значително да променят последиците за хората и предприятията. В тази връзка Комисията ще приветства подновяването на политическия диалог за обсъждане на идеи, така че всички страни да могат да изпълняват ангажиментите си в рамките на Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество.

Комисията постепенно ще направи вътрешните бази данни и хранилищата обществено достъпни в съответствие с нашата политика за прозрачност на данните. Ще се обърнем към Европейския парламент и Съвета, за да създадем общ регистър на данни — Съвместния законодателен портал — който ще позволи на всеки, интересуващ се от процеса на създаване на политиките на ЕС, да намира лесно всички данни в подкрепа на дадена инициатива.

Международно сътрудничество по нормативните въпроси

ЕС е изграден върху правила, за които е постигнато общо съгласие. За да работят тези правила, страните от ЕС трябва навременно и изцяло да ги прилагат и изпълняват. Те трябва да се погрижат правилата да се прилагат и изпълняват правилно, тъй като тяхното неприлагане има своята цена за гражданите и предприятията.

Ефективното прилагане и изпълнение на правото на ЕС е приоритет за Комисията „Фон дер Лайен“. Както бе обявено в политическите насоки на председателя Фон дер Лайен, Комисията ще продължи да насочва и подпомага усилията на страните от ЕС за транспониране на директиви, изпълнение на регламенти и правилно прилагане на правилата на ЕС. С проверки за съответствие се проверява как страните от ЕС въвеждат законодателството на Съюза в националното си законодателство. За да се осигури ефективен диалог във фазата на транспониране, е необходима ясна и точна информация от страните от ЕС за националното законодателство.

Комисията смята да направи равносметка на своите дейности по надзор и прилагане, за да гарантира, че те продължават да изпълняват целта правото на ЕС да функционира на практика.

Документи

Връзки по темата

Последни новини

BR-Simplifiying-icon

Improve public consultations by introducing a single ‘Call for Evidence’ translated in all languages, on the revamped Have Your Say portal. The approach combines the feedback on roadmaps and inception impact assessments with the questionnaire of public consultations into one.

BR-Introducing-icon

Strengthening the Commission’s efforts to simplify EU rules and reduce unnecessary burdens, while achieving the benefits of legislation (REFIT programme) and by introducing the ‘one in, one out’ approach. This principle means that newly introduced burdens are offset by removing equivalent burdens in the same policy area. The Commission carried out an one-in, one-out pilot project in the second half of 2021, with ten legislative proposals covering a broad range of policy areas, impacting different sectors and stakeholders, to test the approach, its methodology and the related calculations. Building on the lessons learnt from the pilot, the Commission is now implementing ‘one in, one out’, starting with the 2022 Commission work programme. The Commission has also committed to rationalise reporting requirements with a view to reducing them by 25%.

BR-Removing-Icon

Removing obstacles and red tape that slow down investments, by key stakeholders in the Fit for Future high level expert group.

BR-Mainstreaming-icon

Mainstreaming the United Nations’ Sustainable Development Goals, to ensure that all legislative proposals contribute to the 2030 sustainable development agenda.

Improving

Improving the way in which Better Regulation addresses and supports sustainability goals, in particular ‘do no significant harm’ and the digital transformation.

BR-Integrating-icon

Integrating strategic foresight into policymaking to ensure it is fit for the future, by for instance, taking into account emerging megatrends in the green, digital, geopolitical and socio-economic contexts.

The Commission’s Better Regulation practices are recognised internationally by the OECD, and considered advanced among OECD members.

Learn more about the EU policy and law-making cycle.

Have your say process

Have Your Say – share your views and ideas

The Commission has been seeking evidence and feedback from citizens, businesses, and stakeholders at all stages of the legislative and policymaking process since 2015.You can share your views and ideas on Commission initiatives across all policy areas on the Have Your Say portal. It is possible to sign up for notifications regarding new developments as initiatives take shape, including after the adoption of legislation.

You contribution makes a difference

Contributions from citizens, businesses and stakeholders make a real difference to EU policies. They have guided and improved the Commission’s work on several important initiatives, such as the European Citizens’ Initiative, the European Solidarity Corps, the Common Agricultural Policy and our Guidelines for the energy efficiency of buildings.

Find out how the consultation process helped shape legislation.

Simplifying EU laws

The Commission is assessing the performance of existing EU laws and making changes where necessary to keep them fit for purpose.

  • The Regulatory Fitness and Performance (REFIT) programme was established in 2012 to make EU law simpler and to reduce unnecessary costs of regulation while still achieving their objectives. Potential for simplification and burden reduction is always considered when legislation is evaluated and revised. All revisions of EU legislation are included under REFIT and aim to achieve burden reduction and simplification.
  • The Fit for Future Platform , replacing the REFIT platform, was set up in 2020. It is a high-level expert group composed of representatives of Member States, the Committee of the Regions, the European Economic and Social Committee and stakeholders representing civil society, business and non-governmental organisations. The Platform also works with the SME Envoys Network and the RegHub. The Platform issues opinions to the Commission with concrete suggestions on opportunities for simplification, burden reduction and modernisation of existing EU laws.
  • Anyone can propose suggestions for the simplification of existing EU laws through the Have Your Say: Simplify! portal.
  • Evaluations and fitness checks are used to assess whether EU laws, policies and funding programmes are delivering the expected results at minimum cost.

Every year, the Commission presents an overview of its efforts on simplification and burden reduction in the Annual Burden Survey. It also monitors regularly how simplification and burden reduction opportunities are considered throughout the policymaking cycle in the REFIT scoreboard.

Ensuring Quality

The Better Regulation guidelines and toolbox will help provide concrete guidance to European Commission services when preparing new initiatives and proposals as well as when managing and evaluating existing legislation.

In 2015, the Commission has established the Regulatory Scrutiny Board, an independent body of Commission officials and experts from outside the Commission.  The Regulatory Scrutiny Board reviews impact assessments and selected evaluations. The Board publishes annual reports on what it has done to deliver on its mission.

Strengthening subsidiarity and proportionality

The principles of subsidiarity and proportionality are cornerstones of the EU treaties, and are systematically applied to the Commission’s legislative proposals.

With the subsidiarity principle, the Commission aims to only act where it is necessary and where it delivers clear benefits over and above measures taken at national, regional or local levels. Except in cases where the EU has exclusive competence, action at European level should not be taken unless it is more effective than action taken at national, regional or local level. A subsidiarity grid is attached to all politically sensitive and important initiatives accompanied buy an impact assessment.

Proportionality focuses on the financial and administrative impact of proposed legislation, to ensure that regulatory actions do not exceed what is necessary to achieve the legislative and policy objectives. Any such impact must be minimised and must be proportionate to the policy objectives. For the Commission this means delivering our ambitious policies in the simplest, least costly way, avoiding unnecessary red tape.

The EU institutions working together

Improving EU law-making is a shared objective and the responsibility of all EU institutions and Member States. The best way to improve EU law-making and deliver better results is for the European Parliament, the Council of the European Union and the European Commission to work more closely together in the coming years.

Given the opportunities and challenges that lie ahead in our path to a sustainable recovery, it is crucial to legislate as efficiently as possible, with our future in mind. The effective application, implementation and enforcement of EU law is a priority for the von der Leyen Commission. The Commission can only determine the costs and savings associated with its own legislative proposals. Changes made during negotiations with the European Parliament and the Council may significantly alter impacts for people and business. As such, the Commission would welcome relaunched political dialogue to discuss ideas, so that that all parties can fulfil their commitments under the interinstitutional agreement on better law-making

The Commission will gradually make internal databases and repositories publicly accessible, in line with our data transparency policy. We will reach out to the European Parliament and the Council to set up a common evidence register, the Joint Legislative Portal, that will allow anyone interested in EU policymaking to find easily all the evidence underpinning a given initiative.

International regulatory cooperation

The EU is built on commonly agreed rules. For these rules to work, Member States must fully implement and enforce them in a timely fashion. They then need to ensure that the rules are correctly applied and enforced, because non-enforcement bears costs for citizens and businesses.

The effective application, implementation and enforcement of EU law is a priority for the von der Leyen Commission. As announced in President von der Leyen’s political guidelines, the Commission will continue to guide and support Member States in their efforts to transpose directives, implement regulations and apply EU rules properly. Compliance checks verify how Member States translate EU legislation into national legislation. To ensure effective dialogue in the transposition phase, we depend on the Member States for clear and precise information on national legislation.

Going forward, the Commission intends to carry out a stocktaking of its oversight and enforcement activities, to ensure that they remain fit for making EU law work in practice.

Documents

Related links

Latest News