Направо към основното съдържание

REFIT — Опростяване и ориентиране към бъдещето на законодателството на ЕС и намаляване на свързаните с него разходи

Чрез своята Програма за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) Европейската комисия се стреми да гарантира, че законодателството на ЕС постига целите си с минимални разходи и носи ползи на гражданите и предприятията. Всяка година в годишното изследване относно тежестта Комисията представя обзор на усилията си за опростяване и намаляване на тежестта, а освен това редовно следи напредъка на програмата чрез анализа на показателите по REFIT. Група на високо равнище – платформата „Готови за бъдещето“ – съветва Комисията как да постигне целите на REFIT и да модернизира законодателството на ЕС.

За REFIT

Програма REFIT е част от програмата на Комисията за по-добро регулиране. Чрез тази програма Комисията гарантира, че законите на ЕС носят очакваните ползи за хората и предприятията, като в същото време се опростява съществуващото законодателство на Съюза и се намалява бюрокрацията, когато това е възможно. Целта на програмата е законодателството на ЕС да се опрости и да стане по-целенасочено и по-лесно за изпълнение.

По-конкретно малките и средните предприятия, които са 99% от всички предприятия в ЕС, имат голяма полза от REFIT, тъй като могат да бъдат особено засегнати от формалностите и сложността на правилата.

Комисията редовно следи напредъка в рамките на REFIT чрез анализа по REFIT, проследяващ целия жизнен цикъл на инициативите по REFIT. В годишното изследване относно тежестта се прави обзор на усилията на ЕС за опростяване и за намаляване на тежестта, като то включва и акценти от основните инициативи по REFIT.

По-добро регулиране: защо и как

Анализ на показателите по REFIT

Усилията на ЕС за опростяване на законодателството — годишно изследване относно тежестта за 2018 г.

Действия на ЕС в подкрепа на МСП

Как работи REFIT

Всички предложения на Комисията за промени в законодателството на ЕС трябва да имат за цел опростяване и намаляване на ненужните регулаторни разходи, като в същото време се постигат заложените цели на политиката. Новият принцип на отмяна на предишни тежести при въвеждане на нови такива ще доведе до укрепване на програмата REFIT чрез разширяване на нейния обхват отвъд тежестта от отделни съществуващи законодателни актове, за да се включи и тежестта от новото законодателство, както и управлението на кумулативната тежест във всяка област на политиката.

На практика:

  • Чрез оценките на въздействието се търсят възможности за постигане на целите на политиката по най-ефективния начин, затова се прави анализ от гледна точка на REFIT.
  • При всички оценки и проверки за пригодност се търси възможност за опростяване на съществуващото законодателство на ЕС и премахване на ненужните регулаторни разходи.
  • Потенциалът за опростяване и намаляване на тежестта се измерва количествено, когато това е възможно.
  • Комисията представя гледната точка на REFIT в обяснителните меморандуми на своите предложения.
  • В приложението за REFIT на работната програма на Комисията се включват предложения за преразглеждане и инициативи за оценяване на съществуващото законодателство на ЕС.
  • В годишното изследване относно тежестта се прави преглед на дейностите по REFIT през дадена година.

Отговорността за опростяването и намаляването на регулаторната тежест на законодателството на ЕС е обща, като те могат да бъдат постигнати единствено чрез тясно сътрудничество между Комисията и другите институции на ЕС, държавите членки и заинтересованите страни.

Как можете да участвате

Като неразделна част от по-доброто регулиране, програмата REFIT се основава на мненията на гражданите и заинтересованите страни.

Платформа „Готови за бъдещето“ (Fit for Future)

Платформата „Готови за бъдещето“ е създадена с цел събиране на факти и даване на възможност на националните органи, гражданите и заинтересованите страни да предоставят целенасочени становища, за да се повиши ефективността на законодателството на ЕС.

След като платформата започне да функционира, ще се търсят мненията на граждани и заинтересовани страни чрез нов портал „Споделете мнението си: опростявайте!“ . На него ще имате възможност да правите предложения за опростяване, намаляване на тежестта и модернизиране на правото на ЕС.

Можете да споделяте вижданията си за съществуващи закони и нови политики на ЕС в процеса на тяхното формиране на портала Споделете мнението си.

Основни постижения

  • В своя Общ доклад за дейността на Европейския съюз от 2019 г. Комисията отчете 162 инициативи по REFIT за опростяване и намаляване на регулаторната тежест за периода 2015-2019 г.
  • Работната програма на Комисията за 2020 г. включва 44 основни инициативи по REFIT.

Потенциални ползи: примери за предложения на Комисията

  • Данък върху добавената стойност (ДДС) за малки и средни предприятия (МСП): очаква се в рамките на тази инициатива разходите на МСП за изпълнение на изискванията да бъдат намалени до 56,1 млрд. евро годишно в сравнение с 68 млрд. евро годишно в момента;
  • Прекурсори на взривни вещества: очаква се намаляване с около 10 % (между 25 млн. евро и 75 млн. евро годишно) на настоящите разходи на дружествата за изпълнение на изискванията на Регламента;
  • Регламент относно контрола на рибарството: очаква се органите в страните членки да реализират икономии на средства в размер на 157 млн. евро за период от 5 години след приемането на предложението;
  • Морско обслужване на едно гише: очаква се предложеното опростяване да доведе до икономии в размер на около 22-25 млн. работни часа на персонала в периода 2020-2030 г. Това се равнява на 625-720 млн. евро за транспортните оператори;
  • Връчване на документи: ускоряване на трансграничното връчване на документи и намаляване с 10 % на броя на постановените в отсъствието на ответниците съдебни решения в ЕС. Това ще доведе до икономии в размер до 480 млн. евро годишно, тъй като гражданите ще трябва да харчат по-малко средства за съдебна защита.

Контекст

2020 г. — Комисията създава платформата „Готови за бъдещето“, като използва опита от платформата REFIT.

2017 г. — Комисията публикува първото годишно изследване относно тежестта.

2017 г. — Комисията укрепва REFIT, като гарантира, че свързаните с опростяването и намаляването на тежестта въпроси винаги се вземат предвид при оценяването и преразглеждането на законодателството. Всички преразглеждания на законодателството на ЕС са включени в REFIT и целят, доколкото е възможно, намаляване на тежестта и опростяване.

2015 г. — Комисията създава платформата REFIT; нейният мандат изтече на 31 октомври 2019 г.

2015 г. — Комисията публикува проучване (ABRplus) за това как 12 мерки по програмата за действие са приложени в държавите от ЕС и до каква степен са реализирани очакваните ползи.

2012 г. — в края на програмата за действие Комисията постига целта си за намаляване с 25 % на административната тежест за предприятията, произтичаща от законодателството на ЕС (прогнозирани годишни икономии от 30,8 млрд. евро).

2007 г. — Комисията дава началото на програма за действие за намаляване на административната тежест, произтичаща от разпоредбите на ЕС. Създадена е група на високо равнище, която да предоставя съвети относно прилагането. Нейните препоръки включват улесняване на електронното фактуриране и освобождаване на микропредприятията от прилагането на счетоводните правила на ЕС.

2005 г. — постоянната програма за опростяване обхваща 164 мерки в периода 2005 — 2009 г. и става част от годишната работна програма.

2002 г. — програмата за по-добро регулиране е първата стъпка за опростяване и подобряване на законодателството на ЕС. С нея се въвеждат задължителни оценки на въздействието и консултации със заинтересованите страни във връзка с всички нови инициативи, предложени от Комисията.

Документи

Усилията на ЕС за опростяване на законодателството — годишно изследване относно тежестта за 2018 г.

Анализ на показателите по REFIT

Обобщен анализ на показателите по REFIT (2017 г.)

Обобщен анализ на показателите по REFIT (2016 г.)

Анализ на показателите по REFIT (2016 г.)

Съобщение на Комисията относно регулаторната пригодност на ЕС (2012 г.)

Програма за действие за намаляване на административната тежест в Европейския съюз — окончателен доклад

Проучване ABRplus — окончателен доклад

Окончателен доклад на групата на високо равнище за намаляване на бюрокрацията в Европа — наследство и перспективи