Направо към основното съдържание

Планиране и предлагане на законодателство

Европейската комисия отговаря за планирането, подготовката и предлагането на ново европейско законодателство. Това се нарича „право на инициатива“. Законите на ЕС защитават интересите на Съюза и неговите граждани като цяло. Гражданите, предприятията, гражданското общество, публичните органи и всички други заинтересовани страни могат да участват с мнения в този процес.

Европейската комисия отговаря за планирането, подготовката и предлагането на ново европейско законодателство. Това се нарича „право на инициатива“.

Законите на ЕС защитават интересите на Съюза и неговите граждани като цяло. Гражданите, предприятията, гражданското общество, публичните органи и всички други заинтересовани страни могат да участват с мнения в този процес.

Как се създават политиките и законите на ЕС

Комисията предлага закони и политики по своя собствена инициатива. Тя може също така да отговаря на покани от страна на:

  • Европейския съвет (държавните или правителствените ръководители на държавите от ЕС)
  • Съвета на Европейския съюз (министрите от правителствата на държавите от ЕС)
  • Европейския парламент (пряко избран от гражданите на ЕС)
  • самите граждани, след успешна европейска гражданска инициатива

Комисията подготвя закони и политики по прозрачен начин, въз основа на доказани факти и като взема предвид мненията на гражданите и заинтересованите страни. Този процес се нарича по-добро регулиране.

По-добро регулиране: защо и как

Как се планират

В своята годишна работна програма Комисията поема политически ангажимент за постигане на резултати по определен брой приоритети през дадена календарна година.

Работна програма на Комисията

Как се определя обхватът

Комисията използва покана за представяне на мнения, за да се определи обхватът на:

  • политически чувствителен и/или важен нов закон или политика
  • оценка на съществуващ закон или политика
  • проверка за пригодност на набор от съществуващи закони и/или политики

В поканата за представяне на мнения се описва проблемът, който трябва да бъде разрешен, и целите, които трябва да бъдат постигнати, обяснява се защо са необходими действия на европейско равнище, посочват се възможните политики и се описват основните елементи от стратегията за консултации, включително дали е необходима обществена консултация чрез въпросник.

Поканата за представяне на мнения съчетава две стъпки, които преди се извършваха една след друга: пътната карта/първоначалната оценка на въздействието и въпросника (когато е приложимо).

Изразете мнението си по публикувани наскоро пътни карти и първоначални оценки на въздействието

Evaluating laws

Как се оценява въздействието

Когато се очаква въздействието на даден закон или политика на ЕС да бъде значително, Комисията извършва оценка на въздействието, преди да изготви предложението си.

Целта на тази оценка е да се анализира по-подробно темата, да се реши дали следва да се предприемат действия на равнище ЕС и какви ще са потенциалните икономически, социални и екологични последици от различните представени решения.

Резултатите от оценката на въздействието помагат на Комисията да вземе информирано решение.

Повече за оценките на въздействието

Изразете мнението си по различни аспекти на оценки на въздействието

Кой може да участва

Всеки, който проявява интерес или може да бъде засегнат от съществуващ или предложен закон или политика, може да сподели своите виждания, да изпрати коментари или становища или да участва в обществени консултации. Това включва: национални, местни и регионални органи, предприятия, организации на гражданското общество и отделни граждани.

Как да участвате

Имате възможност да участвате в изготвянето на законодателството на ЕС на всеки етап от създаването му – от подготовката до предложенията за нови закони и оценките на действието на съществуващите закони на Съюза.

Можете да споделите на всички 24 езика на ЕС вижданията и идеите си за инициативите на Комисията във всички области на политиката на портала „Споделете мнението си“. Можете да се абонирате за уведомления относно новости в развитието на дадена инициатива, включително след приемането на законодателство.

Комисията взема под внимание мненията при по-нататъшното разработване на законодателството или политиката или при оценката на свързани с темата закони или политики в дадената област.

Участвайте в изготвянето на законодателство на портала „Споделете мнението си“.

Други форми на консултация

Комисията може също така да потърси експертен опит в дадена област и да се насочи към конкретни групи от заинтересовани страни, например чрез:

  • целеви консултации
  • заседания
  • работни срещи
  • семинари
  • срещи с малки предприятия
  • форуми за онлайн дискусии

Как се осигурява качеството

Насоките за по-добро регулиране и придружаващият ги инструментариум предоставят стандарти за качество при планирането и предлагането на политики и закони.

Насоки и инструменти за по-добро регулиране

Независимият Комитет за регулаторен контрол проверява качеството на всички изготвени от Комисията проекти на оценки на въздействието, важни оценки и проверки за пригодност.

По принцип инициативите, придружени от оценка на въздействието, се нуждаят от положително становище на Комитета, за да бъдат приети от Комисията.

Комитет за регулаторен контрол

Абонирайте се за известия за нови пътни карти и обществени консултации.