Pāriet uz galveno saturu

Labāks regulējums — kāpēc un kā

Šodien pieņemtās ES rīcībpolitikas un tiesību akti ietekmēs gan iedzīvotāju, gan uzņēmumu nākotni. Labāka regulējuma programma nodrošina pārredzamu ES likumdošanas procesu, kura pamatā pierādījumi un ieinteresēto personu viedokļi. Komisija pastāvīgi izvērtē un uzlabo ES tiesību aktus, galveno uzmanību pievēršot jomām, kurās tās rīcībai ir vislielākā ietekme.

Labāka regulējuma programmas mērķi

  • Ierosināt un īstenot ES darbības, pamatojoties uz atsauksmēm
  • Vienkāršot un uzlabot ES tiesību aktus
  • Iesaistīt iedzīvotājus, uzņēmumus un ieinteresētās personas lēmumu pieņemšanas procesā

Ko dara Komisija

Eiropas Komisija ir atbildīga par jaunu Eiropas tiesību aktu un rīcībpolitiku plānošanu, sagatavošanu un ierosināšanu. Šo darbu virza Komisijas gada darba programma. Kad Komisija ierosina tiesību aktus, tai jāizvērtē to paredzamā ietekme. Stratēģiskā prognozēšana ir svarīgs elements, kas sekmē nākotnes prasībām atbilstošu rīcībpolitiku izstrādi visās nozarēs, īpašu uzmanību pievēršot zaļajai, digitālajai, ģeopolitiskajai un sociālekonomiskajai jomai.

Komisija ir atbildīga arī par ES tiesību aktu izvērtēšanu un vajadzības gadījumā par uzlabojumu ierosināšanu. Komisija turpina uzraudzīt to īstenošanu un piemērošanu dalībvalstīs.

Lai veicinātu Eiropas atveseļošanu, likumdošanas procesam jānorit pēc iespējas pārskatāmāk un efektīvāk. Tāpēc ir svarīgi veikt šādus pasākumus:

BR-Removing-Icon
sadarbībā ar dalībvalstīm, reģioniem un galvenajām ieinteresētajām personām likvidēt šķēršļus un birokrātiju, kas palēnina investīcijas un 21. gadsimta infrastruktūras veidošanu;
BR-Simplifiying-icon
vienkāršot sabiedrisko apspriešanu, ieviešot vienotu “aicinājumu sniegt atsauksmes” uzlabotajā portālā “Izsakiet viedokli”. Tas ietvers atsauksmju par ceļvežiem un sākotnējiem ietekmes novērtējumiem un anketu apvienošanu vienā uzaicinājumā sniegt atsauksmes;
BR-Introducing-icon
ieviest pieeju “viens pieņemts — viens atcelts”, lai iespējami samazinātu slogu iedzīvotājiem un uzņēmumiem, pievēršot īpašu uzmanību tiesību aktu piemērošanas sekām un izmaksām, sevišķi attiecībā uz maziem un vidējiem uzņēmumiem. Šis princips nodrošina, ka jaunieviestie apgrūtinājumi tiek kompensēti, likvidējot līdzvērtīgu slogu tajā pašā politikas jomā;
BR-Mainstreaming-icon
integrēt Apvienoto Nāciju Organizācijas ilgtspējīgas attīstības mērķus, lai nodrošinātu, ka tiesību aktu priekšlikumi dod ieguldījumu ilgtspējīgas attīstības programmā 2030. gadam;
Improving
uzlabot labāka regulējuma ietekmi uz ilgtspēju un digitālo pārveidi un atbalstu tām;
BR-Integrating-icon
iestrādāt politikas veidošanā stratēģisko prognozēšanu, lai nodrošinātu tās piemērotību nākotnei, piemēram, ņemot vērā jaunās megatendences zaļajā, digitālajā, ģeopolitiskajā un sociālekonomiskajā jomā.

ESAO ir starptautiski atzinusi Komisijas centienus labāka regulējuma jomā.

Uzzināt vairāk par ES politikas un likumdošanas ciklu.

EU policy and law-making cycle

Paudiet savu nostāju un idejas

Kopš 2015. gada Komisija aicina iedzīvotājus, uzņēmumus un ieinteresētās personas sniegt atsauksmes un pierādījumus visos likumdošanas un politikas veidošanas procesa posmos. Portālā “Izsakiet viedokli” ir iespēja paust viedokli un idejas par Komisijas iniciatīvām visās politikas jomās. Varat abonēt paziņojumus, lai saņemtu informāciju par jaunām norisēm un sekotu līdzi kādas iniciatīvas izstrādes procesam pat pēc tiesību akta pieņemšanas.

Jūsu ieguldījums var ietekmēt lietu gaitu

Iedzīvotāju, uzņēmumu un ieinteresēto personu sniegtās atsauksmes ir rosinājušas reālas pārmaiņas ES politikā. Šīs atsauksmes ir virzījušas un uzlabojušas Komisijas darbu pie vairākām svarīgām iniciatīvām, tādām kā Eiropas pilsoņu iniciatīva,Eiropas Solidaritātes korpuss, kopējā lauksaimniecības politika un pamatnostādnes attiecībā uz ēku energoefektivitāti.

Uzziniet, kā apspriešanas process palīdzējis veidot tiesību aktus.

ES tiesību aktu vienkāršošana

Komisija vērtē spēkā esošo ES tiesību aktu rezultātus un ievieš vajadzīgās izmaiņas, lai akti joprojām atbilstu mērķim.

  • Normatīvās atbilstības un izpildes programma (REFIT) tika izveidota 2012. gadā, lai vienkāršotu ES tiesību aktus un samazinātu nevajadzīgās izmaksas, tajā pašā laikā turpinot nodrošināt to efektivitāti.
  • Platforma “Gatavi nākotnei” ir augsta līmeņa ekspertu grupa, kurā ietilpst dalībvalstu, Reģionu komitejas, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas pārstāvji un ieinteresētās personas, kas pārstāv pilsonisko sabiedrību, uzņēmumus un nevalstiskās organizācijas. Šī grupa palīdz Komisijai uzlabot ES tiesību aktus, sniedzot atzinumus par iespējām vienkāršot un aktualizēt esošos ES tiesību aktus un samazināt to radīto slogu. Ierosinājumus spēkā esošo ES tiesību aktu vienkāršošanai var sniegt portālā “Izsakiet viedokli: vienkāršojiet”.
  • Izvērtējumi un atbilstības pārbaudes palīdz saprast, vai ES tiesību akti, rīcībpolitikas un finansēšanas programmas sniedz gaidītos rezultātus ar minimālām izmaksām.

Ikgadējā sloga apsekojumā Komisija katru gadu sniedz pārskatu par saviem centieniem vienkāršot tiesību aktus un samazināt to radīto slogu. Tā sagatavo arī REFIT rezultātu pārskatu, ar kura palīdzību regulāri seko līdzi ar programmu panāktajam progresam.

Kvalitātes nodrošināšana

Labāka regulējuma pamatnostādnes un rīkkopa, palīdzēs sniegt konkrētus norādījumus Eiropas Komisijas dienestiem jaunu iniciatīvu un priekšlikumu sagatavošanā, kā arī esošo tiesību aktu pārvaldīšanā un novērtēšanā.

2015. gadā Komisija izveidoja Regulējuma kontroles padomi — neatkarīgu struktūru, kurā ietilpst Komisijas amatpersonas un neatkarīgi eksperti. Regulējuma kontroles padome pārbauda ietekmes novērtējumus un atlasītus izvērtējumus. Padome publicē gada ziņojumus, kuros izklāsta sava pamatuzdevuma izpildē paveikto.

Subsidiaritātes un proporcionalitātes stiprināšana

Subsidiaritātes un proporcionalitātes princips ir ES līgumu stūrakmeņi, un tos sistemātiski piemēro Komisijas tiesību aktu priekšlikumiem.

Saskaņā ar subsidiaritātes principu Komisijai jārīkojas tikai tad, kad tas ir vajadzīgs un kad tās darbības rezultāti nepārprotami sniedz lielāku ieguvumu nekā valsts, reģionu vai vietējā līmenī veikti pasākumi. Izņemot gadījumus, kas ir tikai ES kompetencē, nav jārīkojas ES līmenī, ja iecerēto rezultātu ir iespējams sekmīgāk sasniegt valsts, reģionālā vai vietējā līmenī. Visām politiski sensitīvām un svarīgām iniciatīvām, kas ietver ietekmes novērtējumu, ir pievienota subsidiaritātes novērtējuma tabula.

Proporcionalitāte ir vērsta uz ierosināto tiesību aktu finansiālo un administratīvo ietekmi, lai nodrošinātu, ka regulatīvie pasākumi nepārsniedz to, kas ir nepieciešams, lai sasniegtu paredzētos likumdošanas un politikas mērķus. Šī ietekme ir jāsamazina līdz minimumam, un tai ir jābūt samērā ar sasniedzamajiem mērķiem. Līdz ar to Komisijai sava vērienīgā rīcībpolitika ir jāīsteno pēc iespējas vienkāršākā veidā, izvairoties no liekas birokrātijas un izmaksām.

ES iestāžu sadarbība

ES likumdošanas procesa uzlabošana ir visu ES iestāžu un dalībvalstu kopīgs mērķis un atbildība. Lai varētu uzlabot ES likumdošanas procesu un sasniegt labākus rezultātus, turpmākajos gados ir jāpanāk ciešāka sadarbība starp Eiropas Parlamentu, Eiropas Savienības Padomi un Eiropas Komisiju.

Ņemot vērā iespējas un izaicinājumus, kas mūs sagaida ceļā uz ilgtspējīgu atveseļošanos, un domājot par mūsu nākotni, ir svarīgi nodrošināt pēc iespējas efektīvāku likumdošanas procesu. ES tiesību aktu sekmīga piemērošana, īstenošana un izpilde ir Urzulas fon der Leienas Komisijas prioritāte. Komisija var prognozēt tikai tādas izmaksas un ietaupījumus, kas saistīti ar pašas Komisijas tiesību aktu priekšlikumiem. Izmaiņas, kas izdarītas sarunās ar Eiropas Parlamentu un Padomi, var būtiski mainīt ietekmi uz cilvēkiem un uzņēmumiem. Tāpēc Komisija atzinīgi vērtētu politiskā dialoga atsākšanu nolūkā apspriest idejas, lai visas iesaistītās puses varētu izpildīt savas saistības saskaņā ar Iestāžu nolīgumu par labāku likumdošanas procesu.

Saskaņā ar datu pārredzamības politiku Komisija pakāpeniski darīs publiski pieejamas iekšējās datubāzes un repozitorijus. Mēs sazināsimies ar Eiropas Parlamentu un Padomi nolūkā izveidot kopīgu pierādījumu reģistru, proti, tas būs kopīgs tiesību aktu portāls, kas ikvienam, kurš interesējas par ES politikas veidošanu, ļaus viegli atrast visus konkrētās iniciatīvas pamatā esošos pierādījumus.

Starptautiskā sadarbība regulējuma jomā

ES pamatā ir kopīgi pieņemti noteikumi. Lai šie noteikumi darbotos, dalībvalstīm tie ir pilnībā jāīsteno un jāpanāk to savlaicīga izpilde. Pēc tam dalībvalstīm ir jānodrošina noteikumu pareiza piemērošana un izpilde, jo noteikumu nepiemērošana rada izmaksas iedzīvotājiem un uzņēmumiem.

ES tiesību aktu sekmīga piemērošana, īstenošana un izpilde ir Urzulas fon der Leienas Komisijas prioritāte. Kā tika ziņots Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas politiskajās pamatnostādnēs, Komisija turpinās virzīt un atbalstīt dalībvalstu centienus transponēt direktīvas, īstenot regulas un pienācīgi piemērot ES noteikumus. Atbilstības pārbaudēs tiek aplūkots, kā dalībvalstis ES tiesību aktus transponē valsts tiesību aktos. Sekmīga dialoga nodrošināšana transponēšanas posmā ir atkarīga no tā, vai dalībvalstis sniedz skaidru un precīzu informāciju par valsts tiesību aktiem.

Turpmāk Komisija plāno veikt pārraudzības un izpildes darbību novērtēšanu, lai nodrošinātu, ka tās joprojām ir piemērotas ES tiesību aktu praktiskai īstenošanai.

Dokumenti

Līdzīgas saites

Jaunākās ziņas

BR-Simplifiying-icon

Improve public consultations by introducing a single ‘Call for Evidence’ translated in all languages, on the revamped Have Your Say portal. The approach combines the feedback on roadmaps and inception impact assessments with the questionnaire of public consultations into one.

BR-Introducing-icon

Strengthening the Commission’s efforts to simplify EU rules and reduce unnecessary burdens, while achieving the benefits of legislation (REFIT programme) and by introducing the ‘one in, one out’ approach. This principle means that newly introduced burdens are offset by removing equivalent burdens in the same policy area. The Commission carried out an one-in, one-out pilot project in the second half of 2021, with ten legislative proposals covering a broad range of policy areas, impacting different sectors and stakeholders, to test the approach, its methodology and the related calculations. Building on the lessons learnt from the pilot, the Commission is now implementing ‘one in, one out’, starting with the 2022 Commission work programme. The Commission has also committed to rationalise reporting requirements with a view to reducing them by 25%.

BR-Removing-Icon

Removing obstacles and red tape that slow down investments, by key stakeholders in the Fit for Future high level expert group.

BR-Mainstreaming-icon

Mainstreaming the United Nations’ Sustainable Development Goals, to ensure that all legislative proposals contribute to the 2030 sustainable development agenda.

Improving

Improving the way in which Better Regulation addresses and supports sustainability goals, in particular ‘do no significant harm’ and the digital transformation.

BR-Integrating-icon

Integrating strategic foresight into policymaking to ensure it is fit for the future, by for instance, taking into account emerging megatrends in the green, digital, geopolitical and socio-economic contexts.

The Commission’s Better Regulation practices are recognised internationally by the OECD, and considered advanced among OECD members.

Learn more about the EU policy and law-making cycle.

Have your say process

Have Your Say – share your views and ideas

The Commission has been seeking evidence and feedback from citizens, businesses, and stakeholders at all stages of the legislative and policymaking process since 2015.You can share your views and ideas on Commission initiatives across all policy areas on the Have Your Say portal. It is possible to sign up for notifications regarding new developments as initiatives take shape, including after the adoption of legislation.

You contribution makes a difference

Contributions from citizens, businesses and stakeholders make a real difference to EU policies. They have guided and improved the Commission’s work on several important initiatives, such as the European Citizens’ Initiative, the European Solidarity Corps, the Common Agricultural Policy and our Guidelines for the energy efficiency of buildings.

Find out how the consultation process helped shape legislation.

Simplifying EU laws

The Commission is assessing the performance of existing EU laws and making changes where necessary to keep them fit for purpose.

  • The Regulatory Fitness and Performance (REFIT) programme was established in 2012 to make EU law simpler and to reduce unnecessary costs of regulation while still achieving their objectives. Potential for simplification and burden reduction is always considered when legislation is evaluated and revised. All revisions of EU legislation are included under REFIT and aim to achieve burden reduction and simplification.
  • The Fit for Future Platform , replacing the REFIT platform, was set up in 2020. It is a high-level expert group composed of representatives of Member States, the Committee of the Regions, the European Economic and Social Committee and stakeholders representing civil society, business and non-governmental organisations. The Platform also works with the SME Envoys Network and the RegHub. The Platform issues opinions to the Commission with concrete suggestions on opportunities for simplification, burden reduction and modernisation of existing EU laws.
  • Anyone can propose suggestions for the simplification of existing EU laws through the Have Your Say: Simplify! portal.
  • Evaluations and fitness checks are used to assess whether EU laws, policies and funding programmes are delivering the expected results at minimum cost.

Every year, the Commission presents an overview of its efforts on simplification and burden reduction in the Annual Burden Survey. It also monitors regularly how simplification and burden reduction opportunities are considered throughout the policymaking cycle in the REFIT scoreboard.

Ensuring Quality

The Better Regulation guidelines and toolbox will help provide concrete guidance to European Commission services when preparing new initiatives and proposals as well as when managing and evaluating existing legislation.

In 2015, the Commission has established the Regulatory Scrutiny Board, an independent body of Commission officials and experts from outside the Commission.  The Regulatory Scrutiny Board reviews impact assessments and selected evaluations. The Board publishes annual reports on what it has done to deliver on its mission.

Strengthening subsidiarity and proportionality

The principles of subsidiarity and proportionality are cornerstones of the EU treaties, and are systematically applied to the Commission’s legislative proposals.

With the subsidiarity principle, the Commission aims to only act where it is necessary and where it delivers clear benefits over and above measures taken at national, regional or local levels. Except in cases where the EU has exclusive competence, action at European level should not be taken unless it is more effective than action taken at national, regional or local level. A subsidiarity grid is attached to all politically sensitive and important initiatives accompanied buy an impact assessment.

Proportionality focuses on the financial and administrative impact of proposed legislation, to ensure that regulatory actions do not exceed what is necessary to achieve the legislative and policy objectives. Any such impact must be minimised and must be proportionate to the policy objectives. For the Commission this means delivering our ambitious policies in the simplest, least costly way, avoiding unnecessary red tape.

The EU institutions working together

Improving EU law-making is a shared objective and the responsibility of all EU institutions and Member States. The best way to improve EU law-making and deliver better results is for the European Parliament, the Council of the European Union and the European Commission to work more closely together in the coming years.

Given the opportunities and challenges that lie ahead in our path to a sustainable recovery, it is crucial to legislate as efficiently as possible, with our future in mind. The effective application, implementation and enforcement of EU law is a priority for the von der Leyen Commission. The Commission can only determine the costs and savings associated with its own legislative proposals. Changes made during negotiations with the European Parliament and the Council may significantly alter impacts for people and business. As such, the Commission would welcome relaunched political dialogue to discuss ideas, so that that all parties can fulfil their commitments under the interinstitutional agreement on better law-making

The Commission will gradually make internal databases and repositories publicly accessible, in line with our data transparency policy. We will reach out to the European Parliament and the Council to set up a common evidence register, the Joint Legislative Portal, that will allow anyone interested in EU policymaking to find easily all the evidence underpinning a given initiative.

International regulatory cooperation

The EU is built on commonly agreed rules. For these rules to work, Member States must fully implement and enforce them in a timely fashion. They then need to ensure that the rules are correctly applied and enforced, because non-enforcement bears costs for citizens and businesses.

The effective application, implementation and enforcement of EU law is a priority for the von der Leyen Commission. As announced in President von der Leyen’s political guidelines, the Commission will continue to guide and support Member States in their efforts to transpose directives, implement regulations and apply EU rules properly. Compliance checks verify how Member States translate EU legislation into national legislation. To ensure effective dialogue in the transposition phase, we depend on the Member States for clear and precise information on national legislation.

Going forward, the Commission intends to carry out a stocktaking of its oversight and enforcement activities, to ensure that they remain fit for making EU law work in practice.

Documents

Related links

Latest News