Põhisisu juurde

2022. aasta aruanne tulevikusuundade strateegilise analüüsi kohta

Ajendatuna kiirema tegutsemise vajadusest, mis on tingitud kiirelt muutuvast geopoliitilisest situatsioonist, esitatakse 2022. aasta tulevikusuundade strateegilise analüüsi aruandes „Rohe- ja digipöörde ühitamine uues geopoliitilises olukorras“ tulevikku vaatav terviklik perspektiiv nende kahe pöörde omavahelise koosmõju kohta kuni 2050. aastani.

Mõlemad pöörded on ELi poliitilises tegevuskavas esikohal ja nende koostoimel on tulevikule tohutu mõju. Kuigi need kaks pööret on oma laadilt erinevad ja kummalgi on oma eriomane dünaamika, väärib nende ühitamine – st nende võime teineteist tugevdada – põhjalikumat uurimist. Parem arusaamine nende vastastikmõjudest on nende koostoime maksimeerimisel ja nendevaheliste pingete minimeerimisel määrav. See on oluline praeguses geopoliitilises kontekstis, kus EL on seadnud eesmärgiks kiirendada nii rohe- kui ka digipööret, et lõppkokkuvõttes tugevdada ELi vastupanuvõimet ja avatud strateegilist autonoomiat. 2022. aasta tulevikusuundade strateegilises aruandes esitatakse tulevikku vaatav analüüs digitehnoloogia olulise rolli kohta ning geopoliitiliste, majanduslike, sotsiaalsete ja regulatiivsete tegurite mõju kohta nende kahe pöörde ühitamisele. Nende tegurite analüüsi põhjal määratakse aruandes kindlaks kümme olulisemat valdkonda, kus on vaja meetmeid võtta.

Käesoleva teatise aluseks on Teadusuuringute Ühiskeskuse (JRC) teadus- ja poliitikaaruanne „Eesmärk on rohe- ja digipööre. Euroopa Liidu edukaks kaksiküleminekuks vajalikud põhielemendid“.

Olulisemad koostoimed ja pingekohad

Rohe- ja digipöörde vahel on tugev koostoime:

  • Digitehnoloogial võib olla keskne roll kliimaneutraalsuse saavutamisel, saaste vähendamisel ja elurikkuse taastamisel. Näiteks kui ise jälgida saastega kokkupuudet või mikroandurite ja nutiseadmete võrgu kaudu anda panus keskkonnaandmetesse või nende andmetega tutvuda, võimestab see inimesi nende valikutes.
  • Rohepöörde poole püüdlemine toob omakorda muutusi digisektorisse. Näiteks andmekeskuste ja pilvetaristu kliimaneutraalsuse ja energiatõhususe saavutamine 2030. aastaks, sealhulgas elektrinõudluse rahuldamine päikese- või tuuleenergiaga, toetab tehnoloogia rohelisemaks muutumist. Nt suurandmete analüüs, plokiahel või asjade internet.

Siiski on ka valdkondi, kus need kaks pööret võivad avaldada teineteisele negatiivset mõju:

  • Energiatarbimine võib suureneda, kui digitehnoloogia ei muutu energiatõhusamaks. IKT arvele langeb 5–9% ülemaailmsest elektritarbimisest. See võib kasvada, kui suureneb plokiahela, asjade interneti, platvormide, otsingumootorite ja virtuaalreaalsuse kontseptsioonide kasutamine.
  • Digitehnoloogia ulatuslikuma kasutamise tulemusena võib tekkida rohkem elektroonikajäätmeid ja suureneda nende keskkonnamõju. Aastaks 2030 võib nende kogus ulatuda 75 miljoni tonnini.
  • Digiülemineku edenemine suurendab ka veekasutust, nt andmekeskuste jahutamiseks või kiipide tootmisel.

Kahe pöörde ühitamise võtmetehnoloogiad

Kui digitehnoloogiat õigesti juhtida, võib see aidata luua kliimaneutraalse ressursitõhusa majanduse ja ühiskonna ning säästa ressursse elutähtsates majandussektorites, mis ühtlasi tekitavad praegu enamiku ELi kasvuhoonegaaside heitest:

foresight2022 energy
Digilahendused energeetikas: digitehnoloogiad võivad anda vajalikke andmeid, et pakkumist ja nõudlust omavahel suurema detailsusastmega ja reaalajalähedaselt sobitada. Digitehnoloogia, uudsed andurid, satelliitandmed ja plokiahel võivad aidata parandada energiatootmise ja -nõudluse prognoosimist.
Transport foresight 2022
Keskkonnahoidlikum transport: digiteerimine ja tehisintellekt hoogustavad ka tõhusamate mitmeliigilise liikuvuse lahenduste, nagu „liikuvus kui teenus“ või „transport kui teenus“ teket. Uue põlvkonna akud ja digitehnoloogiad, nagu asjade internet, võimaldavad eri transpordiliikide puhul, alates reisijatest kuni raskeveokite või lennunduseni, astuda suure sammu kestlikuma liikuvuse suunas.
insdusty foresight 2022
Tööstuse kliimaneutraalsuse edendamine: arukad arvestid ja andurid võivad suurendada tootmise energia- ja materjalitõhusust. Digiteisikute (esemete virtuaalkujutised) abil saaks parandada süsteemide ülesehitust, katsetada uusi tooteid, jälgida ja tagada ennetavat hooldust, hinnata toote olelusringi ja valida optimaalsed materjalid.
construction foreseight 2022
Digivahendite abil hoonete keskkonnahoidlikumaks muutmine: andmed ja tehnoloogiad, näiteks andmemodelleerimine, võivad parandada pika perspektiivi valikuid juba kavandamise etapis ja suurendada sektori energiatõhusust. Anonüümitud andmete kättesaadavus, nutiseadmed ja tarbijakäitumine võimaldavad teha sihtinvesteeringuid renoveerimisse.
agriculuture foresight 2022
Arukam ja keskkonnahoidlikum põllumajandus: digitaalsed andurid koos teenusepõhiste kosmoseandmetega võivad säästa vett ja energiat ning vähendada samas pestitsiidide ja väetiste kasutamist. Digiplatvormid, mis hõlbustavad kohalikku turustust ja väldivad toidu raiskamist, võivad hoogustada kohalikku tootmist ja lühendada tarbimisahelaid.

Geopoliitiliste, majanduslike, sotsiaalsete ja regulatiivsete tegurite roll

Kahe pöörde ühitamise edu sõltub ka geopoliitilistest, majanduslikest, sotsiaalsetest ja regulatiivsetest teguritest, mis mõjutavad kaksikpöörde kulgu. Praegused geopoliitilised nihked, mis on tingitud Venemaa sõjalisest agressioonist Ukraina vastu, on kaksikpöörde kiirendamise ning ELi vastupanuvõime ja avatuse tugevdamise muutnud iseäranis pakiliseks. Samuti on nende asjaolude tõttu suurenenud vajadus tagada juurdepääs kriitilise tähtsusega toorainetele, mida kaksikpöördeks on vaja ja mille osas EL on endiselt kolmandatest riikidest väga suures sõltuvuses.

Rohe- ja digipööre nõuavad ka ELi majanduspoliitika kohandamist suurema kestlikkuse ja ringmajanduslikkuse suunas. Keskse tähtsusega on nii era- kui ka avaliku sektori investeeringud jätkusuutlikesse projektidesse. Konservatiivsete hinnangute kohaselt võib kaksikpööre vajada 2030. aastaks ligikaudu 650 miljardit eurot aastas.

Lisaks on mõlema ülemineku keskmes õiglus ja taskukohasus, et sellest saaksid kasu kõik eurooplased, kõik sektorid ja kõik piirkonnad nii Euroopas kui ka mujal. Väikese ja keskmise sissetulekuga inimesed on töökohtade, digitaalsete avalike teenuste kättesaadavuse, kõrgemate energiahindade ja soodsate hindade seisukohalt kaksikpöörde mõju ees haavatavamad. Kaksikpööre muudab põhjalikult ka tööturge ja oskusi. EL peab hoolikalt jälgima, et ta koos pööretega tugevdaks ka sotsiaalset ja majanduslikku ühtekuuluvust.  

Lisaks eelnevale on kahe pöörde ühitamise edu seisukohast oluline ka ELi kui üleilmse standardimisliidri roll. Seda nii selleks, et kaitsta ELi tarbijaid toodete või protsesside eest, mis ei ole kestlikud, kui ka tagamaks, et rahvusvahelised standardid järgiksid ELi kestlikkus- ja eetikastandardeid.

Valdkonnad, kus kahe pöörde edukaks ühitamiseks tuleb samme astuda

Tulevikusuundade strateegilise analüüsi aruandes määrati kindlaks kümme tegevusvaldkonda, mida on vaja, et suurendada võimalusi ja minimeerida võimalikke riske, mis on seotud rohe- ja digipöörde koostoimega aastani 2050.

2021 foresight header
  1. Suurendada vastupanuvõimet ja avatud strateegilist autonoomiat sektorites, mis on kaksikpöörde jaoks kriitilise tähtsusega, kasutades näiteks ELi elutähtsa tehnoloogia vaatluskeskuse tööd
  2. Intensiivistada rohe- ja digidiplomaatiat, kasutades ära ELi mõjuvõimu reguleerimise ja standardite alal, ning propageerida samal ajal ELi väärtusi ja edendada partnerlussuhteid
  3. Hallata kriitilise tähtsusega materjalide ja kaupade varusid strateegiliselt, võttes kasutusele pikaajalise süsteemse lähenemisviisi, et vältida uute sõltuvuste lõksu jäämist
  4. Tugevdada majanduslikku ja sotsiaalset ühtekuuluvust, võimendades sotsiaalkaitset ja heaoluriiki
  5. Kohandada haridus- ja koolitussüsteeme, et pidada sammu kiiresti muutuva tehnoloogilise ja sotsiaal-majandusliku olukorraga, ning toetada tööjõu sektoritevahelist liikuvust
  6. Kaasata täiendavaid tulevikukindlaid investeeringuid uutesse tehnoloogiatesse ja taristutesse
  7. Töötada välja seireraamistikud, mis võimaldavad mõõta heaolu ka muude näitajate põhjal peale SKP
  8. Tagada ühtse turu jaoks tulevikukindel õigusraamistik, mis soodustab kestlikke ärimudeleid ja tarbimismustreid
  9. Tugevdada üleilmset tegutsemispõhimõtet standardimises ja kasutada ära ELi esmategutseja eelist jätkusuutliku konkurentsivõime alal
  10. Edendada jõulist küberturvet ja turvalise andmevahetuse raamistikku, mis tagaks muu hulgas elutähtsate üksuste suutlikkuse tegevuse katkestusi ära hoida, neile vastu pidada ja neist taastuda.

Documents

21. JUUNI 2022
Strategic Foresight Report - 2022

28. JUUNI 2022
Strategic Foresight Report - 2022 - reader friendly version