Prejsť na hlavný obsah

Silnejšia európska obrana

Komisia a vysoký predstaviteľ predložili na samite vo Versailles, ktorý sa uskutočnil 18. mája 2022, analýzu nedostatku investícií do obrany a navrhli ďalšie opatrenia a činnosti potrebné na posilnenie európskej obrannej technologickej a priemyselnej základne.

Riešenie nedostatku investícií do obrany

Cieľom analýzy nedostatku investícií do obrany je pomôcť krajinám EÚ investovať spoločne, lepšie a európskym spôsobom. Je to zároveň aj reakcia na výzvu predloženú v súvislosti s Konferenciou o budúcnosti Európy na dôraznejšie opatrenia EÚ v oblasti obrany.

V tejto analýze sa predstavuje nová úroveň ambície vybudovať silnejšiu Európu v oblasti obrany. Zameriava sa najmä na

  • spoločné obstarávanie vojenského vybavenia,

  • strategické plánovanie v oblasti obrany s cieľom stanoviť jasnejšie priority,

  • podporovať európsku priemyselnú základňu vrátane posilnenia európskeho rámca pre výskum a vývoj v oblasti obrany – Európskeho obranného fondu.

Iniciatívy EÚ na podporu spolupráce v oblasti obrany takisto pomáhajú posilniť spravodlivejšie transatlantické rozdelenie záťaže a účinnejší európsky príspevok v rámci NATO.

Zároveň boli navrhnuté iniciatívy, ako je Európsky obranný fond, s cieľom znížiť rozdrobenosť európskeho trhu v oblasti obrany a posilniť koordináciu obranných politík, plánovania a rozvoja spôsobilostí členských krajín EÚ, najmä prostredníctvom stálej štruktúrovanej spolupráce, koordinovaného ročného hodnotenia obrany a plánu rozvoja spôsobilostí.

Rozvoj obranných spôsobilostí pre zajtrajšok

  • a drone operating

    Európsky obranný fond s rozpočtom 7,3 miliardy eur na roky 2021 – 2027 je nástrojom Komisie na podporu výskumu a vývoja v oblasti obrany. Podporuje spoločnosti v celej EÚ pri rozvíjaní konkurencieschopných a kolaboratívnych projektov v oblasti obrany, ktorých výsledkom budú inovatívne a interoperabilné obranné technológie a vybavenie. Ponúka podporu a poradenstvo účastníkom počas celého cyklu výskumu a vývoja.

Jeho hlavnými cieľmi je

  • podporovať spoluprácu medzi spoločnosťami vrátane MSP a výskumných subjektov v celej Únii,
  • posilniť rozvoj obrannej spôsobilosti prostredníctvom investícií,
  • pomáhať spoločnostiam v EÚ vyvíjať špičkové a interoperabilné obranné technológie a vybavenie.

Kategórie opatrení sa týkajú všetkých vojenských oblastí a kľúčových podporných technológií. Ročné pracovné programy Európskeho obranného fondu sa vymedzujú v úzkej spolupráci so zástupcami krajín EÚ v rámci programového výboru Európskeho obranného fondu a so zapojením Európskej obrannej agentúry a Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

Komisia v rámci Európskeho obranného fondu vykonáva program Európskej únie pre inovácie v oblasti obrany. Ide o nástroj s finančným krytím vo výške 2 miliárd eur na podporu inovátorov počas celého vývojového cyklu s cieľom umožniť im úspešne vstúpiť na trh.

Komisia a Európsky investičný fond v januári 2024 spojili sily s cieľom podporovať investície do inovácií v oblasti obrany vytvorením kapitálového nástroja v oblasti obrany. Cieľom iniciatívy, ktorá sa vykonáva v rámci Programu InvestEU, je zlepšiť prístup k financovaniu pre inovačné MSP a spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou vrátane startupov, ktoré môžu prispieť k obrane a bezpečnosti EÚ.

Spoločné obstarávanie a posilnenie výroby v oblasti obrany

S cieľom riešiť najnaliehavejšie a najkritickejšie nedostatky Únie v oblasti obranných spôsobilostí Európska komisia podporuje spoločné obstarávanie pre krajiny EÚ.

V kontexte vyhlásenia z Versailles z marca 2022 sa hlavy štátov a predsedovia vlád EÚ zaviazali posilniť európske obranné spôsobilosti a dohodli sa na tom, že členské štáty by mali 

  • výrazne zvýšiť výdavky na obranu,
  • rozvíjať kooperatívne investície v spoločných projektoch a spoločné obstarávanie obranných spôsobilostí,
  • podporovať inovácie a 
  • posilňovať a rozvíjať obranný priemysel EÚ.

Obstarávaním vo väčšom objeme vykonávaným spoločne a európskym spôsobom sa prispeje aj k interoperabilite obranných systémov a spôsobilostí EÚ.

Nástroj na posilnenie európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného obstarávania, ktorý nadobudol účinnosť 27. októbra 2023, má celkový rozpočet 310 miliónov eur a jeho cieľom je stimulovať spoločné obstarávanie v oblasti obrany medzi krajinami EÚ.

Tento nástroj bol doplnený aktom na podporu výroby munície na strane ponuky. V rámci tohto nástroja sa poskytne 500 miliónov eur na podporu 31 investičných projektov s cieľom zvýšiť výrobu munície v EÚ na dva milióny delostreleckých striel ročne do roku 2025. Akt na podporu výroby munície bol prijatý v máji 2023 ako priama odpoveď na marcovú výzvu Európskej rady, aby sa Ukrajine urýchlene dodala munícia a na jej prípadnú žiadosť aj riadené strely a aby sa krajinám EÚ pomohlo doplniť minuté zásoby prijatím cielených opatrení. 

S cieľom zabezpečiť dlhodobejšiu reakciu na výzvy, ktorým čelí náš obranný priemysel, Komisia v marci 2024 predstavila stratégiu európskeho obranného priemyslu (EDIS) a Program pre európsky obranný priemysel (EDIP). 

Stratégiou EDIS a programom EDIP sa podporuje spoločné obstarávanie medzi krajinami EÚ a ich cieľom je zvýšiť interoperabilitu nášho obranného vybavenia. Okrem toho sa v rámci nich Ukrajine poskytuje veľmi podobné zaobchádzanie ako krajinám EÚ.

Programom EDIP sa preklenuje medzera medzi krátkodobými núdzovými opatreniami, ako je akt na podporu výroby munície a nástroj na posilnenie európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného obstarávania, a zabezpečuje sa pripravenosť obranného priemyslu EÚ na budúcnosť. Cieľom programu EDIP je

  • poskytnúť finančnú podporu v objeme 1,5 miliardy eur z rozpočtu EÚ v období 2025 – 2027,

  • posilniť konkurencieschopnosť, reakcieschopnosť a odolnosť európskej obrannej technologickej a priemyselnej základne,

  • zabezpečiť dostupnosť a dodávky výrobkov obranného priemyslu,

  • podporovať spoluprácu s Ukrajinou v oblasti obnovy, rekonštrukcie a modernizácie jej obranného priemyslu.

S cieľom lepšie vymedziť priority obranných spôsobilostí, na ktoré sa treba zamerať, Komisia a vysoký predstaviteľ zároveň navrhli postupný prechod na funkciu spoločného plánovania a obstarávania EÚ v oblasti obrany.

Zlepšovanie zručností v sektore obrany

Sektor obrany si vyžaduje vysoký percentuálny podiel kvalifikovaných a špecializovaných zamestnancov. Spoločnosti však trpia nedostatkom zručností a očakáva sa, že tento trend sa v budúcnosti ešte zvýši, a preto je nevyhnutné, aby európsky obranný priemysel získal požadované profily a udržal si ich. 

Európsky obranný fond rieši budúce bezpečnostné potreby Európy tým, že zavádza prostriedky na podporu celého cyklu rozvoja spôsobilostí: od výskumu cez vývoj až po nadobúdanie. Úspešnosť Európskeho obranného fondu závisí od technologických zručností, ktoré má odvetvie k dispozícii na rozvíjanie a získavanie spoločných spôsobilostí.

Zjednodušený a koordinovanejší transfer výrobkov obranného priemyslu

Smernicou o transferoch sa tieto prekážky zmenšujú a pripravuje sa pôda pre skutočný európsky trh s obranným zariadením bez toho, aby sa obmedzila kontrola krajín EÚ nad ich základnými obrannými a bezpečnostnými záujmami. Dosahuje sa to

  • zavedením čiastočne nového systému udeľovania licencií, v ktorom sa rozlišuje medzi všeobecnými, globálnymi a individuálnymi licenciami a racionalizuje sa ich používanie,
  • podnecovaním krajín EÚ, aby v záujme uľahčenia transferov v rámci EÚ v čo najväčšej miere nahradili používanie individuálnych licencií všeobecnými licenciami,
  • uplatňovaním všeobecných licencií, v prípade ktorých sa dôsledne kontroluje neoprávnený opätovný vývoz do tretích krajín,
  • zoskupovaním ostatných transferov v rámci EÚ, ktoré smerujú k viacerým príjemcom od jedného dodávateľa.

Cieľom zavedeného licenčného systému je, aby sa individuálne licencie vydávali len výnimočne. Krajiny EÚ majú naďalej možnosť určiť výrobky oprávnené na jednotlivé druhy licencií a stanoviť podmienky spojené s takýmito licenciami. S cieľom pomôcť harmonizovať licencie Komisia v spolupráci s krajinami EÚ vypracovala odporúčania týkajúce sa piatich rôznych typov všeobecných transferových licencií. Odporúčania boli prijaté v roku 2016 a 2018.

Chronologický prehľad

  1. 16. mája 2024

    Komisia investuje viac ako 1 miliardu eur do 54 ambicióznych projektov obranného priemyslu prostredníctvom Európskeho obranného fondu

  2. 15. marca 2024

    Z celkových 2 miliárd eur na posilnenie obranného priemyslu Únie Komisia vyčleňuje 500 miliónov eur na zvýšenie výroby munície a spúšťa pracovný program zameraný na vykonávanie nástroja na posilnenie európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného obstarávania

  3. 27. októbra 2023

    Nadobudnutie účinnosti nariadenia o nástroji na posilnenie európskeho obranného priemyslu

  4. 20. júla 2023

    Formálne prijatie nariadenia o podpore výroby munície (ASAP)

  5. 3. mája 2023

    Komisia prijíma akt na podporu výroby munície (ASAP), ktorého cieľom je urýchlene dodať Ukrajine muníciu a riadené strely a pomôcť členským štátom doplniť minuté zásoby.

  6. 30. marca 2023

    Komisia v rámci Európskeho obranného fondu vyčleňuje 1,2 miliardy eur na kolaboratívne výskumno-vývojové projekty v oblasti obrany.

  7. 19. júla 2022

    Komisia prijíma návrh nariadenia o posilnení európskeho obranného priemyslu prostredníctvom aktu o spoločnom obstarávaní (EDIRPA), pokiaľ ide o krátkodobé spoločné obstarávanie v oblasti obrany.

  8. 18. mája 2022

    Oznámenie o nedostatku investícií do obrany a opatreniach na jeho odstránenie

  9. 24. – 25. marca 2022

    Európska rada schvaľuje Strategický kompas

  10. 11. marca 2022

    Stretnutie hláv štátov a predsedov vlád vo Versailles

  11. 15. februára 2022

    Oznámenie o európskej obrane

  12. 1. januára 2021

    Zriadenie Európskeho obranného fondu

Dokumenty

Communication on contributing to European defence and related documents (including press releases, Q&As and factsheets)