Непровокираната агресия на Русия срещу Украйна има значителни последици за европейската отбрана. Тя показа, че е в интерес на Европейския съюз и нашите партньори Съюзът да стане по-силен и по-надежден гарант на сигурността в съседните региони и отвъд тях. Ето защо държавите от ЕС работят съвместно за по-ефикасно справяне със заплахите и предизвикателствата за сигурността, като приемат обща стратегическа визия за сигурността и отбраната на ЕС за идните години.
През февруари 2022 г. Европейската комисия представи предложение за укрепване на европейската отбрана — редица инициативи в области от критично значение за отбраната и сигурността в Европейския съюз. Те са конкретни стъпки към по-интегриран и конкурентоспособен европейски пазар в областта на отбраната, по-специално чрез засилване на сътрудничеството в рамките на ЕС.
На срещата на върха, която се проведе на 18 май 2022 г. във Версай, Комисията и върховният представител представиха анализ на недостига на инвестиции в отбраната и предложиха допълнителни мерки и действия за укрепване на европейската отбранителна технологична и индустриална база.
Преодоляване на недостига на инвестиции в отбраната
Целта на анализа на недостига на инвестиции в сектора на отбраната е да се помогне на държавите от ЕС да инвестират заедно, по-добре и по европейски начин. Това също така е отговор на призива, отправен в контекста на Конференцията за бъдещето на Европа, за по-решителни действия на ЕС в областта на отбраната.
В този анализ се представя ново равнище на амбиция за изграждане на по-силна Европа в областта на отбраната. По-конкретно, той е съсредоточен върху:
съвместно придобиване на военно оборудване
стратегическото планиране в областта на отбраната с цел определяне на по-ясни приоритети
подкрепа за европейската промишлена база, включително укрепване на европейската рамка за научноизследователска и развойна дейност в областта на отбраната и Европейския фонд за отбрана (ЕФО)
Инициативите на ЕС за насърчаване на сътрудничеството в областта на отбраната също така спомагат за по-справедливо споделяне на тежестта между трансатлантическите партньори и за по-ефективен европейски принос в рамките на НАТО.
Успоредно с това инициативи като ЕФО имат за цел да се намали разпокъсаността на европейския пазар в областта на отбраната и да се подобри координацията на политиките, планирането и развитието на способностите на държавите от ЕС в тази област — по-специално чрез постоянно структурирано сътрудничество, координиран годишен преглед на отбраната и план за развитие на способностите.
Развитие на отбранителните способности на бъдещето
ЕФО, чийто бюджет е 7,3 млрд. евро за периода 2021—2027 г., е инструментът на Комисията за подкрепа на научноизследователската и развойната дейност в областта на отбраната. Той подпомага компании в целия ЕС да разработват конкурентоспособни и съвместни проекти в областта на отбраната, които да доведат до създаването на иновативни и оперативно съвместими отбранителни технологии и оборудване. На участниците се предлагат подкрепа и съвети през целия цикъл на научноизследователската и развойна дейност.
Основни цели на ЕФО са:
- насърчаване на сътрудничество между предприятията, включително МСП и научноизследователски организации в целия Съюз
- стимулиране на развитието на отбранителни способности чрез инвестиции
- подпомагане на предприятията в ЕС да разработват авангардни и оперативно съвместими отбранителни технологии и оборудване.
Категориите действия обхващат всички военни области и главни базови технологии. Годишните работни програми на ЕФО се определят в тясно сътрудничество с представители на държавите от ЕС в рамките на програмния комитет на ЕФО, като в този процес участват също Европейската агенция по отбрана и Европейската служба за външна дейност.
Част от ЕФО е Схемата на ЕС за иновации в областта на отбраната — инструмент с бюджет от 2 млрд. евро за подпомагане на новаторите през целия цикъл на развитие, за да могат успешно да стигат до пазара.
През януари 2024 г. Комисията и Европейският инвестиционен фонд обединиха сили, за да стимулират инвестициите в иновации, като създадоха капиталовия механизъм в областта на отбраната. Тази инициатива, осъществявана в рамките на InvestEU, има за цел да подобри достъпа до финансиране за иновативни МСП и дружества със средна пазарна капитализация, включително стартиращи предприятия, които могат да допринесат за отбраната и сигурността на ЕС.
Съвместно възлагане на обществени поръчки и насърчаване на производството в областта на отбраната
За да се преодолеят най-неотложните и критични пропуски в отбранителните способности на Съюза, Европейската комисия подкрепя съвместното възлагане на обществени поръчки от държавите в ЕС.
В контекста на Версайската декларация от март 2022 г. държавните и правителствените ръководители от ЕС поеха ангажимент за укрепване на европейските отбранителни способности и постигнаха съгласие, че държавите членки следва:
- да увеличат значително разходите за отбрана
- да развиват сътрудничество с оглед на инвестиции в съвместни проекти и съвместно възлагане на обществени поръчки за отбранителни способности
- да насърчават иновациите
- да укрепват и развиват отбранителната промишленост на ЕС.
Съвместното закупуване на повече европейска продукция също така ще доведе до подобряване на оперативната съвместимост на отбранителните системи и способности в ЕС.
Актът за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни поръчки (EDIRPA), който влезе в сила на 27 октомври 2023 г. и за който е предвиден общ бюджет от 310 млн. евро, има за цел да стимулира държавите от ЕС да възлагат съвместно обществени поръчки в областта на отбраната.
От гледна точка на предлагането EDIRPA се допълва от Актa в подкрепа на производството на боеприпаси (ASAP). В рамките на този инструмент ще се предоставят 500 млн. евро в подкрепа на 31 инвестиционни проекта с цел увеличаване на производството на боеприпаси в ЕС до два милиона снаряда годишно към 2025 г. ASAP беше приет през май 2023 г. в отговор на призива на Европейския съвет за спешно доставяне на боеприпаси и, при поискване, на ракети за Украйна, както и за подпомагане на държавите от ЕС да възстановят запасите си чрез въвеждане на целенасочени мерки.
За да се намери в по-дългосрочен план отговор на предизвикателствата пред нашата отбранителна промишленост, през март 2024 г. Комисията представи Стратегия за европейската отбранителна промишленост (СЕОП) и Програма за европейската отбранителна промишленост (ПЕОП).
СЕОП и ПЕОП насърчават съвместното възлагане на обществени поръчки от държавите в ЕС и имат за цел увеличаване на оперативната съвместимост на нашето отбранително оборудване. Освен това в техните рамки Украйна се третира по много сходен начин с държавите от ЕС.
С ПЕОП се запълва празнината между краткосрочните спешни мерки, като например ASAP и EDIRPA, и се подготвя отбранителната промишленост на ЕС за бъдещето. По-конкретно, ПЕОП има следните цели:
предоставяне на финансова подкрепа с 1,5 млрд. евро от бюджета на ЕС в периода 2025—2027 г.
засилване на конкурентоспособността и способността за реагиране на европейската отбранителна технологична и индустриална база
гарантиране на наличността и доставките на продукти, свързани с отбраната
насърчаване на сътрудничеството с Украйна за възстановяването, реконструкцията и модернизирането на нейната отбранителна промишленост
Освен това, за да се определят по-добре приоритетите по отношение на отбранителните способности, върху които да се съсредоточи вниманието, Комисията и върховният представител предложиха постепенно преминаване към функция на ЕС за съвместно планиране и възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната.
Подобряване на уменията в сектора на отбраната
Секторът на отбраната се нуждае от много квалифицирани и специализирани служители. Предприятията обаче изпитват недостиг на квалифицирана работна ръка и се очаква тази тенденция да се задълбочи в бъдеще. Ето защо е изключително важно европейската отбранителна промишленост да може да задържа и привлича персонал с необходимия профил.
С цел посрещане на бъдещите нужди на Европа в областта на сигурността, чрез ЕФО се въвеждат средства за подпомагане на пълния цикъл на развитие на способностите: от научни изследвания през развойна дейност до придобиване. Успехът на ЕФО зависи от технологичните умения, с които разполага промишлеността, за да разработва и произвежда общи отбранителни способности.
Разпокъсаният европейски пазар в областта на отбраната и различните национални подходи създават много проблеми за европейската отбранителна промишленост като цяло и за малките и средните предприятия (МСП) в частност. Например в националните системи за контрол на трансфера на отбранително оборудване не се правеше разграничение между износ за държави извън ЕС и трансфери между държави от ЕС. Освен това различните национални лицензионни режими водеха до тежки административни процедури, като същевременно възпрепятстваха сигурността на доставките между държавите от ЕС.
С директивата относно трансфера на свързани с отбраната продукти тези пречки се намаляват и се проправя пътят към истински европейски пазар на отбранително оборудване, без да се жертва контролът на държавите от ЕС върху техните основни интереси в областта на отбраната и сигурността. Това се постига чрез:
- въвеждане на частично нова лицензионна система, при която се прави разграничение между генерални, глобални и индивидуални лицензи и се рационализира тяхното използване
- насърчаване на държавите от ЕС да заменят, доколкото е възможно, използването на индивидуални лицензи с генерални лицензи, за да се улеснят трансферите в рамките на ЕС
- използване на генерални лицензи, когато рискът от неразрешен реекспорт в държави извън ЕС е строго контролиран
- групиране на останалите трансфери в рамките на ЕС, които са от един доставчик към няколко получателя.
Въведената лицензионна система има за цел индивидуалните лицензи да се превърнат в изключение. Държавите от ЕС продължават самостоятелно да определят продуктите, отговарящи на условията за различните видове лицензи, както и реда и условията за тези лицензи. За да подпомогне хармонизирането на лицензите, Комисията, в сътрудничество с държавите от ЕС, разработи препоръки относно 5-те различни вида генерални лицензи за трансфер. Те бяха приети през 2016 г. и 2018 г.
Хронология
- 16 май 2024 г.
Комисията инвестира над 1 млрд. евро в 54 амбициозни промишлени проекта в областта на отбраната чрез Европейския фонд за отбрана
- 15 март 2024 г.
Комисията отделя 500 млн. евро за увеличаване на производството на боеприпаси от общо 2 милиарда евро за укрепването на отбранителната промишленост на ЕС и стартира работната програма за инструмента за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни поръчки (EDIRPA)
- 5 март 2024 г.
Комисията и върховният представител представят първата по рода си Стратегия за европейската отбранителната промишленост и законодателно предложение за Програма за европейската отбранителна промишленост (ПЕОП)
- 27 октомври 2023 г.
Регламентът за EDIRPA влиза в сила
- 20 юли 2023 г.
Регламент за подкрепа на производството на боеприпаси (ASAP) е приет официално
- 3 май 2023 г.
Комисията приема Акта в подкрепа на производството на боеприпаси (ASAP) с цел спешно доставяне на боеприпаси и ракети на Украйна и подпомагане на държавите членки да възстановят запасите си
- 30 март 2023 г.
Комисията отпуска 1,2 млрд. евро за съвместни научноизследователски и развойни проекти в областта на отбраната чрез Европейския фонд за отбрана
- 19 юли 2022 г.
Комисията приема предложение за акт за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни поръчки (EDIRPA), което се отнася до общи обществени поръчки в областта на отбраната в краткосрочен план
- 18 май 2022 г.
Съобщение относно недостига на инвестиции в отбраната и мерките за неговото преодоляване
- 24—25 март 2022 г.
Заседания на Европейския съвет и одобряване на Стратегическия компас
- 11 март 2022 г.
Среща на държавните и правителствените ръководители във Версай
- 15 февруари 2022 г.
Съобщение относно европейската отбрана
- 1 януари 2021 г.
Създаване на Европейския фонд за отбрана