Направо към основното съдържание

По-силна европейска отбрана

Към уредба на ЕС за съвместно възлагане на свързани с обраната обществени поръчки

На срещата на високо равнище във Версай на 18 май 2022 г. Комисията и върховният представител изложиха анализ на недостига на инвестиции в областта на отбраната. Те предложиха и допълнителни мерки и действия, необходими за укрепване на европейската отбранителна технологична и индустриална база (ЕОТИБ).

На 19 юли 2022 г. Комисията прие предложение за регламент за създаване на Акт за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни обществени поръчки (АУЕОПСОП), чиято цел е да действа като краткосрочен финансов инструмент на стойност 500 млн. евро за стимулиране възлагането на съвместни обществени поръчки в областта на отбраната от държавите членки.

Това бе направено след непровокираната агресия на Русия срещу Украйна, която имаше значителни последици за европейската отбрана и доведе до увеличаване на военните разходи на държавите членки. Съобщението представлява също така отговор на призива, отправен в контекста на Конференцията за бъдещето на Европа, за по-решителни действия на ЕС в областта на отбраната.

Мерки за преодоляване на недостига

a drone operating

За да помогнат за преодоляване на съществуващия недостиг на инвестиции в отбраната, Комисията и върховният представител определиха набор от конкретни мерки. Тяхната цел е засилване на търсенето в областта на отбраната в Европа чрез съвместни обществени поръчки и увеличаване на предлагането чрез мерки за подкрепа на промишления производствен капацитет.

Работна група за съвместно възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната

В краткосрочен план беше създадена работна група за съвместно възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната, която да работи с държавите членки. Целта е да се гарантира координиран подход и да не се допуснат конфликти по отношение на техните нужди от много краткосрочни обществени поръчки за справяне с новата ситуация в областта на сигурността. Работната група също така ще улесни координацията на военната помощ за Украйна.

Инструмент на ЕС за укрепване на промишлените отбранителни способности

През юли 2022 г. Комисията предложи краткосрочен инструмент на ЕС за укрепване на промишлените отбранителни способности чрез съвместни обществени поръчки. Това ще помогне на държавите членки да запълнят най-неотложните и критични пропуски в дух на сътрудничество въз основа на дейността на работната група. Комисията е готова да задели 500 млн. евро от бюджета на ЕС за период от две години, за да стимулира държавите членки да посрещнат тези нужди в дух на сътрудничество. 

Уредба на ЕС за съвместно възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната

Този краткосрочен инструмент ще подготви условията за създаване на уредба на ЕС за съвместно възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната: през третото тримесечие на 2022 г. Комисията ще предложи Европейска инвестиционна програма в областта на отбраната (ЕИПО), която на свой ред ще даде възможност на държавите членки да сформират консорциуми за европейски отбранителни способности (КЕОС). В рамките на КЕОС държавите членки съвместно ще възлагат обществени поръчки за отбранителни способности, които са съвместно разработени в ЕС и които ще се ползват от освобождаване от ДДС. Освен това може да бъде предоставено свързано финансиране от ЕС за проекти от голям интерес за Съюза.

Освен това, за да се определят по-добре приоритетите по отношение на отбранителните способности, върху които да се съсредоточи вниманието, Комисията и върховният представител предлагат постепенно преминаване към функция на ЕС за съвместно планиране и възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната.

Засилено европейско сътрудничество в областта на отбраната

И накрая, за засиленото европейско сътрудничество в областта на отбраната е необходим и стабилен план за действие за укрепване на европейския отбранителен промишлен капацитет. За тази цел Комисията възнамерява да:

  • извърши, в сътрудничество с Европейската агенция по отбрана, задълбочено картографиране на настоящите и необходимите допълнителни промишлени производствени възможности на ЕС;
  • предложи инициатива за суровините от изключителна важност, включително законодателни мерки, за да се улесни, наред с другото, достъпът на отбранителната промишленост до суровини от изключителна важност, като по този начин се укрепи устойчивостта и сигурността на доставките на ЕС;
  • работи по допълнителни мерки, за да се гарантира наличието на специфични за отбраната умения за увеличаване на промишления капацитет;
  • обсъди възможни изменения на рамката за научни изследвания и иновации с двойна употреба с цел подобряване на полезните взаимодействия между гражданските и отбранителните инструменти;
  • работи по допълнителни мерки (като координирани покани за представяне на предложения по линия на съществуващи инструменти на ЕС и заеми от ЕИБ) в подкрепа на критичните технологии и промишления капацитет чрез разработване на стратегически проекти;
  • обсъди укрепването на бюджетите на Европейския фонд за отбрана и военната мобилност чрез Механизма за свързване на Европа — това ще бъде направено в рамките на цялостния преглед на приоритетите в междинния преглед на дългосрочния бюджет на ЕС;
  • ускори създаването на CASSINI за отбрана с цел привличане на нови участници и подкрепа на иновациите в областта на отбраната.

ЕИБ следва също така да прецени дали да засили подкрепата си за европейската отбранителна промишленост и съвместното възлагане на обществени поръчки извън текущата си подкрепа за двойната употреба.

Предложените мерки ще превърнат ЕС в по-силен международен партньор, включително в рамките на НАТО, като тази организация запазва основното си значение за колективната отбрана на своите членове.

Обща стратегическа визия за отбраната на ЕС

На 15 февруари 2022 г. Комисията представи своя допълнителен принос за укрепването на европейската отбрана. Това включва редица инициативи в области, които са от решаващо значение за сектора на отбраната и за сигурността в рамките на Европейския съюз, както и пътна карта за критичните технологии за сигурността и отбраната. Поради това Комисията представя нови предложения за по-интегриран и конкурентоспособен европейски пазар в областта на отбраната, по-специално чрез по-нататъшно насърчаване на сътрудничеството със и в рамките на ЕС.

Комисията определи по-специално следните основни нови области за по-нататъшно укрепване на конкурентоспособността на европейския пазар в областта на отбраната:

  • проучване на начините за допълнително стимулиране на инвестициите на държавите членки в ключови стратегически способности и способстващи фактори, които се разработват и/или придобиват в рамки за сътрудничество на ЕС
  • допълнително стимулиране на съвместното възлагане на обществени поръчки за отбранителни способности, разработени в сътрудничество на равнище ЕС
  • призив към държавите членки да продължат да се стремят към рационализирани и по-съгласувани практики за контрол върху износа на оръжие, по-специално по отношение на отбранителните способности, разработени в рамка за сътрудничество на ЕС.

До края на 2022 г. Европейският фонд за отбрана ще е инвестирал 1,9 милиарда евро в проекти за научни изследвания в областта на отбраната и за развитие на способности. Това ще даде тласък на ключови широкомащабни съвместни проекти за развитие на способности, като същевременно ще стимулира иновациите в областта на отбраната. Комисията ще проучи допълнителни стимули за насърчаване на съвместните инвестиции на държавите членки в стратегически отбранителни способности, които се разработват и/или възлагат съвместно в рамките за сътрудничество на ЕС.

Насърчаване на европейските научни изследвания и иновации и намаляване на стратегическите зависимости

Обсерваторията за критични технологии, която понастоящем се създава от Комисията, ще

  • идентифицира, наблюдава и оценява критични технологии за космическия, отбранителния и свързаните с тях граждански сектори
  • установява технологичните пропуски, първопричините за стратегически зависимости и уязвимостите
  • създава пътни карти с мерки за смекчаване и ще предоставя информация за целите на вземането на решения и механизмите за финансиране.

Освен това по отношение на критичните технологии, научните изследвания и иновациите Комисията ще:

  • продължава да засилва полезните взаимодействия между програмите и инструментите на ЕС в областта на научните изследвания и иновациите. По-специално, през 2023 г. Комисията ще представи подход за насърчаване на научните изследвания и иновациите с двойна употреба на равнище ЕС, насочени към стоки, технологии и софтуер, които могат да се използват както за граждански, така и за военни цели
  • приканва държавите членки да се ангажират с разработването на координиран подход към критичните технологии в контекста на стратегическия компас за сигурност и отбрана
  • оказва подкрепа за иновациите и предприемачеството в областта на сигурността и отбраната чрез редица инструменти (напр. инкубатор, механизъм за смесено финансиране на инвестиции и др.) и чрез създаване на иновационна схема на ЕС в областта на отбраната, която обединява тези усилия в една рамка
  • оценява по-систематично съображенията във връзка със сигурността и отбраната при прилагането и преразглеждането на съществуващите промишлени и търговски инструменти на ЕС или при разработването на нови инструменти.

Стимулиране на съвместното възлагане на обществени поръчки за отбранителни способности

A military person and binoculars

Съвместното възлагане на обществени поръчки за европейски отбранителни способности от страна на държавите — членки на ЕС, значително увеличава оперативната съвместимост на европейските национални въоръжени сили. То също така подкрепя конкурентоспособността на технологичната и индустриалната база на отбраната на ЕС, по-специално чрез по-големи икономии от мащаба.

През следващите години Комисията ще проучи редица инструменти за стимулиране на съвместното възлагане на обществени поръчки за отбранителни способности, разработени в сътрудничество в рамките на ЕС, включително чрез:

  • предложение за освобождаване от данък върху добавената стойност (ДДС) до началото на 2023 г.
  • създаване на нови решения за финансиране до средата на 2023 г., както и
  • евентуално преразглеждане на механизмите за бонуси на Европейския фонд за отбрана.

Опростен и по-координиран контрол върху износа

Като признава, че контролът върху износа на оръжия е от национална компетентност, Комисията приканва държавите членки да проучат начини за рационализиране и постепенно сближаване на своите правила и практики за контрол върху износа и трансфера на оръжие, особено за отбранителните способности, разработени съвместно.

До края на 2022 г. Комисията ще работи с държавите членки за по-нататъшно улесняване на трансфера на финансирани от ЕС отбранителни продукти в рамките на вътрешния пазар.

Повишаване на устойчивостта на Европа

Справянето с днешните предизвикателства в областта на сигурността изисква повишаване на устойчивостта на Европа. Новото предложение на Комисията има за цел това да бъде постигнато чрез ключови инициативи, насочени по-специално към:

alt=""

борба с хибридните заплахи

alt=""

укрепване на киберсигурността и киберотбраната

alt=""

повишаване на военната мобилност

alt=""

справяне с предизвикателствата, свързани с изменението на климата, които са от значение за отбраната.

График

  1. 3 May 2023

    The Commission adopts the Act in Support of Ammunition Production (ASAP) to urgently deliver ammunition and missiles to Ukraine and to help Member States refill their stocks.

  2. 19 July 2022

    Commission adopts a proposal for a Regulation on establishing the European defence industry Reinforcement through common Procurement Act (EDIRPA) for short-term common defence procurement.

  3. 18 May 2022

    Communication on Defence Investment Gaps and measures to address them

  4. 24-25 March 2022

    European Council and endorsement of the Strategic Compass

  5. 11 March 2022

    Meeting of Heads of States and Government in Versailles

  6. 15 February 2022

    Communication on European Defence

  7. 30 June 2021

    Launch of the European Defence Fund

Документи

Communication on contributing to European defence and related documents (including press releases, Q&As and factsheets)