Направо към основното съдържание

По-силна европейска отбрана

На срещата на върха, която се проведе на 18 май 2022 г. във Версай, Комисията и върховният представител представиха анализ на недостига на инвестиции в отбраната и предложиха допълнителни мерки и действия за укрепване на европейската отбранителна технологична и индустриална база.

Преодоляване на недостига на инвестиции в отбраната

Целта на анализа на недостига на инвестиции в сектора на отбраната е да се помогне на държавите от ЕС да инвестират заедно, по-добре и по европейски начин. Това също така е отговор на призива, отправен в контекста на Конференцията за бъдещето на Европа, за по-решителни действия на ЕС в областта на отбраната.

В този анализ се представя ново равнище на амбиция за изграждане на по-силна Европа в областта на отбраната. По-конкретно, той е съсредоточен върху:

  • съвместно придобиване на военно оборудване

  • стратегическото планиране в областта на отбраната с цел определяне на по-ясни приоритети

  • подкрепа за европейската промишлена база, включително укрепване на европейската рамка за научноизследователска и развойна дейност в областта на отбраната и Европейския фонд за отбрана (ЕФО)

Инициативите на ЕС за насърчаване на сътрудничеството в областта на отбраната също така спомагат за по-справедливо споделяне на тежестта между трансатлантическите партньори и за по-ефективен европейски принос в рамките на НАТО.

Успоредно с това инициативи като ЕФО имат за цел да се намали разпокъсаността на европейския пазар в областта на отбраната и да се подобри координацията на политиките, планирането и развитието на способностите на държавите от ЕС в тази област — по-специално чрез постоянно структурирано сътрудничество, координиран годишен преглед на отбраната и план за развитие на способностите.

Развитие на отбранителните способности на бъдещето

  • a drone operating

    ЕФО, чийто бюджет е 7,3 млрд. евро за периода 2021—2027 г., е инструментът на Комисията за подкрепа на научноизследователската и развойната дейност в областта на отбраната. Той подпомага компании в целия ЕС да разработват конкурентоспособни и съвместни проекти в областта на отбраната, които да доведат до създаването на иновативни и оперативно съвместими отбранителни технологии и оборудване. На участниците се предлагат подкрепа и съвети през целия цикъл на научноизследователската и развойна дейност.

Основни цели на ЕФО са:

  • насърчаване на сътрудничество между предприятията, включително МСП и научноизследователски организации в целия Съюз
  • стимулиране на развитието на отбранителни способности чрез инвестиции
  • подпомагане на предприятията в ЕС да разработват авангардни и оперативно съвместими отбранителни технологии и оборудване.

Категориите действия обхващат всички военни области и главни базови технологии. Годишните работни програми на ЕФО се определят в тясно сътрудничество с представители на държавите от ЕС в рамките на програмния комитет на ЕФО, като в този процес участват също Европейската агенция по отбрана и Европейската служба за външна дейност.

Част от ЕФО е Схемата на ЕС за иновации в областта на отбраната — инструмент с бюджет от 2 млрд. евро за подпомагане на новаторите през целия цикъл на развитие, за да могат успешно да стигат до пазара.

През януари 2024 г. Комисията и Европейският инвестиционен фонд обединиха сили, за да стимулират инвестициите в иновации, като създадоха капиталовия механизъм в областта на отбраната. Тази инициатива, осъществявана в рамките на InvestEU, има за цел да подобри достъпа до финансиране за иновативни МСП и дружества със средна пазарна капитализация, включително стартиращи предприятия, които могат да допринесат за отбраната и сигурността на ЕС.

Съвместно възлагане на обществени поръчки и насърчаване на производството в областта на отбраната

За да се преодолеят най-неотложните и критични пропуски в отбранителните способности на Съюза, Европейската комисия подкрепя съвместното възлагане на обществени поръчки от държавите в ЕС.

В контекста на Версайската декларация от март 2022 г. държавните и правителствените ръководители от ЕС поеха ангажимент за укрепване на европейските отбранителни способности и постигнаха съгласие, че държавите членки следва: 

  • да увеличат значително разходите за отбрана
  • да развиват сътрудничество с оглед на инвестиции в съвместни проекти и съвместно възлагане на обществени поръчки за отбранителни способности
  • да насърчават иновациите 
  • да укрепват и развиват отбранителната промишленост на ЕС.

Съвместното закупуване на повече европейска продукция също така ще доведе до подобряване на оперативната съвместимост на отбранителните системи и способности в ЕС.

Актът за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни поръчки (EDIRPA), който влезе в сила на 27 октомври 2023 г. и за който е предвиден общ бюджет от 310 млн. евро, има за цел да стимулира държавите от ЕС да възлагат съвместно обществени поръчки в областта на отбраната.

От гледна точка на предлагането EDIRPA се допълва от Актa в подкрепа на производството на боеприпаси (ASAP). В рамките на този инструмент ще се предоставят 500 млн. евро в подкрепа на 31 инвестиционни проекта с цел увеличаване на производството на боеприпаси в ЕС до два милиона снаряда годишно към 2025 г. ASAP беше приет през май 2023 г. в отговор на призива на Европейския съвет за спешно доставяне на боеприпаси и, при поискване, на ракети за Украйна, както и за подпомагане на държавите от ЕС да възстановят запасите си чрез въвеждане на целенасочени мерки. 

За да се намери в по-дългосрочен план отговор на предизвикателствата пред нашата отбранителна промишленост, през март 2024 г. Комисията представи Стратегия за европейската отбранителна промишленост (СЕОП) и Програма за европейската отбранителна промишленост (ПЕОП). 

СЕОП и ПЕОП насърчават съвместното възлагане на обществени поръчки от държавите в ЕС и имат за цел увеличаване на оперативната съвместимост на нашето отбранително оборудване. Освен това в техните рамки Украйна се третира по много сходен начин с държавите от ЕС.

С ПЕОП се запълва празнината между краткосрочните спешни мерки, като например ASAP и EDIRPA, и се подготвя отбранителната промишленост на ЕС за бъдещето. По-конкретно, ПЕОП има следните цели:

  • предоставяне на финансова подкрепа с 1,5 млрд. евро от бюджета на ЕС в периода 2025—2027 г.

  • засилване на конкурентоспособността и способността за реагиране на европейската отбранителна технологична и индустриална база

  • гарантиране на наличността и доставките на продукти, свързани с отбраната

  • насърчаване на сътрудничеството с Украйна за възстановяването, реконструкцията и модернизирането на нейната отбранителна промишленост

Освен това, за да се определят по-добре приоритетите по отношение на отбранителните способности, върху които да се съсредоточи вниманието, Комисията и върховният представител предложиха постепенно преминаване към функция на ЕС за съвместно планиране и възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната.

Подобряване на уменията в сектора на отбраната

Секторът на отбраната се нуждае от много квалифицирани и специализирани служители. Предприятията обаче изпитват недостиг на квалифицирана работна ръка и се очаква тази тенденция да се задълбочи в бъдеще. Ето защо е изключително важно европейската отбранителна промишленост да може да задържа и привлича персонал с необходимия профил. 

С цел посрещане на бъдещите нужди на Европа в областта на сигурността, чрез ЕФО се въвеждат средства за подпомагане на пълния цикъл на развитие на способностите: от научни изследвания през развойна дейност до придобиване. Успехът на ЕФО зависи от технологичните умения, с които разполага промишлеността, за да разработва и произвежда общи отбранителни способности.

Опростен и по-координиран трансфер на продукти, свързани с отбраната

С директивата относно трансфера на свързани с отбраната продукти тези пречки се намаляват и се проправя пътят към истински европейски пазар на отбранително оборудване, без да се жертва контролът на държавите от ЕС върху техните основни интереси в областта на отбраната и сигурността. Това се постига чрез:

  • въвеждане на частично нова лицензионна система, при която се прави разграничение между генерални, глобални и индивидуални лицензи и се рационализира тяхното използване
  • насърчаване на държавите от ЕС да заменят, доколкото е възможно, използването на индивидуални лицензи с генерални лицензи, за да се улеснят трансферите в рамките на ЕС
  • използване на генерални лицензи, когато рискът от неразрешен реекспорт в държави извън ЕС е строго контролиран
  • групиране на останалите трансфери в рамките на ЕС, които са от един доставчик към няколко получателя.

Въведената лицензионна система има за цел индивидуалните лицензи да се превърнат в изключение. Държавите от ЕС продължават самостоятелно да определят продуктите, отговарящи на условията за различните видове лицензи, както и реда и условията за тези лицензи. За да подпомогне хармонизирането на лицензите, Комисията, в сътрудничество с държавите от ЕС, разработи препоръки относно 5-те различни вида генерални лицензи за трансфер. Те бяха приети през 2016 г. и 2018 г.

Хронология

  1. 16 май 2024 г.

    Комисията инвестира над 1 млрд. евро в 54 амбициозни промишлени проекта в областта на отбраната чрез Европейския фонд за отбрана

  2. 15 март 2024 г.

    Комисията отделя 500 млн. евро за увеличаване на производството на боеприпаси от общо 2 милиарда евро за укрепването на отбранителната промишленост на ЕС и стартира работната програма за инструмента за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни поръчки (EDIRPA)

  3. 27 октомври 2023 г.

    Регламентът за EDIRPA влиза в сила

  4. 20 юли 2023 г.

    Регламент за подкрепа на производството на боеприпаси (ASAP) е приет официално

  5. 3 май 2023 г.

    Комисията приема Акта в подкрепа на производството на боеприпаси (ASAP) с цел спешно доставяне на боеприпаси и ракети на Украйна и подпомагане на държавите членки да възстановят запасите си

  6. 30 март 2023 г.
  7. 19 юли 2022 г.

    Комисията приема предложение за акт за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни поръчки (EDIRPA), което се отнася до общи обществени поръчки в областта на отбраната в краткосрочен план

  8. 18 май 2022 г.

    Съобщение относно недостига на инвестиции в отбраната и мерките за неговото преодоляване

  9. 24—25 март 2022 г.

    Заседания на Европейския съвет и одобряване на Стратегическия компас

  10. 11 март 2022 г.

    Среща на държавните и правителствените ръководители във Версай

  11. 15 февруари 2022 г.

    Съобщение относно европейската отбрана

  12. 1 януари 2021 г.

    Създаване на Европейския фонд за отбрана

Документи

Communication on contributing to European defence and related documents (including press releases, Q&As and factsheets)