Prejsť na hlavný obsah

Konferencia o budúcnosti Európy

Ako sa to všetko začalo

Konferencia o budúcnosti Európy bola sériou debát a diskusií vedených občanmi od apríla 2021 do mája 2022, ktoré umožňovali ľuďom z celej Európy podeliť sa o nápady a pomôcť formovať našu spoločnú budúcnosť.

Konferencia bola vôbec prvým významným celoeurópskym demokratickým podujatím s debatami vedenými občanmi, vďaka ktorým sa ľudia z celej Európy mohli podeliť o svoje nápady a pomôcť formovať našu spoločnú budúcnosť. Toto podujatie sa realizovalo na inovačnej mnohojazyčnej digitálnej platforme, kde sa mohol každý Európan podeliť o svoje nápady. Súčasťou boli vnútroštátne a európske panelové diskusie občanov.

Konferencia prilákala viac ako 5 miliónov jedinečných návštevníkov platformy, pričom na jednotlivých podujatiach sa zúčastnilo viac ako 700 000 osôb. Podarilo sa tak vytvoriť verejné fórum pre otvorenú, inkluzívnu a transparentnú debatu s občanmi o viacerých kľúčových prioritách a výzvach.

Ďalšie informácie o webstránke Konferencie o budúcnosti Európy (archív)

Záverečné správy a návrhy

Po uplynutí výnimočného roka plného diskusií, rokovaní a spolupráce občanov z celej Európy, ktoré sa zameriavali na tému Európy, v akej by chceli žiť, sa Konferencia o budúcnosti Európy oficiálne skončila 9. mája 2022, na Deň Európy v Štrasburgu. Spolupredsedovia výkonnej rady konferencie predložili predsedníčke Európskeho parlamentu, predsedovi Rady a predsedníčke Európskej komisie záverečnú správu so 49 návrhmi.  

Tieto návrhy sa týkali deviatich tém: zmena klímy a životné prostredie; zdravotníctvo; silnejšie hospodárstvo, sociálna spravodlivosť a pracovné miesta; EÚ vo svete; hodnoty a práva, právny štát, bezpečnosť; digitálna transformácia, európska demokracia; migrácia; vzdelávanie, kultúra, mládež a šport. Zahŕňali všeobecné ciele a viac ako 300 konkrétnych opatrení. Uvedené tri inštitúcie v súčasnosti skúmajú, ako na ne v rámci svojich právomocí a v súlade so zmluvami účinne nadviazať.

Opatrenia Komisie v nadväznosti na výsledok konferencie

Komisia uverejnila 17. júna oznámenie, v ktorom podrobne posúdila, čo treba vykonať v nadväznosti na návrhy konferencie. Je v ňom prehľad ďalších krokov, v ktorých sa uvádza, ako sa najlepšie poučiť z konferencie a ako začleniť participatívnu demokraciu do tvorby politiky a právnych predpisov Európskej únie. Komisia napríklad na základe úspechu európskych panelových diskusií občanov umožní týmto panelom rokovať a predkladať odporúčania pred určitými kľúčovými návrhmi v rámci svojej širšej tvorby politík a v súlade so zásadami lepšej právnej regulácie. Komisia organizuje prvú z novej generácie panelových diskusií občanov o tom, ako zintenzívniť opatrenia na zníženie plytvania potravinami v EÚ.

Európske panelové diskusie občanov

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila prvý súbor nových návrhov v správe o stave Únie v septembri 2022, ako aj v sprievodnom vyhlásení o zámere. Tieto návrhy sa dostali aj do pracovného programu Komisie na rok 2023. V snahe priebežne informovať občanov, ktorí sa do konferencie zapojili, a udržať ich záujem bolo v decembri 2022 zorganizované podujatie zamerané na spätnú väzbu. Uvedené podujatie bolo príležitosťou vysvetliť občanom, aké ďalšie nadväzné kroky na návrhy konferencie tieto tri inštitúcie EÚ podnikajú.

O konferencii

       
President von der Leyen
Povedali ste nám, že chcete vybudovať lepšiu budúcnosť naplnením sľubov minulosti, ktoré pretrvali do dnešných dní. Sú nimi sľuby mieru a prosperity, spravodlivosti a pokroku; prísľub Európy, ktorá je sociálna a udržateľná, ktorá sa stará a je odvážna. Povedali ste nám, kam chcete, aby išla táto Európa. A teraz je na nás, aby sme tam našli čo najpriamejšiu cestu, a to buď využitím možností, ktoré poskytujú zmluvy, alebo zmenou zmlúv, ak to bude potrebné.

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie

Išlo o súčasť záväzku predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej poskytnúť Európanom rozsiahlejší priestor na to, aby sa vyjadrili, čím by sa EÚ mala zaoberať a ako by podľa nich mala fungovať. Zúčastniť sa mohli všetci Európania – bez ohľadu na to, kto sú a kde sa nachádzajú.

Cieľom konferencie bolo odzrkadliť našu rozmanitosť a vnímať Európu aj nad rámec jej hlavných miest, s dosahom do všetkých kútov EÚ, posilňujúc tak prepojenie medzi Európanmi a inštitúciami, ktoré im slúžia. Tento cieľ dosiahla množstvom súvisiacich podujatí a debát organizovaných v rámci celej EÚ, ako aj prostredníctvom interaktívnej viacjazyčnej digitálnej platformy. Celkovo to bol úspech: do mája 2022 platformu navštívilo takmer 5 miliónov jedinečných návštevníkov a viac ako 50 000 aktívnych účastníkov sa zúčastnilo na 18 000 diskusiách a viac ako 6 500 registrovaných podujatiach.  

Osobitne mladí ľudia boli vyzvaní, aby sa zapojili a podelili sa o nápady. Organizovať podujatia, a tým zapojiť čo najviac ľudí mohli aj európske, vnútroštátne, regionálne a miestne orgány, ako aj občianska spoločnosť a ďalšie organizácie.

Videá

Konferencia v súhrne

 

Skúsenosti členov európskych diskusných panelov

 

Aktuality

Dokumenty

 

  • 17. JÚNA 2022
Communication on the Conference on the Future of Europe

 

  • 17. JÚNA 2022
Annex to the Communication on the Conference on the Future of Europe

 

  • 13. MÁJA 2022
Factsheet - Conference on the Future of Europe - Report on the final outcome

 

  • 9. MÁJA 2022
Conference on the Future of Europe: Report on the final outcome

 

  • 8. MARCA 2021
SPOLOČNÉ VYHLÁSENIE O KONFERENCII O BUDÚCNOSTI EURÓPY

 

  • 22. JANUÁRA 2020
Communication: Shaping the Conference on the Future of Europe

 

Prehľady

  • 10. JÚNA 2021
Factsheet - Conference Roll-out

 

  • 10. JÚNA 2021
Factsheet - Digital Platform