Ugrás a fő tartalomra

Európa védelmének megerősítése

Úton a közös védelmi beszerzések uniós kerete felé

A Bizottság és a főképviselő a versailles-i csúcstalálkozón kapott felkérésnek eleget téve 2022. május 18-án elemzést terjesztett elő a védelmi beruházások hiányosságairól, amelyben az európai védelmi technológiai és ipari bázis (EDTIB) megerősítése céljából további intézkedéseket és fellépéseket is javasolt.

A Bizottság 2022. július 19-én rendeletjavaslatot fogadott el egy olyan eszköz létrehozásáról, amely megerősítené az európai védelmi ipart. A rövid távú pénzügyi eszköz (EDIRPA) célja, hogy együttműködésen alapuló (közös) beszerzésre ösztönözze a tagállamokat. Költségvetése 500 millió euró.

A rendeletjavaslat előzménye az Ukrajnával szemben provokáció nélkül indított orosz agresszió volt, amely jelentős hatással járt az európai védelemre nézve, és amelynek következtében a tagállamok megnövelték katonai kiadásaikat. A Bizottság e kezdeményezésével emellett reagál az Európa jövőjéről szóló konferencia keretében megfogalmazott azon felhívásra is, amely szerint határozottabb uniós fellépésre van szükség a védelem területén.

Intézkedések a hiányosságok megszüntetése érdekében

a drone operating

A védelmi beruházások hiányosságainak megszüntetése érdekében a Bizottság és a főképviselő több konkrét intézkedést is javasolt. Ezeknek az intézkedéseknek a célja egyrészt az európai védelmi kereslet megerősítése közös beszerzések lebonyolításával, másrészt az ellátás megszilárdítása az ipari gyártási kapacitások növelésével.

A védelmi célú közös beszerzéssel foglalkozó munkacsoport

A javaslat rendelkezik egy munkacsoport azonnali létrehozásáról, amely a védelmi célú közös beszerzésekkel fog foglalkozni. Feladata, hogy az új biztonsági helyzetre tekintettel a tagállamokkal együttműködve gondoskodjon a megközelítéseik és rövid távú beszerzési igényeik összehangolásáról. A munkacsoport emellett elő fogja segíteni az Ukrajnának nyújtott katonai segítség koordinációját is.

Uniós eszköz a védelmi ipar kapacitásainak megerősítésére

A Bizottság 2022 júliusában rövid távú uniós eszközre tett javaslatot, amely együttműködésen alapuló beszerzés révén erősítené a tagállamok védelmi kapacitásait. A cél az, hogy a tagállamok a munkacsoport segítségével közösen pótolhassák a legsürgetőbb és legfontosabb hiányosságaikat. A Bizottság készen áll arra, hogy az uniós költségvetésből két évre 500 millió eurót különítsen el az eszköz céljaira. 

A közös védelmi beszerzések uniós kerete

Az említett rövid távú eszköz megnyitja az utat a közös védelmi beszerzések uniós kerete előtt. 2022 harmadik negyedévében a Bizottság rendeletjavaslatot fog előterjeszteni egy európai védelmi beruházási program létrehozásáról (EDIP), amelynek értelmében a tagállamok európai védelmi képességekkel foglalkozó konzorciumokat (EDCC) alakíthatnak. Az EDCC-kben részt vevő tagállamok közösen szerzik majd be az uniós együttműködés keretében kifejlesztett védelmi képességeket, valamint mentesülni fognak az áfa (héa) megfizetése alól. Az EU emellett a kiemelt uniós érdekű projektekhez kiegészítő finanszírozást is nyújthat.

A Bizottság és a főképviselő továbbá azt javasolja, hogy az EU tegyen lépéseket egy közös uniós védelmi programozási és beszerzési funkció létrehozása felé, hogy pontosabban lehessen meghatározni: milyen védelmi képességekre kell összpontosítani elsősorban.

Az európai védelmi együttműködés szorosabbra fűzése

Végezetül meg kell jegyezni, hogy az európai védelmi együttműködés megerősítéséhez szükség lesz egy olyan kiforrott cselekvési tervre is, amely az európai védelmi ipari kapacitás megerősítését célozza. Ennek érdekében a Bizottság a következőket fogja tenni:

  • az Európai Védelmi Ügynökséggel együttműködve alaposan feltérképezi, hogy az EU jelenleg milyen kiegészítő gyártási kapacitásokkal rendelkezik, és mire lesz szüksége a jövőben;
  • kezdeményezést és jogalkotási intézkedéseket javasol a kritikus fontosságú nyersanyagokkal kapcsolatban, hogy megkönnyítse többek között a védelmi ipar számára a kritikus fontosságú nyersanyagokhoz való hozzáférést, ezáltal erősítve az EU rezilienciáját és ellátásbiztonságát;
  • további intézkedéseket dolgoz ki annak érdekében, hogy az ipari kapacitás növelése céljából rendelkezésre álljanak a védelem szempontjából fontos konkrét készségek;
  • mérlegeli a kettős felhasználású kutatás és innováció keretének lehetséges módosításait a polgári és védelmi eszközök közötti szinergiák javítása érdekében;
  • további intézkedéseket foganatosít (például összehangolt pályázati felhívásokat tesz közzé a meglévő uniós eszközökből és EBB-hitelekből nyújtott támogatásokhoz), hogy stratégiai projektek kidolgozásával támogassa a kritikus technológiákat és az ipari kapacitásokat;
  • az EU hosszú távú költségvetésének félidős értékelése keretében, a prioritások átfogó felülvizsgálatakor mérlegeli az Európai Védelmi Alap és a katonai mobilitás költségvetésének megerősítését, ami az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközön keresztül történne;
  • felgyorsítja a védelmi célú CASSINI létrehozását, hogy új vállalatokat célozzon meg, és támogassa a védelmi innovációt.

Az EBB-nek is értékelnie kell, hogy a kettős felhasználás jelenlegi támogatásán túlmenően fokozza-e az európai védelmi iparnak és a közös beszerzésnek nyújtott támogatását.

A javasolt intézkedések révén az EU erősebb nemzetközi partnerré válik, a NATO-n belül is, amely továbbra is a kollektív védelem alapját képezi a NATO-tagok számára.

Az uniós védelem közös stratégiai jövőképe

A Bizottság 2022. február 15-én ismertette, hogy a fentieken kívül hogyan kíván hozzájárulni az európai védelem megerősítéséhez. Számos kezdeményezést indít az EU védelmi ágazata és biztonsága szempontjából kritikus területeken, valamint ütemtervet dolgoz ki a biztonság és védelem szempontjából kritikus technológiákra vonatkozóan. A Bizottság ezért jelenleg új javaslatokat terjeszt elő, hogy az európai védelmi piac integráltabb és versenyképesebb legyen; ezt elsősorban az Unión belüli és a nem uniós országokkal folytatott együttműködés ösztönzésével kívánja elérni.

Az európai védelmi piac versenyképességének további növelése érdekében a Bizottság elsősorban:

  • fel fogja térképezni, hogy milyen ösztönzőkkel mozdíthatók elő eredményesebben az olyan tagállami beruházások, amelyek az európai uniós együttműködés keretében kifejlesztett és/vagy beszerzett kulcsfontosságú stratégiai képességekre és kritikus stratégiai eszközökre irányulnak;
  • továbbra is ösztönözni fogja az uniós együttműködés keretében kifejlesztett védelmi képességek közös beszerzését;
  • fel fogja szólítani a tagállamokat a fegyverkivitel-ellenőrzési gyakorlataik további észszerűsítésére és összehangolására, különösen az uniós együttműködés keretében kifejlesztett védelmi képességek tekintetében.

Az Európai Védelmi Alap 2022 végéig 1,9 milliárd eurót fog beruházni védelemmel kapcsolatos kutatási és képességfejlesztési projektekbe. Ennek köszönhetően kulcsfontosságú, nagyléptékű képességfejlesztési projektek láthatnak napvilágot, és ezzel egyidejűleg a védelmi innováció is lendületet kap. A Bizottság meg fogja vizsgálni, hogyan lehet tovább ösztönözni az uniós tagállamokat, hogy olyan stratégiai védelmi képességekbe ruházzanak be, amelyeket uniós együttműködés keretében közösen fejlesztettek ki és/vagy szereztek be.

Az európai kutatás és innováció fellendítése és a stratégiai függőségek csökkentése

A Bizottság jelenleg hozza létre a Kritikus Technológiák Uniós Megfigyelőközpontját, amelynek feladata, hogy:

  • feltérképezze, nyomon kövesse és értékelje az űr-, a védelmi és a kapcsolódó polgári ágazatok szempontjából kulcsfontosságú technológiákat;
  • feltárja a technológiai hiányosságokat, a stratégiai függőségek kiváltó okait és a sebezhetőségeket;
  • kockázatcsökkentő intézkedésekre vonatkozó ütemterveket dolgozzon ki, valamint tudásanyagával segítse a döntéshozatali és finanszírozási folyamatokat.

Ezen túlmenően a kritikus fontosságú technológiák, kutatás és innováció terén a Bizottság:

  • tovább fokozza az uniós kutatási és innovációs programok és eszközök közötti szinergiákat – a Bizottság 2023-ban elő fogja terjeszteni megközelítését a kettős felhasználású kutatás és innováció uniós szintű ösztönzéséről, amelynek célkeresztjében a polgári és katonai célokra egyaránt felhasználható áruk, technológiák és szoftverek fognak állni;
  • fel fogja kérni a tagállamokat, „A biztonság és a védelem területére vonatkozó stratégiai iránytű” című dokumentumban foglaltakkal összhangban kötelezzék el magukat a kritikus technológiákkal kapcsolatos megközelítéseik összehangolása mellett;
  • támogatni fogja az innovációt és a vállalkozói szellemet a biztonság és a védelem területén, és ehhez különböző eszközöket fog felhasználni (pl. inkubátor, beruházások vegyes finanszírozási eszköze stb.), valamint létre fog hozni egy olyan uniós védelmi innovációs programot, amely összefogja mindezeket az erőfeszítéseket;
  • a meglévő uniós ipari és kereskedelmi eszközök alkalmazása és felülvizsgálata, illetve az új eszközök kidolgozása során szisztematikusabban fogja megvizsgálni a biztonsági és védelmi szempontokat.

A védelmi képességek közös beszerzésének ösztönzése

A military person and binoculars

Ha a tagállamok közösen szerzik be az európai védelmi képességeket, az jelentősen növeli az európai országok nemzeti fegyveres erőinek interoperabilitását, a nagyobb méretgazdaságosságnak köszönhetően pedig javítja az uniós védelem technológiai és ipari bázisának versenyképességét.

Az elkövetkező években a Bizottság fel fogja térképezni azokat az eszközöket, amelyekkel ösztönözni lehet az uniós együttműködés keretében kifejlesztett védelmi képességek közös beszerzését. Ennek érdekében többek között:

  • 2023 elejére hozzáadottérték-adó (héa) alóli mentességet fog javasolni;
  • 2023 közepére új finanszírozási megoldásokat dolgoz ki;
  • és adott esetben felülvizsgálja az Európai Védelmi Alap ösztönző mechanizmusait.

Egyszerűbb és összehangoltabb exportellenőrzések

A Bizottság elismeri, hogy a fegyverkivitel ellenőrzése a tagállamok saját hatáskörébe tartozik, ugyanakkor felkéri az uniós országokat, hogy vizsgálják meg, miként tudnák egyszerűsíteni és fokozatosan összehangolni a fegyverkivitelre és -szállításra vonatkozó ellenőrzési szabályaikat és gyakorlataikat, különösen a közösen kifejlesztett védelmi képességek tekintetében.

A Bizottság 2022 végéig együtt fog működni a tagállamokkal, hogy megkönnyítse az uniós finanszírozású védelmi termékek belső piaci transzferét.

Európa rezilienciájának fokozása

Ahhoz, hogy kezelni tudjuk napjaink biztonsági kihívásait, javítanunk kell Európa rezilienciáját. Az új bizottsági javaslat ezt kulcsfontosságú kezdeményezések révén kívánja megvalósítani, amelyekkel elsősorban:

alt=""

fellép a hibrid fenyegetésekkel szemben

alt=""

megerősíti a kiberbiztonságot és a kibervédelmet

alt=""

fokozza a katonai mobilitást

alt=""

kezeli a védelemmel kapcsolatos éghajlatváltozási kihívásokat

Időrendi áttekintés

  1. 2023. május 3.

    A Bizottság elfogadja a lőszergyártás támogatásáról szóló jogszabályt (ASAP), amelynek célja, hogy sürgősen lőszert és rakétákat lehessen Ukrajnába szállítani, és hogy segítse a tagállamokat készleteik újratöltésében.

  2. 2022. július 19.

    A Bizottság rendeletjavaslatot fogad el egy olyan eszköz létrehozásáról (EDIRPA), amely együttműködésen alapuló, rövid távú beszerzések révén az európai védelmi ipart hivatott megerősíteni.

  3. 2022. május 18.

    Közlemény a védelmi beruházási hiányok elemzéséről és a következő lépésekről

  4. 2022. március 24–25.

    A stratégiai iránytű jóváhagyása az Európai Tanács keretében

  5. 2022. március 11.

    Az állam- és kormányfők találkozója Versailles-ban

  6. 2022. február 15.

    Közlemény az európai védelemről

  7. 2021. június 30.

    Az Európai Védelmi Alap létrehozása

Dokumentumok

Communication on contributing to European defence and related documents (including press releases, Q&As and factsheets)