Pāriet uz galveno saturu

Uzticams rīks saimnieciskās un sociālās darbības atjaunošanai

ES digitālais Covid sertifikāts bija izšķirošs elements Eiropas reakcijā uz Covid-19 pandēmiju. Kopumā tika izdoti vairāk nekā 2,3 miljardi sertifikātu.

Covid-19 vakcinācijas, testa un pārslimošanas sertifikāta ieviešana atviegloja drošu ceļošanu iedzīvotājiem un palīdzēja atgūties smagi skartajai Eiropas tūrisma nozarei.

Kad dalībvalstis ierobežoja ceļošanu sabiedrības veselības apsvērumu dēļ, šis sertifikāts eiropiešiem sniedza iespēju droši pārvietoties Savienības teritorijā. Tas arī ļāva koordinēt šo ierobežojumu atcelšanu, kolīdz tas bija iespējams. Kopš 2022. gada augusta ES iekšienē vairs nav ceļošanas ierobežojumu.

ES digitālais Covid sertifikāts guva panākumus visā pasaulē un kļuva par globālu standartu starptautiskās ceļošanas atvieglošanai. Šī bija vienīgā šāda veida sistēma, kas darbojās starptautiskā līmenī. To izmantoja 51 valsts četros kontinentos. 

2021. gada 1. jūlijā stājās spēkā ES digitālā Covid sertifikāta regula, kuras darbības termiņš beidzās 2023. gada 30. jūnijā. 

Svarīgs solis ceļā uz globālu veselības drošību

2023. gada 1. jūlijā ES digitālās Covid-19 sertifikācijas sistēmu pārņēma PVO, lai izveidotu globālu sistēmu, kas palīdzēs aizsargāt iedzīvotājus visā pasaulē no pašreizējiem un turpmākiem veselības apdraudējumiem, tai skaitā pandēmijām. Tas ir pirmais elements PVO Globālajā digitālajā veselības sertifikācijas tīklā, kas izstrādās sistēmu veselības dokumentu globālai verifikācijai, lai visiem nodrošinātu labāku veselību.

PVO ar savu struktūru veicinās šo procesu visā pasaulē, pirmām kārtām nodrošinot digitālo Covid-19 sertifikātu konverģenci. Tas ietver ES standartu pārņemšanu un digitālo parakstu validēšanu, kas palīdzēs novērst krāpšanu. Šim nolūkam PVO nebūs piekļuves nekādiem persondatiem, kas arī turpmāk būs vienīgi valstu valdību pārziņā.

ES un PVO partnerība

Lai atbalstītu PVO ES digitālā sertifikāta ieviešanā un veicinātu sistēmas darbību un turpmāku attīstību, PVO un Eiropas Komisija ir vienojušās sadarboties digitālās veselības jomā.

Šī partnerība darbosies, lai tehniski izstrādātu PVO sistēmu, kura pakāpeniski aptvers papildu lietojuma gadījumus, piemēram, starptautiskā vakcinācijas vai profilakses sertifikāta digitalizāciju. Šādu digitālo risinājumu paplašināšana būs nepieciešama, lai uzlabotu iedzīvotāju veselību visā pasaulē.

Globālais veselības digitālās sertifikācijas tīkls

Globālais veselības digitālās sertifikācijas tīkls ir brīvprātīga sistēma, kas var palīdzēt iedzīvotājiem validēt savus veselības dokumentus un droši izmantot savus elektroniskos veselības datus.

Dalībvalstis var brīvprātīgi pievienoties PVO Globālajam veselības digitālās sertifikācijas tīklam. Padome 2023. gada 27. jūnijā pieņēma ieteikumu, kurā tā mudina dalībvalstis pievienoties PVO sistēmai un arī turpmāk pēc pieprasījuma izdot Covid-19 sertifikātus.

Komisija un PVO ir parakstījušas nesaistošu administratīvu vienošanos. Administratīvā vienošanās ir tehnisks dokuments, kurā paredzēta Eiropas Komisijas un PVO sadarbība ES digitālā Covid sertifikāta satvara ieviešanā un globālā veselības digitālās sertifikācijas tīkla turpmākā attīstībā. 

Hronoloģija

  1. 2023. gada 1. jūlijs

    Pasaules Veselības Organizācija (PVO) pārņem ES digitālo Covid-19 sertifikācijas sistēmu, lai izveidotu globālu sistēmu, kas palīdzēs aizsargāt iedzīvotājus visā pasaulē no pašreizējiem un turpmākiem veselības apdraudējumiem, tai skaitā pandēmijām.

  2. 2023. gada 30. jūnijs

    Beidzas ES digitālā Covid sertifikāta regulas darbības termiņš.

  3. 2022. gada 13. decembris

    Padome pieņem pārskatītu ieteikumu par visu ceļošanas ierobežojumu atcelšanu ES teritorijā.

  4. 2022. gada 29. jūnijs

    ES digitālā Covid sertifikāta regulas piemērošanas termiņš tiek pagarināts līdz 2023. gada 30. jūnijam. Dalībvalstis tagad var izdot vakcinācijas sertifikātus klīnisko izmēģinājumu dalībniekiem un atzīt papildu antigēna testu veidus.

  5. 2022. gada 29. marts

    Stājas spēkā jauni noteikumi, kas paredz, ka uz nepilngadīgajiem neattiecas vakcinācijas sertifikātiem noteiktais deviņu mēnešu akceptēšanas periods.

  6. 2022. gada 22. februāris

    Atveseļošanās sertifikātus tagad var izdot, pamatojoties uz ātrajiem antigēna testiem.

  7. 2022. gada 25. janvāris

    Padome pieņem pārskatītu ieteikumu par pasākumiem, kuri ietekmē brīvu pārvietošanos un kuru pamatā vairs nav izcelsmes reģions, bet gan personu individuālā situācija.

  8. 2021. gada 21. decembris

    Komisija pieņem noteikumus, kas nosaka saistošu deviņu mēnešu akceptēšanas periodu vakcinācijas sertifikātiem, kurus izmanto ceļošanai ES teritorijā.

  9. 2021. gada 1. jūlijs – 12. augusts

    Pārejas periods: ja dalībvalstis vēl nav gatavas izsniegt jauno sertifikātu saviem pilsoņiem, tās joprojām var izmantot citus formātus, un tie ir jāpieņem citās dalībvalstīs.

  10. 2021. gada 1. jūlijs

    Visā ES sāk darboties ES digitālais Covid sertifikāts.

  11. 2021. gada jūnija vidus

    Tiek pārskatīts Padomes ieteikums par ceļošanu Eiropas Savienībā.

  12. 2021. gada 1.–30. jūnijs

    Sākotnējais posms: dalībvalstis, kuras ir gatavas izdot un verificēt sertifikātus, var sākt izmantot sistēmu brīvprātīgi, ja tajās ir izveidots nepieciešamais juridiskais pamats.

  13. 2021. gada 1. jūnijs

    Sāk darboties ES vārteja (valstu sistēmu un starpsavienojums).

  14. 2021. gada 20. maijs

    Eiropas Parlaments un Padome panāk vienošanos par ES digitālo Covid sertifikātu.

  15. 2021. gada 7. maijs

    Komisija sāk testēt ES līmeņa sadarbspējas infrastruktūru (ES vārteju), kas atvieglos ES sertifikātu autentifikāciju.

  16. 2021. gada 22. aprīlis

    Dalībvalstu pārstāvji e-veselības tīklā vienojas par pamatnostādnēm, kurās aprakstītas galvenās tehniskās specifikācijas sistēmas ieviešanai. Tas ir būtisks solis nepieciešamās infrastruktūras izveidei ES līmenī.

  17. 2021. gada 14. aprīlis

    Padome pieņem pilnvarojumu sākt sarunas ar Eiropas Parlamentu par Komisijas priekšlikumu.

  18. 2021. gada 17. marts

    Komisija ierosina tiesību aktu par vienota ES sertifikāta satvara izveidi.

  19. 2021. gada 27. janvāris

    Pamatojoties starp Komisijas un dalībvalstu diskusijām, kas kopš 2020. gada novembra norisinājās e-veselības tīklā, tiek pieņemtas pamatnostādnes, kurās noteiktas digitālo vakcinācijas sertifikātu sadarbspējas prasības.

Dokumenti