About the regulation
Čeho se nařízení týká
Nařízení (EU) 2017/2394 o spolupráci mezi vnitrostátními orgány příslušnými pro vymáhání dodržování právních předpisů na ochranu zájmů spotřebitelů a o zrušení nařízení (ES) č. 2006/2004 (tzv. nařízení o spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele) stanoví rámec spolupráce, který vnitrostátním orgánům ze všech zemí Evropského hospodářského prostoru umožňuje společně řešit případy porušení spotřebitelských pravidel, pokud jsou obchodník a spotřebitel usazeni v různých zemích.
Tyto vnitrostátní orgány společně tvoří evropskou síť pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele – tzv. síť CPC.
Vnitrostátní donucovací orgány mají značné pravomoci, co se týče odhalování nezákonných praktik a identifikace nepoctivých obchodníků. Mohou si například vyžádat informace od registrátorů domén či bank, aby odhalily totožnost příslušného obchodníka, provádět fiktivní nákupy za účelem kontroly zeměpisné diskriminace nebo poprodejních podmínek a nařídit okamžité odstranění internetových stránek, na nichž se podvody provádějí.
Evropská komise spolupráci mezi těmito orgány koordinuje, a zajišťuje tak jednotné uplatňování a prosazování právních předpisů o právech spotřebitelů na jednotném trhu. Může například síť CPC upozornit na nekalé praktiky, které poškozují velkou většinu spotřebitelů v EU, a koordinovat za tím účelem celounijní donucovací opatření. Příslušné orgány mohou přijímat závazky od dotčených podniků, že své praktiky napraví a dotčeným spotřebitelům poskytnou odškodnění. Podle nové směrnice o vymáhání a modernizaci spotřebitelského práva mohou sankce dosáhnout nejméně 4 % obratu podniku v příslušných členských státech.
Seznam orgánů pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele, ústředních styčných úřadů, určených subjektů a subjektů vydávajících externí výstrahy je k dispozici na příslušných internetových stránkách the Consumer Protection Cooperation Network.