Przejdź do treści głównej

Rozporządzenie w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów

O rozporządzeniu

Rozporządzenie (UE) 2017/2394sprawie współpracy międzyorganami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów i uchylającerozporządzenie (WE) nr 2006/2004  (rozporządzenie w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów) ustanawia ramy współpracy umożliwiające organom krajowym ze wszystkich państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego wspólne reagowanie na przypadki naruszenia przepisów konsumenckich w razie, gdy przedsiębiorca i konsument mają siedzibę w różnych państwach.

Organy krajowe tworzą wspólnie europejską sieć egzekwowania prawa, tzw. sieć współpracy w zakresie ochrony konsumenta.

Krajowe organy egzekwowania prawa posiadają ugruntowane uprawnienia do zajmowania się praktykami niezgodnymi z prawem i identyfikowania nieuczciwych przedsiębiorców. Mogą one zwrócić się o informacje do rejestratorów domen i banków w celu zidentyfikowania tożsamości danego przedsiębiorcy, przeprowadzać badania metodą „tajemniczy klient”, na przykład w celu sprawdzenia czy ma miejsce dyskryminacja geograficzna lub jakie są warunki posprzedażne, a także w celu nakazania natychmiastowego zamykania stron internetowych stosowanych do wyłudzeń.

Komisja Europejska koordynuje współpracę między tymi organami w celu zapewnienia spójnego stosowania i egzekwowania przepisów dotyczących praw konsumentów na całym jednolitym rynku. Może ona ostrzegać sieć współpracy w zakresie ochrony konsumenta i koordynować ogólnounijne działania w zakresie egzekwowania prawa w celu zwalczania praktyk, które szkodzą znacznej większości konsumentów w UE. Organy egzekwowania prawa mogą zaakceptować zobowiązania zainteresowanych przedsiębiorstw do skorygowania swoich praktyk, do zaoferowania środków zaradczych i odszkodowania poszkodowanym konsumentom. Wraz z wejściem w życie dyrektywy w sprawie egzekwowania i modernizacji prawa konsumenckiegosankcje mogą wynieść co najmniej 4 proc. obrotów przedsiębiorstw w danych państwach członkowskich.

Wykaz organów wchodzących w skład sieci współpracy w zakresie ochrony konsumenta, jednolitych urzędów łącznikowych, wyznaczonych podmiotów oraz podmiotów zgłaszających ostrzeżenia zewnętrzne można znaleźć na stronie internetowej Consumer Protection Cooperation Network.

 

Documents

17 STYCZNIA 2020
CPC Factsheet - sharper teeth for EU consumer protection