Prejsť na hlavný obsah

Konzultácia a štúdie o digitálnych zmluvách

Konzultácia o navrhovaných harmonizovaných digitálnych zmluvných pravidlách pre online nákup digitálneho obsahu a tovaru.

Konzultácia

V súlade s minimálnymi normami Európskej komisie, pokiaľ ide o účasť zainteresovaných strán a otvorenosť voči ich názorom, prezentovanými v usmerneniach o lepšej právnej regulácii bola vypracovaná rozsiahla konzultačná stratégia, ktorej cieľom je zabezpečiť širokú účasť zainteresovaných strán počas celého politického cyklu tejto iniciatívy.

Táto stratégia bola založená na kombinácii verejných a cielených konzultácií. Európska komisia sa usilovala získať širokú a vyváženú škálu názorov na túto otázku tým, že poskytla príležitosť všetkým príslušným stranám (podnikom, spotrebiteľom, vnútroštátnym orgánom, právnikom a akademickým pracovníkom), aby vyjadrili svoje stanoviská.
Súčasťou rozsiahleho konzultačného procesu boli verejná konzultácia, špecifické konzultácie zamerané na hlavné zainteresované strany a krajiny EÚ, ako aj spotrebiteľské prieskumy a prieskumy podnikov.

1. Verejná konzultácia 

2. Špecifické konzultácie zamerané na hlavné zainteresované strany:

a) Na začiatku roku 2015 bola vytvorená konzultačná skupina zainteresovaných  strán pre pravidlá na ochranu spotrebiteľov pri online a digitálnych nákupoch („konzultačná skupina zainteresovaných strán“), tvorilo ju 22 organizácií zastupujúcich široké spektrum záujmov od spotrebiteľov, MSP, maloobchodníkov, prevádzkovateľov elektronického obchodu, online platformy, výrobcov, právnické profesie, odborníkov na trh a tvorcov obsahu na trh až po poskytovateľov. Konzultačná skupina zainteresovaných strán bola poverená úlohou pomôcť Komisii s identifikáciou problematických oblastí pri riešení prekážok súvisiacich so zmluvným právom týkajúcich sa online nákupov digitálneho obsahu a hmotného tovaru, ako aj diskutovať o možných riešeniach. Skupina sa zišla 7-krát, od januára do októbra 2015.

b) Semináre s krajinami EÚ: zorganizovali sa tri semináre s krajinami EÚ. Na prvom seminári (5. júna 2015) sa diskusia zamerala na všeobecný prístup, ktorý by mala Komisia prijať v súvislosti s touto novou iniciatívou, a na kľúčové otázky zmluvného práva v oblasti digitálneho obsahu.

Druhý seminár (6. júla 2015) bol venovaný diskusiám o otázkach týkajúcich sa online predaja hmotného tovaru. Tretí seminár (6. októbra 2015) bol zameraný na podrobnejšie diskusie o návrhoch pravidiel, ktoré útvary Komisie zvažujú. Príslušné otázky boli prediskutované aj s vnútroštátnymi orgánmi presadzovania práva na zasadnutí Výboru pre spoluprácu v oblasti ochrany spotrebiteľa (28. apríla 2015) a s vnútroštátnymi orgánmi zodpovednými za spotrebiteľskú politiku v rámci siete pre spotrebiteľskú politiku (5. – 6. mája 2015).

c) S krajinami EÚ sa uskutočnilo niekoľko dvojstranných stretnutí, na ktorých sa začali prípravné práce na právnych predpisoch o digitálnom obsahu. Uskutočnili sa aj dvojstranné technické stretnutia s ďalšími krajinami EÚ.

d) Podskupina pre jednotný digitálny trh v rámci Európskej konzultačnej skupiny pre spotrebiteľov, ktorá pozostáva z 12 zástupcov vnútroštátnych spotrebiteľských organizácií, vypracovala odporúčania, ako riešiť prekážky súvisiace so zmluvným právom v prípade online nákupu digitálneho obsahu a hmotného tovaru. Skupina odporučila najmä revíziu smernice o predaji spotrebného tovaru a zárukách naň, ako aj smernice o nekalých podmienkach v spotrebiteľských zmluvách, trvala na lepšom presadzovaní právnych predpisov a dospela k záveru, že v prípade online a offline transakcií by nemali existovať dva rôzne režimy.

e) Od júna do augusta 2015 prebiehali podrobné rozhovory s podnikmi z rôznych krajín EÚ, ktoré sa venujú cezhraničnému elektronickému obchodu alebo sa o takýto obchod zaujímajú.

3. Spotrebiteľské prieskumy a prieskumy podnikov

So spotrebiteľmi sa priamo konzultovalo prostredníctvom prieskumov, ktoré realizovala Komisia. V rámci stratégie jednotného digitálneho trhu sa v roku 2015 uskutočnili dva prieskumy s cieľom identifikovať hlavné cezhraničné prekážky jednotného digitálneho trhu:

  • Spotrebiteľský prieskum sa zrealizoval vo všetkých 28 členských štátoch EÚ. Viac ako 23 000 respondentov v každej krajine EÚ, v Nórsku a na Islande odpovedalo na otázky týkajúce sa ich aktivít v oblasti online nákupov na domácej i cezhraničnej úrovni, pričom otázky sa týkali hmotného tovaru i digitálneho obsahu. Spotrebitelia odpovedali aj na otázky týkajúce sa ich vnímania a behaviorálnej motivácie, ktoré ich podnecovali k cezhraničnému a domácemu online nakupovaniu na internete alebo ich od neho naopak odrádzali.
  • Prieskum podnikov sa zrealizoval v 26 členských štátoch EÚ. 8 705 respondentov odpovedalo na otázky týkajúce sa ich aktivít v oblasti online predaja a nákupu, a to na domácej aj cezhraničnej úrovni, ich skúseností s cezhraničným predajom a nákupom, problémov, s ktorými sa stretávajú, a hlavných dôvodov, pre ktoré cezhraničný online predaj nerealizujú.

V rámci ekonomickej štúdie o spotrebných produktoch digitálneho obsahu odpovedalo 1 000 spotrebiteľov v každej z 15 krajín EÚ na otázky týkajúce sa typov problémov, s ktorými sa stretli pri nákupe digitálneho obsahu. V každej z 15 vybraných krajín EÚ sa uskutočnili aj priame konzultácie s podnikmi prostredníctvom série 20 – 30 obchodných rozhovorov. Jednotlivé podniky vrátane MSP boli požiadané, aby identifikovali hlavné problémy, ktorým čelia pri predaji/poskytovaní digitálneho obsahu spotrebiteľom, a to na domácej i cezhraničnej úrovni.

Štúdie

25. OKTÓBRA 2017
Economic study on consumer digital content products
25. OKTÓBRA 2017
Report - The macro-economic impact of e-commerce in the EU Digital Single Market
25. OKTÓBRA 2017
Study on mandatory rules applicable to contractual obligations in contract for sales of goods sold at a distance and in particular on line