Направо към основното съдържание

Консултации и проучвания относно цифровите договори

Консултация относно предложените хармонизирани правила за цифровите договори за онлайн покупки на цифрово съдържание и стоки.

Консултации

В съответствие с представените в Насоките за по-добро регулиране минимални стандарти на Европейската комисия относно участието на заинтересованите страни и готовността да се вземат под внимание техните мнения, бе изготвена широкообхватна стратегия за консултации с цел да се осигури широко участие през целия цикъл на политиката, свързан с тази инициатива.

Тази стратегия беше основана на съчетание от обществени и целеви консултации. Целта на Европейската комисия бе да събере широк и балансиран набор от мнения по повдигнатия въпрос, като даде възможност на всички заинтересовани страни (предприятия, потребители, национални органи, юристи и представители на академичните среди) да изразят своите становища.
Обстойният процес на консултации включваше обществена консултация, специфични консултации, предназначени за основните заинтересовани страни и държави от ЕС, както и проучвания сред потребителите и предприятията.

1. Обществена консултация 

2. Специфични консултации, насочени към основните заинтересовани страни:

а) Групата за консултации със заинтересованите страни във връзка с правилата за защита на потребителите при онлайн и цифрови покупки (наричана по-долу „групата за консултации“) бе създадена в началото на 2015 г. и бе съставена от 22 организации, представляващи интересите на широк кръг от заинтересовани страни — от потребители до МСП, търговци на дребно, оператори от електронната търговия, онлайн платформи, производители, юристи, специалисти по маркетинг, разработчици и доставчици на съдържание. На групата за консултации беше възложена задача да подпомогне на Комисията при идентифицирането на проблемните области за премахването на пречките в договорното право, свързани с онлайн покупките на цифрово съдържание и стоки, и да обсъди възможните решения. Групата проведе 7 заседания за периода от януари до октомври 2015 г.

б) Семинари с държавите от ЕС: Организирани бяха три семинара с държави от ЕС. По време на първия семинар (5 юни 2015 г.) дискусията бе насочена към общия подход, който да бъде приет от Комисията за тази нова инициатива, и към ключовите проблеми в договорното право, свързани с цифровото съдържание.

Вторият семинар (6 юли 2015 г.) беше посветен на обсъждането на въпроси, свързани с онлайн продажбите на материални стоки. Третият семинар (6 октомври 2015 г.) беше посветен на по-задълбоченото обсъждане на проекта на правилата, предвидени от службите на Комисията. Съответните въпроси бяха обсъдени и с националните правоприлагащи органи на заседанието на Комисията за сътрудничество в областта на защитата на потребителите (28 април 2015 г.), както и с националните органи, отговорни за политиката в областта на потребителите, на заседанието на мрежата в областта на защитата на потребителите (5 — 6 май 2015 г.).

в) Бяха проведени и редица двустранни срещи с държавите от ЕС, които започнаха подготвителна работа по законодателство в областта на цифровото съдържание. Двустранни технически срещи бяха проведени и с други държави от ЕС.

г) Подгрупата за цифровия единен пазар в рамките на Европейската консултативна група на потребителите (ЕКГП), съставена от 12 представители на национални организации на потребителите изготви препоръки относно начините за преодоляване на пречките в договорното право пред онлайн покупките на стоки и цифрово съдържание. По-конкретно групата препоръча преразглеждане на Директивата относно продажбата на потребителски стоки и Директивата относно неравноправните клаузи в потребителските договори, настоя за по-добро прилагане на законодателството и счита, че не би следвало да има два различни режима за онлайн и офлайн сделките.

д) От юни до август 2015 г. бяха проведени и задълбочени разговори с представители на предприятия от различни държави от ЕС, осъществяващи трансгранична електронна търговия или проявяващи интерес към тази дейност.

3. Проучвания сред потребителите и предприятията

Становището на потребителите бе потърсено пряко чрез проучвания, извършени от Комисията. В рамките на Стратегията за цифров единен пазар през 2015 г. бяха проведени две проучвания с цел да се установят основните трансгранични пречки пред цифровия единен пазар:

  • потребителско проучване, проведено в 28-те държави от ЕС. На повече от 23 000 респондента бяха зададени въпроси, свързани с техните дейности по извършване на онлайн покупки както на стоки, така и на цифрово съдържание, във всяка страна от ЕС и през граница, включително в Норвегия и Исландия. Потребителите трябваше да отговорят и на въпроси относно своите схващания и поведенчески мотиви, които способстват или възпрепятстват трансграничните и националните покупки на продукти в интернет.
  • проучване сред предприятия, проведено в 26 държави от ЕС. 8705 респонденти трябваше да отговорят на въпроси относно своите дейности за онлайн продажби и покупки, както в съответната страна, така и през граница, опита си с трансграничните продажби и покупки, проблемите, с които се сблъскват, и основните причини, поради които не извършват трансгранични онлайн продажби.

Като част от икономическо проучване относно потребителските продукти с цифрово съдържание 1000 потребители в 15 държави от ЕС бяха запитани относно видовете проблеми, с които са се сблъсквали при закупуването на цифрово съдържание. Предприятията също бяха консултирани пряко чрез поредица от 20—30 събеседвания с техни представители, проведени във всяка от 15-те избрани страни от Съюза. Отделни предприятия, включително МСП, бяха помолени да посочат основните проблеми, пред които са изправени, когато продават/предоставят цифрово съдържание на потребителите — в тяхната страна и международен план.

Проучвания

25 OКТОМВРИ 2017 Г.
Economic study on consumer digital content products
25 OКТОМВРИ 2017 Г.
Report - The macro-economic impact of e-commerce in the EU Digital Single Market
25 OКТОМВРИ 2017 Г.
Study on mandatory rules applicable to contractual obligations in contract for sales of goods sold at a distance and in particular on line