Pereiti prie pagrindinio turinio

Konsultacijos ir tyrimai skaitmeninių sutarčių klausimais

Konsultacijos dėl siūlomų suderintų skaitmeninio turinio ir prekių pirkimo internetu skaitmeninių sutarčių taisyklių.

Konsultacijos

Atsižvelgiant į Europos Komisijos būtinuosius standartus, taikomus suinteresuotųjų subjektų dalyvavimui ir atsižvelgimui į jų nuomonę, išdėstytus Geresnio reglamentavimo gairėse, parengta išsami konsultacijų strategija, kad būtų užtikrintas plataus masto dalyvavimas per visą šios iniciatyvos politikos ciklą.

Ši strategija buvo grindžiama viešųjų ir tikslinių konsultacijų deriniu. Europos Komisija atliko plačią ir gerai subalansuotą apklausą šiuo klausimu, suteikdama galimybę pasisakyti visoms susijusioms šalims (įmonėms, vartotojams, nacionalinėms institucijoms, teisininkams ir mokslininkams).
Plataus masto konsultacijų procesą sudarė viešos konsultacijos, specialios konsultacijos su pagrindiniais suinteresuotaisiais subjektais ir ES šalimis ir vartotojų bei įmonių nuomonės tyrimai.

1. Viešos konsultacijos. 

2. Specialios konsultacijos su pagrindiniais suinteresuotaisiais subjektais.

a) Suinteresuotųjų subjektų grupė internetiniams ir skaitmeniniams pirkimams taikomų vartotojų taisyklių klausimais (Suinteresuotųjų subjektų konsultacinė grupė) buvo įsteigta 2015 m. pradžioje. Ją sudarė 22 organizacijos, atstovaujančios įvairiausiems – vartotojų, MVĮ, mažmenininkų, e. prekybos subjektų, internetinių platformų, gamintojų, teisininkų, rinkodaros specialistų ir turinio kūrėjų bei teikėjų – interesams. Suinteresuotųjų subjektų grupės užduotis buvo padėti Komisijai nustatyti problemines sritis, kuriose reikėtų šalinti sutarčių teisės kliūtis, susijusias su skaitmeninio turinio ir materialiųjų prekių pirkimu internetu, ir aptarti galimus sprendimus. Nuo 2015 m. sausio iki spalio mėn. grupė susitiko 7 kartus.

b) Seminarai su ES šalimis: buvo surengti trys seminarai su ES šalimis. Per pirmą seminarą (2015 m. birželio 5 d.) diskutuota apie bendrą požiūrį, kurio turėtų laikytis Komisija šios naujos iniciatyvos atveju, ir pagrindines su skaitmeniniu turiniu susijusias sutarčių teisės problemas.

Antrasis seminaras (2015 m. liepos 6 d.) buvo skirtas aptarti problemoms, susijusioms su materialiųjų prekių pardavimu internetu. Per trečiąjį seminarą (2015 m. spalio 6 d.) buvo išsamiau nagrinėtas Komisijos tarnybų svarstomų taisyklių projektas. Aktualūs klausimai taip pat buvo aptarti su nacionalinėmis vykdymo užtikrinimo institucijomis Bendradarbiavimo vartotojų apsaugos srityje komiteto posėdyje (2015 m. balandžio 28 d.) ir su nacionalinėmis institucijomis, atsakingomis už vartotojų politiką, Vartotojų politikos tinklo susitikime (2015 m. gegužės 5–6 d.).

c) Su ES šalimis, kurios pradėjo skaitmeninį turinį reglamentuojančių teisės aktų parengiamąjį darbą, surengta dvišalių susitikimų. Dvišalių techninių susitikimų surengta ir su kitomis ES šalimis.

d) Europos vartotojų konsultacinės grupės bendrosios skaitmeninės rinkos pogrupis, sudarytas iš 12 nacionalinių vartotojų organizacijų atstovų, parengė rekomendacijas, kaip šalinti sutarčių teisės kliūtis, susijusias su skaitmeninio turinio ir materialiųjų prekių pirkimu internetu. Grupė visų pirma rekomendavo persvarstyti Vartojimo prekių pardavimo ir garantijų direktyvą ir Nesąžiningų sąlygų direktyvą, pabrėžė, kad teisės aktų vykdymas turi būti užtikrinamas geriau, ir laikėsi nuomonės, kad internetiniams ir neinternetiniams sandoriams neturėtų būti taikoma skirtinga tvarka.

e) Nuo 2015 m. birželio iki rugpjūčio mėn. buvo surengti išsamūs pokalbiai su įvairių ES šalių įmonėmis, veikiančiomis tarpvalstybinės e. prekybos srityje arba ja besidominčiomis.

3. Vartotojų ir įmonių nuomonės tyrimai.

Su vartotojais buvo tiesiogiai konsultuojamasi Komisijai atliekant tyrimus. Pagal bendrosios skaitmeninės rinkos strategiją 2015 m. buvo atlikti du tyrimai siekiant nustatyti pagrindines tarpvalstybines kliūtis bendrajai skaitmeninei rinkai.

  • Vartotojų nuomonės tyrimas atliktas visose 28 ES šalyse. Visose ES šalyse daugiau kaip 23 000 respondentų buvo klausiama apie materialiųjų prekių ir skaitmeninio turinio pirkimą internetu savo ir kitose valstybėse. Tyrimas apėmė ir Norvegiją bei Islandiją. Vartotojų taip pat buvo klausiama apie jų požiūrį bei elgesio motyvus, kurie skatina arba kliudo pirkti internetu savo ir kitose valstybėse.
  • Įmonių nuomonės tyrimas buvo atliktas 26 ES šalyse. 8 705 respondenčių buvo klausiama, ar jos prekiauja ir perka internetu savo ir kitose valstybėse, jų patirtį prekiaujant ir perkant tarpvalstybiniu mastu, joms kylančias problemas ir pagrindines priežastis, dėl kurių jos internetu neprekiauja tarpvalstybiniu mastu.

Atliekant vartotojams skirtų skaitmeninio turinio produktų ekonominį tyrimą 1000 vartotojų 15 ES šalių buvo klausiama apie tai, kokių problemų jiems kilo perkant skaitmeninį turinį. Buvo tiesiogiai konsultuojamasi ir su įmonėmis, kiekvienoje iš 15 pasirinktų ES šalių su jomis surengus po 20–30 pokalbių. Atskirų įmonių, įskaitant MVĮ, buvo paprašyta nurodyti pagrindines problemas, su kuriomis jos susiduria parduodamos arba teikdamos skaitmeninį turinį vartotojams savo šalyje ir kitose valstybėse.

Tyrimai

2017 M. SPALIO 25 D.
Economic study on consumer digital content products
2017 M. SPALIO 25 D.
Report - The macro-economic impact of e-commerce in the EU Digital Single Market
2017 M. SPALIO 25 D.
Study on mandatory rules applicable to contractual obligations in contract for sales of goods sold at a distance and in particular on line