Pāriet uz galveno saturu

Sabiedrību tiesības un korporatīvā pārvaldība

ES darbības un noteikumi šajā jomā, Neformāla sabiedrību tiesību ekspertu grupa, rīcības plāns attiecībā uz sabiedrību tiesībām un korporatīvo pārvaldību.

ES noteikumi šajā jomā

ES noteikumu mērķis šajā jomā ir

  • dot iespēju izveidot uzņēmumus un īstenot uzņēmējdarbību jebkur ES,

  • nodrošināt aizsardzību akcionāriem un citām personām, kas ir īpaši ieinteresētas uzņēmumos, tādas kā darba ņēmēji un kreditori,

  • padarīt uzņēmējdarbību efektīvāku, konkurētspējīgāku un ilgtspējīgāku ilgtermiņā,

  • mudināt uzņēmumus ar mītnēm dažādās ES valstīs sadarboties citam ar citu.

ES sabiedrību pārskatu sniegšanas, revīzijas un pārredzamības noteikumi papildina šo tiesisko regulējumu.

Sabiedrību pārskati un revīzija

Sabiedrību veidošana, kapitāls, informācijas atklāšanas prasības un darbības

ES sabiedrību tiesību noteikumi regulē sabiedrību izveidi, kapitāla prasības un informācijas atklāšanas prasības, kā arī darbības, tādas kā apvienošanās un sadalīšanās

Direktīva 2017/1132 — Digitālās sabiedrību tiesības 

Liela daļa Savienības sabiedrību tiesību tagad ir kodificētas vienā direktīvā – Direktīvā 2017/1132 attiecībā uz sabiedrību tiesību dažiem aspektiem.

Komisija 2023. gada 29. martā pieņēma priekšlikumu direktīvai, lai paplašinātu un uzlabotu digitālo rīku un procesu izmantošanu sabiedrību tiesībās. Tās mērķis ir uzlabot pārredzamību un uzticēšanos uzņēmējdarbības videi vienotajā tirgū, padarot publiski pieejamu plašāku informāciju par sabiedrībām un nodrošinot, ka sabiedrību informācija uzņēmumu reģistros ir uzticama un atjaunināta, un samazināt administratīvo slogu, kad sabiedrības pārrobežu situācijās izmanto informāciju no uzņēmumu reģistriem. Priekšlikumu tagad apspriedīs Eiropas Parlaments un Padome.

Visi dokumenti attiecībā uz priekšlikumu direktīvai, lai paplašinātu un uzlabotu digitālo rīku un procesu izmantošanu sabiedrību tiesībās

2019. gada 20. jūnija Direktīva 2019/1151 aptver digitālo rīku un procesu izmantošanu sabiedrību tiesībās. Lielākajai daļai noteikumu transponēšanas termiņš bija 2022. gada augustā, bet dalībvalstīm līdz 2023. gada augustam ir jātransponē daži panti. 2019. gada 27. novembra Direktīva (ES) 2019/2121 paredz jaunus noteikumus par pārrobežu reorganizāciju un sadalīšanu un papildu noteikumus par pārrobežu apvienošanos. Tās transponēšanas termiņš bija 2023. gada janvāris. Šis jaunais noteikumu kopums ļaus sabiedrībām izmantot digitālos rīkus sabiedrību tiesību procedūrās, kā arī pārstrukturēt un pārvietot sabiedrības citā ES valstī, vienlaikus nodrošinot stingrus aizsardzības pasākumus pret krāpšanu un aizsargājot ieinteresētās personas. 

Ar 2023. gada priekšlikumu un 2019. gada direktīvām tiek pārskatīta un papildināta Direktīva 2017/1132.


Direktīva 2012/17 — Uzņēmumu reģistru savstarpējās savienojamības sistēma (BRIS)

Direktīvā 2012/17/ES un Komisijas Īstenošanas regulā (ES) 2021/1042 ir paredzēti noteikumi par uzņēmumu reģistru savstarpējās savienojamības sistēmu (BRIS). BRIS darbojas kopš 2017. gada 8. jūnija. Sistēma Eiropas e-tiesiskuma portālā nodrošina ES mēroga elektronisku piekļuvi informācijai par uzņēmumiem un dokumentiem, kas glabājas dalībvalstu uzņēmumu reģistros. BRIS arī dod iespēju uzņēmumu reģistriem savstarpēji apmainīties ar informāciju par pārrobežu darbībām un sabiedrībām un to pārrobežu filiālēm. Īstenošanas ziņojums saskaņā ar Direktīvu 2012/17/ES par BRIS izstrādi, jo īpaši attiecībā uz tehnisko darbību un finanšu aspektiem, tika publicēts 2023. gada 29. martā.

 

Direktīva 2009/102 — Viena īpašnieka sabiedrības

Direktīva 2009/102/EK paredz ietvaru viena īpašnieka sabiedrību izveidei.


Regula 2157/2001 un Regula 2137/85 — ES noteikumi par juridiskajām personām

Divas regulas paredz noteikumus par ES juridiskajām personām: Regulā 2157/2001 ir noteikti Eiropas uzņēmējsabiedrības (Societas Europaea jeb “SE”) statūti, t. i., ES juridiskā forma akciju sabiedrībām, un ļauj sabiedrībām no dažādām dalībvalstīm veikt uzņēmējdarbību ES ar vienotu Eiropas zīmolu. Regulā 2137/85 ir noteikti Eiropas ekonomisko interešu grupas (EEIG) statūti, t. i., ES juridiskā forma grupai, kuru veido uzņēmumi vai juridiskas personas un/vai fiziskas personas, kuras veic saimniecisko darbību un nāk no dažādām dalībvalstīm; šādas grupas mērķis ir atvieglot vai attīstīt tās dalībnieku pārrobežu saimniecisko darbību. 

Korporatīvās pārvaldības jautājumi

 ES noteikumi sabiedrību tiesību jomā risina arī korporatīvās pārvaldības jautājumus, galveno uzmanību pievēršot attiecībām starp uzņēmuma vadību, valdi, akcionāriem un citām ieinteresētajām personām, un tādējādi arī tam, kā uzņēmums tiek pārvaldīts un kontrolēts.

  • Akcionāru tiesību Direktīva 2007/36/EK nosaka konkrētas tiesības biržu sarakstos iekļautu sabiedrību akcionāriem.

    Šī direktīva tika grozīta ar Direktīvu (ES) 2017/828, kuras mērķis ir veicināt akcionāru ilgtermiņa iesaistīšanos.

    Turklāt Komisijas 2018. gada Īstenošanas regulā (ES) 2018/1212 ir noteiktas minimālās prasības attiecībā uz akcionāru identifikāciju, informācijas nosūtīšanu un akcionāru tiesību izmantojuma veicināšanu.

  • Pārņemšanas piedāvājumu Direktīvā 2004/25/EK ir noteikti minimālie standarti pārņemšanas piedāvājumiem (vai kontroles maiņai), kas saistīti ar ES uzņēmumu vērtspapīriem.

  • Saistībā ar 2020. gada Kapitāla tirgu savienības rīcības plānu un, konkrētāk, saskaņā ar 12. darbībā paredzētajiem uzdevumiem, kuru mērķis ir atvieglot akcionāru iesaistīšanu, Komisija apņēmās izpētīt iespējamos valstu šķēršļus jauno digitālo tehnoloģiju izmantošanai mijiedarbībā starp ieguldītājiem, starpniekiem un emitentiem. Dienestu darba dokuments par šā 12. darbības punkta novērtējumu un secinājumiem tika izdots 2022. gada 21. decembrī (SWD(2022) 447 final).

    2023. GADA 16. JANVĀRIS
    Commission staff working document on Action 12 of 2020 Capital Markets Union Action Plan

Uzņēmumu pienācīga rūpība attiecībā uz ilgtspēju

Atbilstīgi Komisijas vispārīgajam mērķim nodrošināt taisnīgu pāreju uz ilgtspējīgu ekonomiku un ilgtspējīgu atlabšanu pēc Covid-19 krīzes paziņojumā par Eiropas zaļo kursu un Komisijas izstrādātajā Eiropas atveseļošanas plānā ir apliecināts, ka ir svarīgi ilgtspējību iekļaut korporatīvajā pārvaldībā. Komisijas 2022. gada 23. februārī pieņemtā priekšlikuma direktīvai par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju (COM(2022)71) mērķis ir labāk ļaut uzņēmumiem apzināt un mazināt faktisko vai iespējamo nelabvēlīgo ietekmi uz cilvēktiesībām un vidi uzņēmumu darbībā un vērtības ķēdēs. Priekšlikums ir pieejams visās ES valodās un tagad tiek izskatīts līdzlikumdošanas procesā.

Korporatīvā pārvaldība un atalgojumi bankām un ieguldījumu sabiedrībām

Uz bankām un ieguldījumu sabiedrībām attiecas īpaši noteikumi par korporatīvo pārvaldību un atalgojumu. Šo noteikumu mērķis ir ierobežot pārmērīga riska uzņemšanos un tādējādi nodrošināt finanšu stabilitāti.

  • Noteikumi par korporatīvo pārvaldību un atalgojumu bankās un sistēmiski nozīmīgās ieguldījumu brokeru sabiedrībās ir atrodami Kapitāla prasību direktīvā (Direktīva 2013/36/ES, kas grozīta ar Direktīvu 2019/878/ES), un Kapitāla prasību regulā (Regula Nr. 575/2013, kas grozīta ar Regulu Nr. 2019/876).
  • Eiropas Komisija 2021. gada 27. oktobrī pieņēma pārskatītus ES noteikumus banku nozarē (Kapitāla prasību regula (CRR) un Kapitāla prasību direktīva (CRD)). Pārskatītajā versijā cita starpā ir ierosināts standartu un procedūru kopums, lai visā ES panāktu lielāku konsekvenci, novērtējot valdes locekļu un ietekmīgu vadītāju (personas, kas pilda pamatfunkcijas) piemērotību.

    Papildu informācija par 2021. gada oktobrī pieņemto banku nozares tiesību aktu kopumu: banku nozares tiesību aktu kopums. 

  • Noteikumi par korporatīvo pārvaldību un atalgojumu sistēmiski nenozīmīgām ieguldījumu brokeru sabiedrībām ir atrodami Ieguldījumu brokeru sabiedrību direktīvā (Direktīva 2019/2034) un Ieguldījumu brokeru sabiedrību regulā (Regula 2019/2033).

Tādējādi, lai gan sistēmiski nozīmīgas ieguldījumu brokeru sabiedrības joprojām ir pakļautas banku noteikumiem, uz sistēmiski nenozīmīgām ieguldījumu brokeru sabiedrībām attiecas īpašs režīms. Plašāka informācija: prudenciālie noteikumi ieguldījumu sabiedrībām

Ekspertu grupas un ieinteresēto personu platformas

Neformāla ekspertu grupa sabiedrību tiesību un korporatīvās pārvaldības jautājumos (ICLEG)

Šī grupa, kas sastāv no profesoriem un speciālistiem sabiedrību tiesībās, konsultē Komisiju sabiedrību tiesību jomas iniciatīvu sagatavošanā. Grupa pirmo reizi tika izveidota 2014. gadā un 2019. gadā tā atjaunoja savu dalību pēc jauna uzaicinājuma iesniegt pieteikumus, ņemot vērā jaunos izaicinājumus sabiedrības tiesību un korporatīvās pārvaldības jomā. Plašāka informācija par ICLEG grupu un tās darbu

Tiesiskuma un patērētāju ģenerāldirektorāts sabiedrības tiesību un korporatīvās pārvaldības komandas ir apbēdinātas par ziņu, ka Prof. Dr. Gerald Spindler 2023. gada 11. septembrī pēkšņi aizgāja mūžībā. Izsakām visdziļāko līdzjūtību viņa ģimenei un akadēmiskajām aprindām, pie kurām viņš piederēja. Prof. Dr. Spindler ieguldījums ICLEG akadēmiskajā darbā tika augstu vērtēts. Grupai viņa pietrūks.

Korporatīvās pārvaldības tiešsaistes platforma

Tā ir digitāla telpa informācijas apmaiņai un labas prakses apmaiņai par dažādiem korporatīvās pārvaldības tematiem, sākot no ieguldītāju pārvaldības līdz ilgtspējai. Platforma vērsta uz dialogu starp uzņēmumiem, investoriem, privātā un publiskā sektora ieinteresētajām personām un palīdz Komisijai novērtēt, vai iepriekšējie pasākumi sasniedz savu mērķi praksē. Lai uzzinātu vairāk, lūdzam sūtīt e-pastu uz adresi just-cg-opatec [dot] europa [dot] eu (just-cg-op[at]ec[dot]europa[dot]eu)