Prejsť na hlavný obsah
1 of 1

Právo byť tým, kým ste

diverse group of people

Pre mnohých ľudí a komunity v Európe zostáva diskriminácia na základe pohlavia, rasy alebo etnického pôvodu, náboženského presvedčenia alebo viery, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie každodennou realitou.   

Z týchto dôvodov má EÚ právomoc bojovať proti diskriminácii. Na tento účel predkladá právne predpisy zamerané na ochranu ľudí pred diskrimináciou a vykonáva celý rad činností na podporu začleňovania a rozmanitosti.

Ako Európania vnímajú diskrimináciu

Z najnovšieho prieskumu Eurobarometra uverejneného v roku 2023 vyplýva, že viac ako polovica respondentov považuje diskrimináciu vo svojej krajine za rozšírenú. Okrem toho 21 % respondentov uviedlo, že sa v minulom roku cítili diskriminovaní alebo sa stretli s obťažovaním. 

Percentuálny podiel Európanov, ktorí sa domnievajú, že diskriminácia je v ich krajine rozšírená na základe týchto dôvodov:

poster protest for the Roma community
65 % Rómska etnicita
mixed race couple walking in a bridge
61 % farba pokožky
a mother and a son
60 % etnický pôvod
a lesbian couple walking in the park
57 % transrodovosť

Čím sa zaoberá Komisia

Komisia koná na rôznych frontoch s cieľom bojovať proti diskriminácii, konkrétne:

  • podpora odborníkov a organizácií v boji proti diskriminácii na mieste 
  • vykonávanie akcií na zvýšenie informovanosti a podporu rovnosti a inklúzie 
  • poskytovanie finančných prostriedkov na činnosti a projekty zamerané na boj proti diskriminácii, podporu nediskriminácie, rovnosti, rozmanitosti a začlenenia so zameraním na boj proti diskriminácii
  • koordinácia s krajinami EÚ pri navrhovaní a vykonávaní práce platformy EÚ pre charty rozmanitosti 

Podpora rovnosti a rozmanitosti 

Komisia každoročne spúšťa celý rad iniciatív, ktorých cieľom je spojiť miestne orgány, občanov a organizácie s cieľom podporiť rozmanitosť a začlenenie a zvýšiť informovanosť o výhodách rozmanitosti a začlenenia. Pozri niektoré nedávne aktivity:

Charty rozmanitosti

Európska komisia už dlho úzko spolupracuje so súkromnými a verejnými spoločnosťami na podpore rozmanitosti na pracovisku. Robí tak prostredníctvom platformy EÚ pre charty rozmanitosti.

Tisíce organizácií v celej EÚ sa už stali signatármi jednej z 26 národných chárt rozmanitosti. Vďaka tomu ťažia zo svojich odborných znalostí a navzájom sa podporujú pri vykonávaní politík rozmanitosti.

Charty rozmanitosti sa uplatňujú na vnútroštátnej úrovni, pričom v každej krajine existuje jedna charta. Spolu majú viac ako 15 400 signatárov (súkromné a verejné organizácie, mimovládne organizácie, odborové zväzy, miestne orgány), ktoré zastrešujú približne 17 miliónov zamestnancov.

Organizácie sa stali signatármi podpisom dokumentu (charty rozmanitosti), v ktorom sa zaviazali podporovať rozmanitosť a rovnaké príležitosti na svojom pracovisku. 

Zvyšovanie informovanosti

Len tretina občanov EÚ si plne uvedomuje, že sú právne chránení pred akoukoľvek diskrimináciou. S cieľom zvyšovať informovanosť v celej EÚ podporuje Komisia organizácie, ktoré informujú ľudí o ich ochrane pred diskrimináciou na základe rasového alebo etnického pôvodu, náboženského presvedčenia alebo viery, zdravotného postihnutia, veku, pohlavia alebo sexuálnej orientácie.

Medzi iniciatívy na zvyšovanie informovanosti patria:

Komisia podporuje aj sieť subjektov pre rovnaké zaobchádzanie, ktoré poskytujú pomoc obetiam diskriminácie. 

Financovanie

EÚ okrem iného podporuje organizácie pôsobiace v oblasti rovnosti prostredníctvom programu Občania, rovnosť, práva a hodnoty (CERV). Program sa zameriava na štyri hlavné oblasti: 

  • presadzovanie rovnosti a nediskriminácie
  • presadzovanie angažovanosti a účasti občanov 
  • boj proti násiliu vrátane rodovo motivovaného násilia
  • ochrana a presadzovanie hodnôt EÚ

Viac informácií o programe CERV

Viac o financovaných projektoch

Anti-racism illustrations

Model pre verejné orgány na boj proti trestným činom z nenávisti

Demography in the EU, ages 20-30 - Portugal

Podpora sociálneho začlenenia a rovnakých príležitostí pre mladých ľudí

Young people in Milan

Ambasádori mládeže pre predchádzanie rodovo motivovanému násiliu

Boj proti diskriminácii a vaše práva

V EÚ je zakázaná akákoľvek diskriminácia z akéhokoľvek dôvodu, ako sa uvádza v Charte základných práv EÚ.

Pred diskrimináciou z rôznych dôvodov vás chráni celý rad právnych predpisov a smerníc: 

Od krajín EÚ sa vyžaduje, aby pri vykonávaní práva EÚ dodržiavali Chartu základných práv EÚ. Základné ľudské práva tiež zvyčajne chráni ústava vašej krajiny. Ak sa domnievate, že sa porušujú vaše práva v oblasti rovnosti, prečítajte si, ako môžete podať sťažnosť na vnútroštátnej úrovni.