Pereiti prie pagrindinio turinio
1 of 1

Teisė būti savimi

diverse group of people

Daugybei Europos žmonių ir bendruomenių diskriminacija dėl lyties, rasinės ar etninės kilmės, religijos ar tikėjimo, negalios, amžiaus ar seksualinės orientacijos vis dar yra kasdienybė.   

ES yra kompetentinga kovoti su diskriminacija šiais pagrindais. Tam ji teikia teisės aktus, kuriais siekiama apsaugoti žmones nuo diskriminacijos, ir vykdo įvairias programas įtraukčiai ir įvairovei skatinti.

Kaip europiečiai mato diskriminacijos situaciją?

Iš naujausios 2023 m. paskelbtos „Eurobarometro“ apklausos matyti, kad daugiau kaip pusė respondentų mano, kad jų šalyje diskriminacija yra plačiai paplitusi. Be to, 21 proc. respondentų teigia, kad praėjusiais metais jautėsi diskriminuojami arba patyrė priekabiavimą. 

Procentinė dalis europiečių, manančių, kad diskriminacija jų šalyje yra plačiai paplitusi dėl šių priežasčių:

poster protest for the Roma community
65 proc. – dėl buvimo romais;
mixed race couple walking in a bridge
61 proc. – dėl odos spalvos;
a mother and a son
60 proc. – dėl etninės kilmės;
a lesbian couple walking in the park
57 proc. – dėl buvimo translyčiais.

Ką daro Komisija?

Komisija kovoja su diskriminacija įvairiose srityse, visų pirma:

  • teikia paramą ekspertams ir organizacijoms, kovojantiems su diskriminacija vietoje; 
  • vykdo veiksmus informuotumui didinti ir lygybei bei įtraukčiai skatinti; 
  • finansuoja veiklą ir projektus, orientuotus į kovą su diskriminacija, nediskriminavimo, lygybės, įvairovės ir įtraukties skatinimą, visų pirma kovos su diskriminacija srityje;
  • koordinuoja ES šalių veiksmus rengiant ir įgyvendinant ES įvairovės chartijų platformos veiklą. 

Lygybės ir įvairovės skatinimas 

Kiekvienais metais Komisija imasi įvairių iniciatyvų, kuriomis siekiama suburti vietos valdžios institucijas, piliečius ir organizacijas kartu skatinti įvairovę ir įtrauktį ir didinti informuotumą apie įvairovės ir įtraukties naudą. Toliau pateikiame keletą pastarojo meto veiksmų pavyzdžių.

Įvairovės chartijos

Europos Komisija jau ilgai glaudžiai bendradarbiauja su privačiomis ir viešosiomis įmonėmis, siekdama skatinti įvairovę darbo vietoje. Bendradarbiaujama per ES įvairovės chartijų platformą.

Tūkstančiai organizacijų visoje ES jau pasirašė vieną iš 26 nacionalinių įvairovės chartijų ir įgyvendindamos įvairovės politiką naudojasi jose pateikiamomis ekspertinėmis žiniomis ir parama.

Įvairovės chartijos rengiamos nacionaliniu lygmeniu – kiekviena šalis parengia vieną chartiją. Visas jas kartu pasirašė daugiau kaip 15 400 subjektų (privačių ir viešųjų organizacijų, NVO, profesinių sąjungų, vietos valdžios institucijų), kuriose iš viso dirba apie 17 mln. darbuotojų.

Tam, kad taptų chartijos šalimis, organizacijos pasirašė dokumentą (įvairovės chartiją), kuriame išdėstytas jų įsipareigojimas skatinti įvairovę ir lygias galimybes savo darbo vietoje. 

Informuotumo didinimas

Tik trečdalis ES piliečių gerai supranta, kad jie teisiškai saugomi nuo bet kokios diskriminacijos. Siekdama didinti informuotumą visoje ES, Komisija remia organizacijas, teikiančias žmonėms informaciją apie jų apsaugą nuo diskriminacijos dėl, be kita ko, rasinės ar etninės kilmės, religijos ar tikėjimo, negalios, amžiaus, lyties ar seksualinės orientacijos.

Informuotumo didinimo iniciatyvų pavyzdžiai:

Komisija taip pat remia lygybės įstaigų, teikiančių pagalbą diskriminacijos aukoms, tinklą. 

Finansavimas

ES remia lygybės srityje dirbančias organizacijas, be kita ko, pagal Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programą. Pagrindinės programos kryptys yra keturios: 

  • lygybės ir nediskriminavimo skatinimas,
  • piliečių aktyvumo ir dalyvavimo skatinimas, 
  • kova su smurtu, įskaitant smurtą dėl lyties,
  • ES vertybių apsauga ir skatinimas.

Daugiau informacijos apie Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programą (CERV)

Susipažinkite su finansuojamais projektais

Anti-racism illustrations

kovos su neapykantos nusikaltimais modelio, kuriuo galėtų naudotis valdžios institucijos, kūrimas.

Jūsų teisės nebūti diskriminuojamam

ES draudžiama visa diskriminacija bet kokiu pagrindu, kaip nurodyta ES pagrindinių teisių chartijoje.

Įvairūs įstatymai ir direktyvos apsaugo jus nuo diskriminacijos dėl įvairių priežasčių, įskaitant: 

ES valstybės, įgyvendindamos ES teisę, privalo laikytis ES chartijos. Pagrindinės teisės paprastai taip pat yra saugomos jūsų šalies konstitucijos. Jei manote, kad pažeidžiamos jūsų lygybės teisės, sužinokite, kaip galite pateikti skundą nacionaliniu lygmeniu.