Ugrás a fő tartalomra
1 of 1

Mindenkinek joga van ahhoz, hogy önmaga legyen

diverse group of people

Sok ember és közösség számára továbbra is a mindennapok része Európában a nemen, faji vagy etnikai származáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, életkoron vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés.   

Hatásköréből kifolyólag az Európai Unió fellép a diszkrimináció minden formája ellen. Ennek érdekében az EU jogszabályokat kezdeményez, hogy megvédelmezze az embereket a megkülönböztetéssel szemben, és számos tevékenységet végez a befogadás és a sokszínűség előmozdításáért.

Az európaiak megítélése szerint milyen mértékben van jelen a diszkrimináció a mindennapokban?

A 2023-ban közzétett legutóbbi Eurobarométer felmérésben részt vevők több mint fele úgy véli, hogy országában széles körben elterjedt a diszkrimináció. A válaszadók 21%-a nyilatkozott úgy, hogy az elmúlt évben hátrányos megkülönböztetés érte vagy zaklatás áldozata volt. 

Azok a válaszadók, akik szerint a saját országukban széles körű problémát jelent a diszkrimináció, a következő okoknak tulajdonítják a hátrányos megkülönböztetést:

  • poster protest for the Roma community
    65%: roma származás
  • mixed race couple walking in a bridge
    61%: bőrszín
  • a mother and a son
    60%: etnikai származás
  • a lesbian couple walking in the park
    57%: transzneműség

Mit tesz az Európai Bizottság?

A Bizottság több fronton is küzd a megkülönböztetés ellen:

  • Támogatja a diszkrimináció ellen helyi szinten fellépő szakembereket és szervezeteket. 
  • Tudatosságnövelő, valamint az egyenlőség és a befogadás előmozdítását célzó tevékenységet folytat. 
  • Finanszírozást nyújt olyan tevékenységekhez és projektekhez, amelyek a diszkrimináció leküzdésére irányulnak, illetve előmozdítják a megkülönböztetésmentességet, az egyenlőséget, a sokszínűséget és a befogadást.
  • Az uniós országokkal egyeztetve létrehozta és működteti a sokszínűségi charták uniós platformját. 

Az egyenlőség és a sokszínűség előmozdítása 

A Bizottság minden évben egy sor különböző kezdeményezést indít azzal a céllal, hogy hálózatba szervezze a helyi önkormányzatokat, a polgárokat és a szervezeteket a sokszínűség és a befogadás előmozdítása, valamint a sokszínűség és a befogadás előnyeinek tudatosítása érdekében. Íme, néhány példa a közelmúltból:

Sokszínűségi charták

Az Európai Bizottság hosszú ideje szorosan együttműködik a magán- és állami vállalatokkal a munkahelyi sokszínűség előmozdítása érdekében. Ez az együttműködés a sokszínűségi charták uniós platformján keresztül valósul meg.

EU-szerte több ezer szervezet írta már alá a 26 nemzeti sokszínűségi charta valamelyikét, melyek szakmai iránymutatást és támogatást nyújtanak ezeknek a szervezeteknek sokszínűségi intézkedések végrehajtásához.

A sokszínűségi charták nemzeti szinten kerülnek kialakításra. Mindegyik országnak saját chartája van. A chartákat már összesen több mint 15 400 magán- vagy állami szervezet, nem kormányzati szervezet, szakszervezet, illetve helyi hatóság írta alá, melyek együttesen mintegy 17 millió munkavállalót képviselnek.

A chartát aláíró szervezetek vállalták, hogy az abban foglaltak szerint törekedni fognak a sokszínűség és az esélyegyenlőség munkahelyi előmozdítására. 

A tudatosság növelése

Az uniós polgárok csupán egyharmada van teljesen a tudatában annak, hogy jogszabályok védik mindenfajta megkülönböztetéssel szemben. Annak érdekében, hogy erre Unió-szerte felhívja a figyelmet, a Bizottság támogatja azokat a szervezeteket, amelyek tájékoztatják az embereket az őket a többek között faji vagy etnikai származáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, életkoron, nemen vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetéssel szemben megillető védelemről.

A figyelemfelhívó kezdeményezések közé tartoznak a következők:

A Bizottság a megkülönböztetés áldozatainak segítséget nyújtó egyenlőségi szervek hálózatát is támogatja. 

Finanszírozás

Az EU támogatja az egyenlőséggel foglalkozó szervezeteket. Ennek egyik eszköze a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program. A program a következő négy fő pilléren nyugszik: 

  • Az egyenlőség és a megkülönböztetésmentesség előmozdítása
  • A polgárok szerepvállalásának előmozdítása 
  • Az erőszak, többek között a nemi alapú erőszak elleni küzdelem
  • Az uniós értékek védelme és előmozdítása

További tudnivalók a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek programról

Finanszírozott projektek

Anti-racism illustrations

Intézményközi modell a gyűlölet-bűncselekmények elleni küzdelem céljaira

Demography in the EU, ages 20-30 - Portugal

A fiatalok társadalmi befogadásának és esélyegyenlőségének előmozdítása

Young people in Milan

Ifjúsági nagykövetek a nemi alapú erőszak megelőzéséért

Az Ön megkülönböztetésmentességhez fűződő jogai