Přejít na hlavní obsah
1 of 1

Právo být tím, kým jste

diverse group of people

Pro mnoho lidí a komunit v Evropě je diskriminace na základě pohlaví, rasového či etnického původu, náboženského vyznání či přesvědčení, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace i nadále každodenní realitou.   

Evropská unie má pravomoc proti těmto druhům diskriminace bojovat. Činí tak tím, že připravuje právní předpisy, jež mají lidi před diskriminací chránit, a provádí řadu činností na podporu začleňování a rozmanitosti.

Jak Evropané vnímají diskriminaci

Nejnovější průzkum Eurobarometr zveřejněný v roce 2023 ukázal, že více než polovina respondentů vnímá diskriminaci jako velmi rozšířenou ve své zemi. Kromě toho 21 % z nich uvedlo, že se v uplynulém roce cítili diskriminováni nebo že se setkali s obtěžováním. 

Procento Evropanů, kteří se domnívají, že diskriminace je v jejich zemi velmi rozšířená, a to z těchto důvodů:

poster protest for the Roma community
65 % jsou Romové
mixed race couple walking in a bridge
61 % kvůli barvy kůže
a mother and a son
60 % kvůli etnickému původu
a lesbian couple walking in the park
57 % jsou trans osoby

Čím se Evropská komise zabývá

Evropská komise bojuje proti diskriminaci na různých frontách:

  • podporuje odborníky a organizace v boji proti diskriminaci na místě 
  • provádí opatření na zvyšování povědomí a podporu rovnosti a začleňování 
  • poskytuje finanční prostředky na činnosti a projekty zaměřené na boj proti diskriminaci, podporuje rovné zacházení, rozmanitost a začleňování
  • koordinuje se zeměmi Unie fungování platformy EU pro charty diverzity 

Podpora rovnosti a rozmanitosti 

Evropská komise každoročně zahajuje řadu iniciativ, jejichž účelem je propojit místní orgány, občany a organizace, aby podporovali rozmanitost a začlenění a zvyšovali povědomí o jejich přínosech. Viz některé nedávné akce:

Charty diverzity

Evropská komise již dlouhou dobu úzce spolupracuje se soukromými i veřejnými podniky s cílem podpořit rozmanitost na pracovišti. Činí tak prostřednictvím platformy EU pro charty rozmanitosti.

Tisíce organizací v celé Unii se již staly signatáři jedné z 26 národních chart diverzity a využívají s tím spojených odborných znalostí a podpory při provádění politiky rozmanitosti.

Charty diverzity fungují na celostátní úrovni, přičemž pro každou zemi existuje jedna charta. Dohromady mají více než 15 400 signatářů (soukromé a veřejné organizace, nevládní organizace, odborové svazy, místní orgány), což zahrnuje přibližně 17 milionů zaměstnanců.

Aby se organizace stala signatářem, musí podepsat tzv. chartu diverzity, kde je uveden její závazek podporovat rozmanitost a rovné příležitosti na pracovišti. 

Zvyšování povědomí

Pouze jedna třetina občanů EU si je plně vědoma toho, že jsou právně chráněni před jakoukoli diskriminací. V zájmu zvýšení informovanosti v celé EU podporuje Evropská komise organizace, které informují lidi o jejich právu na ochranu před diskriminací mimo jiné na základě rasového či etnického původu, náboženského vyznání či přesvědčení, zdravotního postižení, věku, pohlaví nebo sexuální orientace.

Iniciativy zaměřené na zvyšování povědomí:

Evropská komise rovněž podporuje síť orgánů pro rovné zacházení, které poskytují pomoc obětem diskriminace. 

Financování

Evropská unie podporuje organizace, které se zabývají otázkami rovnosti, mimo jiné prostřednictvím programu Občané, rovnost, práva a hodnoty (CERV). Ten se zaměřuje se na čtyři hlavní oblasti: 

  • prosazování rovnosti a zákazu diskriminace
  • zapojení a účast občanů 
  • boj proti násilí, včetně genderově podmíněnému
  • ochrana a prosazování hodnot EU

Další informace o programu CERV

Financované projekty

Anti-racism illustrations

Vytvoření modelu pro veřejné orgány, jak bojovat proti trestným činům z nenávisti

Demography in the EU, ages 20-30 - Portugal

Podpora sociálního začleňování a rovných příležitostí pro mladé lidi

Young people in Milan

Ambasadoři mládeže pro předcházení genderově podmíněnému násilí

Vaše práva v boji proti diskriminaci

Jak je uvedeno v Listině základních práv Evropské unie, je v EU zakázána jakákoli diskriminace na jakémkoli základě.

Před různými formami diskriminace vás chrání řada právních předpisů EU: 

Země EU jsou při provádění práva EU povinny dodržovat Listinu základních práv EU. Základní práva většinou také chrání ústava vaší země. Pokud se domníváte, že jsou vaše práva na rovnost porušována, seznamte se s možnostmi, jak můžete podat stížnost na vnitrostátní úrovni.