Prejsť na hlavný obsah

Druhé hĺbkové preskúmanie strategických oblastí pre európske záujmy

Európska komisia predložila 23. februára 2022 druhú dôkladnú analýzu strategických závislostí Európy. Táto analýza sa zameriava na päť oblastí, v ktorých je Európa čoraz viac závislá od tretích krajín, a jej cieľom je podporiť lepšie pochopenie rizík a príležitostí na riešenie týchto závislostí.

Vzácne zeminy a horčík

Kľúčové otázky

  • EÚ je silne závislá od Číny, pokiaľ ide o prístup k horčíku a vzácnym zeminám. Na Čínu pripadá 93 % svetovej produkcie magnetov vzácnych zemín a 89 % horčíka.
  • Dopyt EÚ po týchto surovinách stúpa. Do roku 2030 sa potreba permanentných magnetov vzácnych zemín v EÚ môže zdvojnásobiť z 18 000 ton v roku 2019 na 40 000 ton ročne.

Chemické látky

1,1 milióna
pracovníkov v európskom chemickom priemysle
543 mld. EUR
obratu
9,3 mld. EUR
investícií do výskumu a inovácií

Kľúčové otázky

  • Európa vykazuje určitú mieru závislosti od obmedzeného počtu tretích krajín, pokiaľ ide o prístup k niekoľkým chemickým látkam. Niektoré majú osobitný strategický význam, napríklad jód, fluór, červený fosfor, oxid a hydroxid lítny, oxid molybdénový a volfrám.
  • Euroázijské krajiny (napr. Kazachstan, Rusko, Čína) sú dôležitými vývozcami týchto identifikovaných strategických chemických látok do EÚ.
  • Tieto chemické látky majú širokú škálu konečných použití v rámci dodávateľských a hodnotových reťazcov a používajú sa napríklad na uskladňovanie energie, potravinársku výrobu, výrobu polovodičov používaných v solárnych paneloch a výrobu batérií pre elektromobily.

Solárne panely

Kľúčové otázky

Z Európskej zelenej dohody vyplýva obrovský dopyt po výrobe solárnej energie: do roku 2050 je potrebné desaťnásobné zvýšenie.

Spoločnosti z EÚ sú globálnymi lídrami v niekoľkých odberateľských segmentoch hodnotového reťazca solárnych fotovoltických zariadení. EÚ však čelí dôležitým strategickým závislostiam v dodávateľských výrobných segmentoch:

  • Na Čínu pripadá 96 % svetovej výroby solárnych doštičiek.
  • Na spoločnosti z EÚ pripadá 1 % celosvetovej výroby solárnych doštičiek, 0,4 % výroby solárnych článkov a 2 – 3 % výroby modulov.

Nedávne udalosti na celom svete mali vážny vplyv na dovoz solárnych fotovoltických panelov do EÚ a ich zavádzanie: 20 – 25 % solárnych projektov EÚ bolo v roku 2021 odložených alebo zrušených.

Cieľom Európskej solárnej iniciatívy pod vedením súkromného sektora je zvýšiť do roku 2025 ročnú fotovoltickú výrobu v EÚ na 20 GW.

Kybernetická bezpečnosť

Kľúčové otázky

EÚ je lídrom v globálnom výskume kybernetickej bezpečnosti, zaostáva však v inováciách a súkromných investíciách v tejto oblasti.

  • Len 14 % z 500 najväčších svetových spoločností zaoberajúcich sa kybernetickou bezpečnosťou má sídlo v EÚ.
  • Väčšina hardvéru a softvéru, ktorý sa v súčasnosti používa v EÚ na kybernetickú obranu, sa vyvíja v USA a vyrába v Číne.
  • Väčšina spoločností EÚ pôsobiacich v oblasti kybernetickej bezpečnosti sú okrem toho mikropodnikmi alebo malými podnikmi, ktoré sa spoliehajú na tretie strany.

IT softvér pre cloud a edge

Kľúčové otázky

  • Trh s takýmito technológiami zahŕňa obmedzený počet globálnych poskytovateľov cloudu z krajín mimo EÚ. To by mohlo viesť k potenciálnym rizikám pre EÚ vyplývajúcim z možného prerušenia cloudových služieb v zahraničí, k efektu odkázanosti v prípade európskych používateľov alebo k nezákonnému prístupu k údajom v prípade, že by sa pri vykonávaní právnych predpisov tretích krajín prekročili príslušné medze alebo že by došlo k úprave takýchto právnych predpisov.
  • Európsky cloudový trh má hodnotu 5,9 miliardy EUR. Jeho hodnota sa medzi rokmi 2017 a 2020 strojnásobila. Trhový podiel poskytovateľov cloudových služieb v EÚ sa však znížil z 26 % v roku 2017 na 16 % v roku 2020.