Pāriet uz galveno saturu

Otrais padziļinātais pārskats par Eiropas interešu stratēģiskajām jomām

2022. gada 23. februārī Eiropas Komisija nāca klajā ar otro padziļināto Eiropas stratēģiskās atkarības analīzi. Tajā galvenā uzmanība pievērsta piecām jomām, kurās Eiropa kļūst aizvien atkarīgāka no ārpussavienības valstīm. Mērķis ir labāk izprast ar atkarību saistītos riskus un iespējas mazināt šo atkarību.

Retzemju metāli un magnijs

Galvenās problēmas

  • ES piekļuve magnijam un retzemju metāliem ir ļoti atkarīga no Ķīnas. 93 % no pasaulē saražotajiem retzemju metālu magnētiem un 89 % magnija nāk no Ķīnas.
  • Eiropas Savienībā pieaug pieprasījums pēc šīm izejvielām. Līdz 2030. gadam ES pieprasījums pēc retzemju metālu pastāvīgajiem magnētiem varētu divkāršoties (līdz 40 000 tonnām gadā salīdzinājumā ar 18 000 tonnām 2019. gadā).

Ķīmiskas vielas

1,1 miljons
nodarbināto Eiropas ķīmiskajā rūpniecībā
543 miljardi EUR
no apgrozījuma
9,3 miljardi EUR
no investīcijām pētniecībā un inovācijā

Galvenās problēmas

  • Konstatēts, ka Eiropas piekļuve vairākām ķīmiskām vielām ir atkarīga no ierobežota ārpussavienības valstu skaita. Dažas no tām ir stratēģiski svarīgas, piemēram, jods, fluors, sarkanais fosfors, litija oksīds un hidroksīds, molidbēna dioksīds un volframāts.
  • Vairākas Eiropas un Āzijas valstis (piemēram, Kazahstāna, Krievija, Ķīna) ir nozīmīgi šo stratēģisko ķīmisko vielu eksportētāji uz ES.
  • Minētajām vielām ir ļoti daudz galapatēriņa veidu piegādes un pievienotās vērtības ķēdēs, piemēram, tādās jomās kā enerģijas uzglabāšana, pārtikas ražošana, saules enerģijas paneļu ražošanā izmantotie pusvadītāji un elektroautomobiļu akumulatoru ražošana.

Saules enerģijas paneļi

Galvenās problēmas

Eiropas zaļais kurss nosaka, ka ir ievērojami jāpieaug pieprasījumam pēc saules enerģijas, — līdz 2050. gadam desmitkārtīgi.

ES uzņēmumiem pasaulē ir līderpozīcijas vairākos saules fotoelementu tehnoloģijas pievienotās vērtības ķēdes lejupējos segmentos. Tomēr ES ir nonākusi ievērojamā stratēģiskā atkarībā no augšupējiem ražošanas segmentiem:

  • 96 % no visām saules elementu plātēm pasaulē saražo Ķīna,
  • ES uzņēmumi saražo 1 % no visām saules elementu plātnēm, 0,4 % visu saules elementu un 2–3 % no visiem pasaulē saražotajiem moduļiem.

Nesenie globālie notikumi ir nopietni ietekmējuši saules fotoelementu paneļu importu un ieviešanu ES: 2021. gadā Eiropas Savienībā atlika vai atcēla 20–25 % saules enerģijas projektu.

Privātā sektora vadītā Eiropas saules enerģijas iniciatīva cenšas paplašināt saules fotoelementu ražošanu ES, lai līdz 2025. gadam ikgadējais ražošanas apjoms sasniegtu 20 GW.

Kiberdrošība

Galvenās problēmas

Lai arī ES ir pasaules līderis kiberdrošības pētniecībā, tā atpaliek kiberdrošības inovācijas un privāto investīciju jomā.

  • Tikai 14 % no 500 pasaulē lielākajiem kiberdrošības uzņēmumiem galvenā mītne ir ES.
  • Lielāko daļu no Eiropas Savienībā pašlaik izmantotās kiberaizsardzības aparatūras un programmatūras izstrādā ASV un ražo Ķīnā.
  • Turklāt vairums ES kiberdrošības uzņēmumu ir MVU un atkarīgi no trešām pusēm.

Mākoņa un perifērdatošanas programmatūra

Galvenās problēmas

  • Šādu tehnoloģiju tirgū dominē ierobežots skaits ārpussavienības valstīs dibinātu, globālu mākoņpakalpojuma sniedzēju. Tas var radīt potenciālu risku ES, jo šādos ārpussavienības valstu sniegtajos mākoņpakalpojumos var rasties traucējumi, turklāt ES lietotāji var kļūt atkarīgi no ierobežota skaita pakalpojumu sniedzēju. Ir arī risks, ka var notikt nelikumīga piekļuve datiem, jo tiek pārmērīgi centīgi piemērots vai izmainīts piemērojamais ārpussavienības valstu regulējums.
  • Eiropas mākoņdatošanas tirgus apjoms ir 5,9 miljardi eiro. Periodā no 2017. līdz 2020. gadam šī vērtība ir trīskāršojusies. Tomēr ES mākoņdatošanas pakalpojumu sniedzēju tirgus daļa ir samazinājusies no 26 % 2017. gadā līdz 16 % 2020. gadā.