Przejdź do treści głównej

Drugi szczegółowy przegląd obszarów strategicznych z punktu widzenia interesów Europy

23 lutego 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła drugą szczegółową analizę strategicznych zależności Europy. Analiza ta dotyczy pięciu obszarów, w których Europa jest w coraz większym stopniu zależna od państw trzecich, i ma na celu lepsze zrozumienie zagrożeń i możliwości przeciwdziałania tym zależnościom.

Metale ziem rzadkich i magnez

Kluczowe kwestie

  • Jeżeli chodzi o dostawę magnezu i metali ziem rzadkich, UE jest w dużym stopniu zależna od Chin. Stamtąd pochodzi 93 proc. światowej produkcji magnesów z metali ziem rzadkich i 89 proc. produkcji magnezu.
  • Zapotrzebowanie UE na te surowce rośnie. Do 2030 r. zapotrzebowanie UE na magnesy trwałe z ziem rzadkich może podwoić się do 40 tys. ton rocznie, z 18 tys. ton w 2019 r.

Chemikalia

1,1 mln
pracowników zatrudnionych w europejskim przemyśle chemicznym
543 mld euro
obrotów
9,3 mld euro
inwestycji w badania i innowacje

Kluczowe kwestie

  • Europa jest do pewnego stopnia zależna od ograniczonej liczby państw trzecich, jeśli chodzi o dostęp do kilku chemikaliów. Niektóre z nich mają szczególne znaczenie strategiczne, np. jod, fluor, czerwony fosfor, tlenek i wodorotlenek litu, ditlenek molibdenu i wolframian.
  • Kraje euroazjatyckie (np. Kazachstan, Rosja, Chiny) są ważnymi eksporterami tych strategicznych chemikaliów do UE.
  • Chemikalia te mają szeroki zakres zastosowań końcowych w ramach łańcuchów dostaw i wartości, np. magazynowania energii, produkcji żywności, produkcji półprzewodników wykorzystywanych w panelach fotowoltaicznych i w produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych.

Panele fotowoltaiczne

Kluczowe kwestie

Europejski Zielony Ład wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na wytwarzanie energii słonecznej: do 2050 r. potrzebny jest dziesięciokrotny wzrost.

Przedsiębiorstwa UE są światowymi liderami w kilku segmentach niższego szczebla w łańcuchu wartości w sektorze fotowoltaiki. UE stoi jednak w obliczu istotnych strategicznych zależności w segmentach produkcyjnych wyższego szczebla:

  • Chiny odpowiadają za 96 proc. światowej produkcji płytek fotowoltaicznych.
  • Przedsiębiorstwa z UE odpowiadają za światową produkcję 1 proc. płytek fotowoltaicznych, 0,4 proc. ogniw fotowoltaicznych i 2–3 proc. modułów fotowoltaicznych.

Ostatnie wydarzenia na całym świecie miały poważny wpływ na import do UE i zastosowanie paneli fotowoltaicznych: 20–25 proc. unijnych projektów dotyczących energii słonecznej odroczono lub anulowano w 2021 r.

Europejska inicjatywa na rzecz energii słonecznej podjęta przez podmioty prywatne ma na celu zwiększenie w skali roku produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych w UE do 20 GW do 2025 r.

Cyberbezpieczeństwo

Kluczowe kwestie

Chociaż UE jest liderem na polu światowych badań nad cyberbezpieczeństwem, pozostaje w tyle w zakresie innowacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i inwestycji prywatnych.

  • Tylko 14 proc. z 500 największych na świecie firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem ma siedzibę w UE.
  • Większość sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego obecnie w UE do celów cyberobrony jest opracowywana w USA i wytwarzana w Chinach.
  • Większość unijnych przedsiębiorstw zajmujących się cyberbezpieczeństwem to również mikro- lub małe przedsiębiorstwa, które są zależne od osób trzecich.

Oprogramowanie chmurowe i brzegowe

Kluczowe kwestie

  • Rynek takich technologii obejmuje ograniczoną liczbę globalnych dostawców usług w chmurze spoza UE. Może to prowadzić do potencjalnych zagrożeń dla UE wynikających z ewentualnych zakłóceń w świadczeniu usług w chmurze za granicą, uzależnienia europejskich użytkowników od jednego dostawcy lub niezgodnego z prawem dostępu do danych w przypadku nadmiernie rygorystycznego wdrażania lub zmiany przepisów państw trzecich.
  • Wartość europejskiego rynku usług w chmurze wynosi 5,9 mld euro. Wzrosła ona trzykrotnie w latach 2017–2020. Niemniej jednak udział w rynku dostawców usług w chmurze z UE spadł z 26 proc. w 2017 r. do 16  w 2020 r.