Čo je to mechanizmus na zaistenie spolupráce a overovania?
Keď Rumunsko a Bulharsko 1. januára 2007 vstúpili do EÚ, mali pred sebou ešte kus práce v oblasti reformy súdnictva, boja proti korupcii a proti organizovanému zločinu (v prípade Bulharska). Komisia zriadila mechanizmus na zaistenie spolupráce a overovania ako prechodné opatrenie, ktoré im pomôže tieto nedostatky napraviť.
Význam mechanizmu
Rozhodnutie naďalej hodnotiť Bulharsko a Rumunsko aj po ich pristúpení k EÚ je dôkazom odhodlania EÚ zaručiť, že sa v týchto krajinách vytvoria účinné správne a súdne systémy, ktoré sú nevyhnutné pre plnenie záväzkov vyplývajúcich z členstva v EÚ, a zaistí správne uplatňovanie práva, politík a programov Únie.
Pokrok v reforme súdnictva a v boji proti korupcii a organizovanému zločinu takisto umožní Bulharom a Rumunom, aby mohli naplno využívať svoje práva ako občania Európskej únie.
Ako mechanizmus funguje v praxi?
V decembri 2006 prijala Komisia rozhodnutia, ktorými sa okrem iného stanovujú referenčné kritériá na hodnotenie pokroku.
Hodnotenia a oficiálne správy Komisie sú založené na dôkladnej analýze a monitorovaní a nadväzujú na nepretržitý dialóg medzi bulharskými a rumunskými orgánmi a útvarmi Komisie. Pri vypracovaní správ pomohli aj kontakty s ostatnými krajinami EÚ, občianskou spoločnosťou, medzinárodnými organizáciami, nezávislými expertmi a informácie z rôznych ďalších zdrojov.
Správy o pokroku Komisia uverejňuje pravidelne. Prvú správu Komisia vydala 27. júna 2007. Správy obsahujú hodnotenie Komisie a jej odporúčania bulharským a rumunským orgánom. Dopĺňa ich pracovný dokument útvarov Komisie, v ktorom sa uvádza detailná analýza Komisie vzhľadom na každé z referenčných kritérií stanovených v mechanizme.
Každá správa Komisie, jej metodika a závery sa následne prerokúvajú a doteraz boli v záveroch Rady ministrov vždy schválené.
Kritériá na hodnotenie pokroku
Referenčné kritériá pre Rumunsko sa týkajú účinnosti a transparentnosti súdneho systému, kľúčových inštitúcií v oblastiach ako je integrita a boj proti korupcii na všetkých úrovniach a predchádzanie korupcii.
Referenčné kritériá pre Bulharsko sa týkajú otázok, ako je nezávislosť, profesionalita a účinnosť súdneho systému, boj proti korupcii a kroky, ktoré sa podnikajú proti organizovanému zločinu.
Annual progress reports in Bulgaria and Romania
Dodatočná podpora
Okrem procesu monitorovania v rámci mechanizmu na zaistenie spolupráce a overovania poskytuje Komisia podporu takisto pomocou:
- možností financovania v rámci európskych štrukturálnych a investičných fondov,
- odborných znalostí, napríklad v rámci služby na podporu štrukturálnych reforiem,
- konštruktívnej podpory mnohých krajín EÚ.