Glavni sadržaj

Mehanizam suradnje i provjere za Bugarsku i Rumunjsku

Komisija ocjenjuje i podupire napredak Bugarske i Rumunjske u određenim područjima u skladu s odlukom o uspostavi Mehanizma suradnje i provjere.

Što je Mehanizam suradnje i provjere?

Kada su 1. siječnja 2007. pristupile EU-u, Rumunjska i Bugarska morale su još puno učiniti u području reforme pravosuđa, korupcije i (u slučaju Bugarske) organiziranog kriminala. Komisija je uspostavila Mehanizam suradnje i provjere za Bugarsku i Rumunjsku kao prijelaznu mjeru kako bi im se pomoglo da uklone te nedostatke.

Zašto je Mehanizam suradnje i provjere potreban?

EU je odlučio nastaviti ocjenjivati Bugarsku i Rumunjsku i nakon pristupanja te je time pokazao da podupire razvoj učinkovitih administrativnih i pravosudnih sustava u tim državama, koji su im potrebni kako bi ispunile obveze članstva u EU-u i osigurale pravilnu primjenu propisa, politika i programa EU-a.

Osim toga, napredak u reformi pravosuđa te borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala omogućit će građanima Bugarske i Rumunjske da u potpunosti ostvaruju svoja prava kao građani EU-a.

Kako Mehanizam suradnje i provjere funkcionira u praksi?

Komisija je u prosincu 2006. donijela odluke u kojima su utvrđeni kriteriji („referentne vrijednosti”) za ocjenjivanje napretka.

Komisija svoje ocjene i službena izvješća temelji na pomnoj analizi i praćenju, a službe Komisije u stalnom su dijalogu s bugarskim i rumunjskim tijelima. U izvješćima su uzeta u obzir i mišljenja drugih država članica EU-a, civilnog društva, međunarodnih organizacija, neovisnih stručnjaka i drugih. 

Komisija redovito izvješćuje o napretku. Svoje prvo izvješće objavila je 27. lipnja 2007. Izvješća sadržavaju ocjenu i preporuke Komisije bugarskim i rumunjskim tijelima, a dopunjuje ih radni dokument službi Komisije u kojem je za svaku referentnu vrijednost Mehanizma suradnje i provjere provedena detaljna analiza. 

Vijeće ministara zatim raspravlja o svakom izvješću Komisije, njegovoj metodologiji i zaključcima, te ga odobrava.

Kriteriji za ocjenjivanje napretka

Referentne vrijednosti za Rumunjsku odnose se na djelotvornost i transparentnost pravosudnog sustava, rad ključnih ustanova u raznim područjima, kao što su integritet i borba protiv korupcije na svim razinama te sprečavanje korupcije. 

Referentne vrijednosti za Bugarsku obuhvaćaju pitanja kao što su neovisnost, stručnost i učinkovitost pravosudnog sustava, borba protiv korupcije i mjere za suzbijanje organiziranog kriminala.

Annual progress reports in Bulgaria and Romania 

Dodatna potpora

Uz potporu Komisije u okviru Mehanizma suradnje i provjere dostupni su i: