Põhisisu juurde

Bulgaaria ja Rumeenia koostöö- ja jälgimiskord

Komisjon hindab ja toetab Bulgaaria ja Rumeenia edusamme kindlaksmääratud valdkondades vastavalt koostöö ja jälgimiskorra loomist käsitlevale otsusele.

Mis on koostöö- ja jälgimiskord?

Kui Bulgaaria ja Rumeenia 1. jaanuaril 2007 ELiga ühinesid, oli neil veel vaja teha edusamme sellistes valdkondades nagu kohtureform, korruptsioon ja (Bulgaaria puhul) organiseeritud kuritegevuse vastane võitlus. Komisjon kehtestas üleminekumeetmena koostöö- ja jälgimiskorra, et aidata neil kahel riigil nimetatud puudused kõrvaldada.

Miks koostöö- ja jälgimiskord vajalik on?

Otsus jätkata Bulgaaria ja Rumeenia hindamist pärast ELiga ühinemist näitab ELi pühendumust aidata neil kahel riigil välja töötada tõhusad haldus- ja õigussüsteemid, mis on vajalikud ELi liikmesusega kaasnevate kohustuste täitmiseks ning ELi õigusaktide, poliitika ja programmide nõuetekohase kohaldamise tagamiseks.

Kohtureformi, korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastase võitlusega seotud edusammud võimaldavad bulgaarlastel ja rumeenlastel oma õigustest ELi kodanikena täielikult kasu saada.

Kuidas see praktikas toimib?

Detsembris 2006 võttis komisjon vastu otsused, milles sätestati edusammude hindamise kriteeriumid („eesmärgid“).

Komisjoni hinnangud ja ametlikud aruanded põhinevad põhjalikel analüüsidel ja järelevalvel, tuginedes Bulgaaria ja Rumeenia ametiasutuste ning komisjoni talituste vahelisele järjepidevale dialoogile. Aruannete koostamisel on kasutatud ka kontakte teiste ELi liikmesriikide, kodanikuühiskonna, rahvusvaheliste organisatsioonide, sõltumatute ekspertide ja muude allikatega. 

Komisjon annab edusammude kohta korrapäraselt aru. Komisjon avaldas oma esimese aruande 27. juunil 2007. Aruanded sisaldavad komisjoni hinnangut ning soovitusi Bulgaaria ja Rumeenia ametiasutustele ning neid täiendab komisjoni talituste töödokument, millest võib leida komisjoni üksikasjaliku analüüsi kõigi koostöö- ja jälgimiskorra eesmärkide kohta. 

Iga komisjoni aruande, sealhulgas selle metoodika ja järelduste teemal peetakse aru ning ELi nõukogu kinnitab need alati oma järeldustes.

Edusammude hindamise kriteeriumid

Rumeenia puhul hõlmavad eesmärgid kohtusüsteemi tõhusust ja läbipaistvust, olulisi institutsioone sellistes valdkondades nagu ausus ja korruptsioonivastane võitlus kõigil tasanditel ning korruptsiooni ärahoidmine. 

Bulgaaria puhul hõlmavad eesmärgid tegelemist selliste probleemidega nagu Bulgaaria kohtusüsteemi sõltumatus, professionaalsus ja tõhusus, korruptsioonivastane võitlus ning organiseeritud kuritegevuse vastu suunatud meetmed.

Annual progress reports in Bulgaria and Romania 

Lisatoetus

Koostöö- ja jälgimiskorra järelevalveprotsessi raames antavale komisjoni toetusele lisanduvad ka: