Направо към основното съдържание

Механизъм за сътрудничество и проверка за България и Румъния

Комисията оценява и подкрепя напредъка на България и Румъния в множество конкретни области, в съответствие с решението за създаване на механизма за сътрудничество и проверка (МСП).

Какво представлява механизмът за сътрудничество и проверка (МСП)?

В момента на присъединяването си към ЕС на 1 януари 2007 г. Румъния и България все още не бяха постигнали достатъчно напредък в областта на съдебните реформи, корупцията и (за България) организираната престъпност. Комисията създаде МСП като преходна мярка за подпомагане на двете страни да наваксат с реформите.

Защо е необходим МСП?

Решението да се продължи оценяването на България и Румъния след присъединяването им към Съюза е свидетелство за ангажимента на ЕС да съдейства на двете страни да изградят ефективни административни и съдебни системи, необходими за изпълнение на техните задължения, свързани с членството в ЕС, и да гарантират правилното прилагане на законите, политиките и програмите на Съюза.

Напредъкът в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност ще позволи също така на българите и румънците да упражняват пълните си права като граждани на ЕС.

Как МСП работи на практика?

През декември 2006 г. Комисията прие решения, с които бяха установени критерии („показатели“) за оценка на напредъка.

Оценките и официалните доклади на Комисията се основават на внимателен анализ и мониторинг, съпътствани от непрекъснат диалог между българските и румънските власти и службите на Комисията. За изготвянето на докладите допринасят и контактите с други страни от ЕС, гражданското общество, международни организации, независими експерти и различни други източници. 

Комисията докладва редовно за напредъка. Тя оповести първия си доклад на 27 юни 2007 г. Докладите съдържат оценката и препоръките на Комисията към българските и румънските власти и се допълват от работен документ на Комисията, в който се прави подробен анализ по всеки един от показателите на МСП. 

Всеки доклад на Комисията, в това число неговата методология и заключения, впоследствие се обсъжда и винаги се приема в заключенията на Съвета на министрите.

Критерии за оценяване на напредъка

Показателите за Румъния обхващат ефективността и прозрачността на съдебната система, основните институции в области като съблюдаването на етични норми и борбата с корупцията на всички равнища, както и предотвратяването на корупцията. 

Показателите за България обхващат въпроси като независимостта, професионализма и ефективността на съдебната система, борбата с корупцията и действията за борба с организираната престъпност.

Annual progress reports in Bulgaria and Romania 

Допълнителна подкрепа

Подкрепата на Комисията посредством МСП се придружава от:

  • възможности за финансиране по линия на европейските структурни и инвестиционни фондове,
  • експертни познания, като например предоставяните от Службата за подкрепа на структурните реформи, 
  • конструктивна подкрепа от много от останалите държави членки.