Pāriet uz galveno saturu

Bulgārijai un Rumānijai paredzētais sadarbības un pārbaudes mehānisms

Komisija novērtē un atbalsta Bulgārijas un Rumānijas progresu vairākās iepriekš noteiktās jomās atbilstīgi lēmumam par sadarbības un pārbaudes mehānisma izveidi

Kas ir sadarbības un pārbaudes mehānisms?

Kad Rumānija un Bulgārija pievienojās ES 2007. gada 1. janvārī, vēl daudz bija darāmā tādās jomās kā tiesu sistēmas reforma, korupcijas un Bulgārijas gadījumā arī organizētās noziedzības apkarošana. Kā pagaidu pasākumu Komisija ir izveidojusi sadarbības un pārbaudes mehānismu, lai abām valstīm palīdzētu risināt minētās problēmas.

Kāpēc šāds mehānisms ir vajadzīgs?

Lēmums turpināt novērtēt stāvokli Bulgārijā un Rumānijā arī pēc abu valstu pievienošanās ES atspoguļo ES apņemšanos panākt, lai tās attīsta efektīvas pārvaldes un tiesībaizsardzības sistēmas, kas vajadzīgas, lai pildītu no dalības ES izrietošās saistības un nodrošinātu ES regulējuma, politikas un programmu pareizu piemērošanu.

Progress tiesu sistēmas reformas, korupcijas un organizētās noziedzības apkarošanas jomā bulgāriem un rumāņiem arī ļaus pilnā mērā baudīt ES pilsoņu tiesības.

Kā mehānisms darbojas praksē?

2006. gada decembrī Komisija pieņēma lēmumus, kuros bija arī noteikti progresa novērtēšanas kritēriji.

Komisijas novērtējumu un oficiālo ziņojumu pamatā ir rūpīga analīze un novērojumi, ko veic, uzturot nepārtrauktu dialogu starp Bulgārijas un Rumānijas iestādēm un Komisijas dienestiem. Ziņojumos ņemta vērā arī informācija, kas iegūta kontaktos ar citām ES valstīm, pilsonisko sabiedrību, starptautiskām organizācijām, neatkarīgiem ekspertiem un no daudziem citiem avotiem. 

Par panākto progresu Komisija ziņo regulāri. Pirmo ziņojumu tā publicēja 2007. gada 27. jūnijā. Ziņojumos ir iekļauts Komisijas novērtējums un ieteikumi Bulgārijas un Rumānijas iestādēm. Tos papildina Komisijas dienestu darba dokuments, kurā izklāstīta Komisijas detalizēta analīze par atbilstību katram no pārbaudes mehānisma kritērijiem.  

Visus Komisijas ziņojumus (arī to metodoloģiju un secinājumus) vēlāk apspriež Padome, kas līdz šim vienmēr ir tiem piekritusi savos secinājumos.

Progresa novērtēšanas kritēriji

Rumānijai izvirzītie kritēriji attiecas uz tiesībaizsardzības sistēmas efektivitāti un pārredzamību, svarīgākajām iestādēm tādās jomās kā godprātība un cīņa pret korupciju visos līmeņos un korupcijas prevenciju. 

Bulgārijai izvirzītie kritēriji attiecas uz, piemēram, tiesībaizsardzības sistēmas neatkarību, profesionālismu un efektivitāti, korupcijas izskaušanu un cīņu pret organizēto noziedzību.

Annual progress reports in Bulgaria and Romania 

Papildu atbalsts

Papildus Komisijas atbalstam ar sadarbības un pārbaudes mehānisma palīdzību tiek sniegta šāda palīdzība: