Preskoči na glavno vsebino

Mehanizem sodelovanja in preverjanja za Bolgarijo in Romunijo

Evropska komisija ocenjuje in podpira napredek Bolgarije in Romunije na različnih področjih v skladu z odločbama o vzpostavitvi mehanizma sodelovanja in preverjanja.

Kaj je mehanizem sodelovanja in preverjanja

Bolgarija in Romunija sta morali ob pristopu k EU 1. januarja 2007 doseči še veliko napredka na področju reforme pravosodja ter boja proti korupciji in (v primeru Bolgarije) organiziranemu kriminalu. Evropska komisija je zato vzpostavila mehanizem sodelovanja in preverjanja kot predhodni ukrep, ki naj bi državama pomagal pri odpravljanju teh pomanjkljivosti.

Kakšen je namen mehanizma

EU se je odločila, da tudi po pridružitvi nadaljuje ocenjevanje Bolgarije in Romunije ter tako pokazala, da podpira razvoj učinkovitega upravnega in pravosodnega sistema, ki ga obe državi potrebujeta za izpolnjevanje pogojev članstva in zagotovitev pravilne uporabe predpisov, politik in programov EU.

Napredek na področju pravosodnih reform ter boja proti korupciji in organiziranem kriminalu bo državljanom Bolgarije in Romunije omogočil, da polno uresničijo svoje pravice kot državljani EU.

Kako mehanizem deluje v praksi

Evropska komisija je decembra 2006 sprejela odločbi, s katerima je določila merila uspešnosti za ocenjevanje napredka.

Komisija se pri pripravi ocen in uradnih poročil opira na temeljito analizo in spremljanje. Službe Komisije so v stalnem dialogu z bolgarskimi in romunskimi organi. Poročila upoštevajo tudi mnenja drugih držav EU, civilne družbe, mednarodnih organizacij, neodvisnih strokovnjakov in drugi virov. 

Komisija redno poroča o doseženem napredku. Svoje prvo poročilo je objavila 27. junija 2007. Poročila vsebujejo ocene in priporočila Komisije bolgarskim in romunskim organom. Dopolnjujejo jih delovni dokumenti služb Komisije, v katerih se za vsako posamezno merilo uspešnosti iz mehanizma opravi podrobna analiza. 

Svet ministrov EU nato razpravlja o posameznem poročilu Komisije, njegovi metodologiji in ugotovitvah ter je do zdaj še vse potrdil v svojih sklepih.

Merila za ocenjevanje napredka

Merila za Romunijo zadevajo učinkovitost in preglednost pravosodnega sistema, delovanje najpomembnejših institucij na različnih področjih, kot sta integriteta in boj proti korupciji na vseh ravneh, in preprečevanje korupcije. 

Merila za Bolgarijo zadevajo različna vprašanja, denimo neodvisnost in strokovnost pravosodnega sistema, boj proti korupciji in ukrepe na področju boja proti organiziranemu kriminalu.

Annual progress reports in Bulgaria and Romania 

Dodatna podpora

Poleg podpore Komisije v okviru mehanizma sodelovanja in preverjanja so državama na voljo tudi: