Põhisisu juurde

Euroopa naabruspoliitika

Euroopa naabruspoliitika on strateegia, millega juhitakse ELi suhteid selle 16 kõige lähemal asuva ida- ja lõunapoolse partneriga. Euroopa naabruspoliitika on ELi välispoliitika oluline osa, mis muudab piirkonna stabiilsemaks nii poliitilisest, majanduslikust kui ka turvalisuse seisukohast.

Meetmed

Idapartnerluse eesmärk on tugevdada suhteid ELi ja tema kuue idanaabri vahel: Armeenia, Aserbaidžaan, Valgevene, Gruusia, Moldova ja Ukraina.

Lõunanaabruse riikidega tehtav koostöö hõlmab kümmet partnerriiki: Alžeeria, Egiptus, Iisrael, Jordaania, Liibanon, Liibüa, Maroko, Palestiina*, Süüria ja Tuneesia.

Kahepoolsete ja piirkondlike koostööprogrammide täiendamiseks on loodud ka kogu naabruskonda hõlmavad koostööprogrammid, kuna mõningaid abimeetmeid saab hallata tõhusamalt ja paindlikumalt piirkondadevaheliselt.

Eesmärgid

  • Stabiliseerida olukord naaberriikides, toetades nende majandusarengut, tööhõivet, noorte võimalusi, transpordi- ja energiaühendusi, rändega seotud probleemide lahendamist, liikuvust ja turvalisust
  • Edendada ELi põhihuve juhtimise, demokraatia, õigusriigi ja inimõiguste valdkonnas
  • Parandada piirkondlikku koostööd: idapartnerlus, Vahemere Liit

Kontekst

Euroopa naabruspoliitika alusel luuakse ELi ida- ja lõunapoolsete naabritega paremad ja tugevamad partnerlussuhted, mis põhinevad ühistel huvidel ja kõikide osaliste jõupingutustel. 

EL suurendab stabiilsust ja parandab koostööd, andes abivajavatele riikidele Euroopa naabruspoliitika rahastamisvahendi kaudu rahalisi toetusi.

Dokumendid

9. JAANUAR 2018
Review of the European neighbourhood policy