Preskoči na glavno vsebino

Evropska sosedska politika

EU v okviru evropske sosedske politike ureja odnose s 16 najbližjimi južnimi in vzhodnimi partnericami. Evropska sosedska politika, ki je ključni element zunanje politike EU, se osredotoča na stabilizacijo regije na političnem, gospodarskem in varnostnem področju.

Ukrepi

Namen vzhodnega partnerstva je okrepiti odnose med EU in šestimi vzhodnimi sosedami: Armenijo, Azerbajdžanom, Belorusijo, Gruzijo, Moldavijo in Ukrajino.

Sodelovanje z južnim sosedstvom vključuje deset partnerskih držav: Alžirijo, Egipt, Izrael, Jordanijo, Libanon, Libijo, Maroko, Palestino*, Sirijo in Tunizijo.

Za dopolnitev dvostranskih in regionalnih programov sodelovanja so bili vzpostavljeni tudi sosedski programi sodelovanja, saj je nekatere dejavnosti pomoči mogoče učinkoviteje in prožneje upravljati na medregionalni ravni.

Cilji

  • Prizadevanja za stabilizacijo sosednjih držav z gospodarskim razvojem, krepitvijo zaposljivosti in podpore mladim, izboljšanjem prometne in energetske povezanosti ter ukrepi na področju migracij, mobilnosti in varnosti
  • Uveljavljanje ključnih interesov EU na področju dobrega upravljanja, demokracije, pravne države in spoštovanja človekovih pravic
  • Spodbujanje sodelovanja na regionalni ravni: vzhodno partnerstvo, Unija za Sredozemlje

Ozadje

Evropska sosedska politika zagotavlja okvir za učinkovitejše in tesnejše partnerstvo z vzhodnimi in južnimi sosedami EU, ki temelji na skupnih interesih in ukrepih. 

EU podpira stabilnost sodelujočih držav, spodbuja sodelovanje in jim namenja finančno pomoč v okviru evropskega instrumenta sosedstva.

Dokumenti

9. JANUAR 2018
Review of the European neighbourhood policy