Ugrás a fő tartalomra

Európai szomszédságpolitika

Az európai szomszédságpolitika az EU és 16, az Unióval keleten, illetve délen szomszédos partnerország közötti kapcsolatokat szabályozza. Az EU külpolitikájának fontos elemeként az európai szomszédságpolitika arra összpontosít, hogy ezt a régiót politikai, gazdasági és biztonsági szempontból stabilizálja.

Intézkedések

A keleti partnerség arra irányul, hogy az EU megerősítse kapcsolatait hat keleti szomszédjával: Azerbajdzsánnal, Belarusszal, Grúziával, Moldovával, Örményországgal és Ukrajnával.

A déli szomszédsággal folytatott együttműködésben tíz partnerország vesz részt: Algéria, Egyiptom, Izrael, Jordánia, Libanon, Líbia, Marokkó, Palesztina*, Szíria és Tunézia.

A kétoldalú és a regionális együttműködési programok kiegészítéseként az EU az összes szomszédos országra kiterjedően is létrehozott együttműködési programokat, mivel egyes támogatási tevékenységeket hatékonyabban és rugalmasabban lehet irányítani interregionális szinten.

Célkitűzések

  • a szomszédos országok stabilitásának javítása a következők révén: gazdasági fejlődés, foglalkoztathatóság és ifjúságügy, közlekedési és energetikai összeköttetések, migráció, mobilitás és biztonság
  • a jó kormányzás, a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok jelentette uniós alapértékek előmozdítása
  • a regionális szintű együttműködés elősegítése: keleti partnerség, Unió a Mediterrán Térségért

Háttér

Az európai szomszédságpolitika keretet biztosít ahhoz, hogy az EU hatékonyabb és szorosabb partnerségi kapcsolatot építsen ki keleti és déli szomszédaival. Az együttműködés alapját a közös érdekek és a két fél által meghozott intézkedések képezik. 

Az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz forrásaiból nyújtott pénzügyi támogatás segítségével az EU előmozdítja a térségbeli stabilitást és az érintett országokkal folytatott együttműködést.

Dokumentumok

  • 2018. JANUÁR 9.
Review of the European neighbourhood policy