Glavni sadržaj

Europska politika susjedstva

Europskom politikom susjedstva upravlja se odnosima EU-a sa 16 njegovih najbližih istočnih i južnih partnera. Kao ključni element vanjske politike EU-a, europska politika susjedstva usmjerena je na stabilizaciju regije u političkom, gospodarskom i sigurnosnom smislu.

Djelovanja

Cilj je Istočnog partnerstva učvrstiti odnose između EU-a i njegovih šest istočnih susjeda: Armenije, Azerbajdžana, Bjelarusa, Gruzije, Moldove i Ukrajine.

Suradnja s južnim susjedstvom obuhvaća deset partnerskih zemalja: Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Libanon, Libiju, Maroko, Palestinu*, Siriju i Tunis.

U okviru prekogranične suradnje podupire se održivi razvoj duž vanjskih granica EU-a, doprinosi smanjenju razlika u životnom standardu i radi na rješavanju pitanja povezanih sa zajedničkim izazovima.

Da bi se dopunili bilateralni i regionalni programi suradnje, uspostavljeni su i programi susjedske suradnje jer se određene aktivnosti pružanja pomoći mogu učinkovitije i fleksibilnije voditi na međuregionalnoj razini.

Ciljevi

  • stabiliziranje susjednih zemalja s pomoću gospodarskog razvoja, zapošljivosti i mladih, prometne i energetske povezanosti, migracija, mobilnosti i sigurnosti
  • promicanje ključnih interesa EU-a poput dobrog upravljanja, demokracije, vladavine prava i ljudskih prava
  • olakšavanje suradnje na regionalnoj razini: Istočno partnerstvo, Unija za Mediteran

Kontekst

Europskom politikom susjedstva pruža se okvir za učinkovitija i čvršća partnerstva s istočnim i južnim susjedima EU-a na temelju zajedničkih interesa i djelovanja obiju strana. 

EU promiče stabilnost i potiče suradnju s dotičnim zemljama pružanjem financijske potpore u okviru Europskog instrumenta za susjedstvo.

Dokumenti

  • 9. SIJEČNJA 2018.
Review of the European neighbourhood policy