Pāriet uz galveno saturu

Eiropas kaimiņattiecību politika

Eiropas kaimiņattiecību politika nosaka ES attiecības ar tās 16 tuvākajām austrumu un dienvidu kaimiņvalstīm. ES kaimiņattiecību politika kā būtisks ES ārpolitikas elements tiecas stabilizēt šo reģionu politiskā, ekonomiskā un drošības ziņā.

Darbības

Austrumu partnerība

Austrumu partnerības mērķis ir stiprināt attiecības starp ES un tās sešām austrumu kaimiņvalstīm: Armēniju, Azerbaidžānu, Baltkrieviju, Gruziju, Moldovu un Ukrainu.

Dienvidu kaimiņreģions

Sadarbība ar dienvidu kaimiņreģionu ietver desmit partnervalstis: Alžīriju, Ēģipti, Izraēlu, Jordāniju, Libānu, Lībiju, Maroku, Palestīnu*, Sīriju un Tunisiju.

Sadarbība ar kaimiņvalstīm

Lai papildinātu divpusējās un reģionālās sadarbības programmas, ir izveidotas arī kaimiņattiecību sadarbības programmas, jo dažas atbalsta darbības var efektīvāk un elastīgāk pārvaldīt starptautiskā līmenī.

Mērķi

  • Stabilizēt kaimiņvalstis, risinot ekonomiskās attīstības, nodarbinātības un jaunatnes, transporta un enerģētisko savienojumu, migrācijas, mobilitātes un drošības jautājumus
  • Veicināt ES galvenās intereses labas pārvaldības, demokrātijas, tiesiskuma un cilvēktiesību jomā
  • Sekmēt sadarbību reģionālā līmenī (Austrumu partnerība un Savienība Vidusjūrai)

Konteksts

Eiropas kaimiņattiecību politika nodrošina satvaru efektīvākai un ciešākai partnerībai ar ES austrumu un dienvidu kaimiņvalstīm, par pamatu nosakot kopējas intereses un abpusēju rīcību. 

ES veicina stabilitāti un nostiprina sadarbību ar attiecīgajām valstīm, sniedzot tām finansiālu atbalstu no Eiropas kaimiņattiecību instrumenta.

Dokumenti

2018. GADA 9. JANVĀRIS
Review of the European neighbourhood policy
English
(PDF)
Lejupielādēt