Направо към основното съдържание

Европейска политика за съседство

Европейската политика за съседство (ЕПС) определя отношенията на ЕС с 16 от неговите най-близки източни и южни съседи. ЕПС е основен елемент на външната политика на ЕС. Тя е съсредоточена върху стабилизирането на региона по отношение на политиката, икономиката и сигурността.

Действия

Източното партньорство има за цел да се укрепят отношенията между ЕС и неговите шест източни съседни държави: Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна.

Сътрудничеството с държавите от южното съседство обхваща десет държави партньори: Алжир, Египет, Израел, Йордания, Ливан, Либия, Мароко, Палестина*, Сирия и Тунис.

С цел допълване на програмите за двустранно и регионално сътрудничество бяха създадени и програми за сътрудничество на равнище съседство, тъй като някои дейности за помощ могат да бъдат управлявани по-ефективно и гъвкаво на междурегионално равнище.

Цели

  • стабилизиране на съседните държави чрез действия в областта на икономическото развитие, пригодността за заетост и младежта, транспорта и енергетиката, миграцията, мобилността и сигурността
  • утвърждаване на ключовите интереси на ЕС — добро управление, демокрация, върховенство на закона и зачитане на правата на човека
  • улесняване на сътрудничеството на регионално равнище чрез Източното партньорство и Съюза за Средиземноморието

Контекст

Европейската политика за съседство предлага рамка за по-ефективни и по-тесни партньорства с източните и южните съседи на ЕС въз основа на общи интереси и действия. 

ЕС насърчава стабилността и подпомага сътрудничеството със съответните държави, като предоставя финансова подкрепа чрез Европейския инструмент за съседство.

Документи

  • 9 ЯНУАРИ 2018 Г.
Review of the European neighbourhood policy