
Nariadenie o digitálnom COVID preukaze EÚ nadobudlo účinnosť 1. júla 2021. Občania EÚ a osoby s trvalým pobytom v EÚ budú mať odo dnes možnosť nechať si vystaviť a overiť digitálne COVID preukazy v celej EÚ.
Ak chcete zistiť, ako možno získať preukaz od vnútroštátneho zdravotníckeho orgánu, kliknite na svoju krajinu na interaktívnej mape nižšie.
Nové pravidlá týkajúce sa platnosti digitálneho COVID preukazu EÚ a koordinácie bezpečného cestovania v EÚ
Od 1. februára 2022 platia nové pravidlá, ktorými sa stanovuje záväzné obdobie deväť mesiacov pre potvrdenia o očkovaní používané na cestovanie v rámci EÚ.
Členské štáty musia uznávať platnosť potvrdení o očkovaní v trvaní deväť mesiacov po podaní poslednej dávky primárnej vakcinácie. V prípade vakcíny Johnson & Johnson to znamená 270 dní od prvej a jedinej dávky. V prípade dvojdávkovej vakcíny to znamená 270 dní od druhej dávky, alebo v súlade s vakcinačnou stratégiou členského štátu vakcinácie, od prvej a jedinej dávky podanej po zotavení sa z ochorenia COVID-19.
Členské štáty by nemali stanoviť iné obdobie uznávania potvrdení o očkovaní na účely cestovania v rámci Európskej únie. Štandardné obdobie uznávania sa nevzťahuje na potvrdenia týkajúce sa posilňovacích dávok.
Tieto pravidlá sa vzťahujú len na potvrdenia o očkovaní používané na účely cestovania v EÚ. Členské štáty môžu pri používaní digitálneho COVID preukazu EÚ vo vnútroštátnom kontexte uplatňovať rôzne pravidlá, ale vyzývajú sa, aby svoje pravidlá zosúladili s obdobím uznávania stanoveným na úrovni EÚ.
Ľudí s platným digitálnym COVID preukazom EÚ by sa v zásade nemali týkať dodatočné obmedzenia, ako sú testy či karanténa, a to bez ohľadu na miesto, z ktorého cestujú v rámci EÚ.
Osobám bez digitálneho COVID preukazu EÚ by sa malo umožniť cestovať na základe testu vykonaného pred príchodom alebo po príchode. Okrem toho sa od nich môže vyžadovať, aby po príchode z obzvlášť postihnutých (tmavočervených) oblastí absolvovali karanténu/samoizoláciu.
Všetky opatrenia obmedzujúce voľný pohyb musia byť nediskriminačné a primerané. Členské štáty by v zásade nemali odopierať vstup osobám cestujúcim z iných členských štátov.
Čo je digitálny COVID preukaz EÚ?
Digitálny COVID preukaz EÚ je digitálnym potvrdením, že jeho držiteľ:
- bol zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19 alebo
- mal negatívny výsledok testu alebo
- prekonal ochorenie COVID-19.
- V digitálnej a/alebo tlačenej podobe,
- je opatrený kódom QR,
- je bezplatný,
- vydáva sa v štátnom jazyku a v angličtine,
- je bezpečný a chránený,
- platí vo všetkých krajinách EÚ.
Kto môže získať digitálny COVID preukaz EÚ?
- Všetci občania EÚ a ich rodinní príslušníci
- Štátni príslušníci krajín mimo EÚ, ktorí sa oprávnene zdržiavajú alebo majú oprávnený pobyt v členskom štáte a majú právo cestovať do iných členských štátov
Áno, deti môžu získať digitálny COVID preukaz EÚ.
Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila používanie vakcíny Comirnaty od spoločnosti BioNTech Pfizer a vakcíny Spikevax od spoločnosti Moderna v prípade detí vo veku 12 – 17 rokov. Deti môžu dostať aj potvrdenie o vykonaní testu alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia. Tieto potvrdenia môžu dostať aj ich rodičia a uložiť si ich v aplikácii pre smartfóny.
Členské štáty EÚ sa tiež dohodli, že maloleté osoby cestujúce s rodičmi by mali byť vyňaté z karantény, ak ju rodičia nemusia absolvovať, napríklad vďaka tomu, že sú zaočkovaní. Deti mladšie ako 12 rokov by mali byť takisto oslobodené od testovania v súvislosti s cestovaním.
Občania EÚ, ktorí boli zaočkovaní v tretej krajine, môžu požiadať o digitálny COVID preukaz EÚ členský štát, ktorého sú štátnymi príslušníkmi alebo v ktorom majú pobyt, ak predložia spoľahlivý dôkaz o zaočkovaní vakcínou povolenou aj v danom členskom štáte. Členské štáty nie sú povinné túto možnosť ponúkať.
Zoznam vakcín proti ochoreniu COVID-19 podávaných tretími krajinami, v prípade ktorých niektoré členské štáty EÚ upúšťajú od cestovných obmedzení, keďže ich považujú za zodpovedajúce tým, ktoré schválila EÚ, je k dispozícii online: https://reopen.europa.eu/sk.
Prípadne môže EÚ rozhodnúť o automatickom uznávaní potvrdení vydaných inými krajinami, a to prijatím rozhodnutí o rovnocennosti. EÚ doposiaľ prijala rozhodnutia o rovnocennosti týkajúce sa 49 krajín (a území) a COVID preukazy týchto krajín sa uznávajú za rovnakých podmienok ako digitálny COVID preukaz EÚ.
Zoznam týchto krajín sa nachádza na tejto stránke, v sekcii Krajiny (a územia) mimo EÚ, ktoré sa pripojili k systému digitálnych COVID preukazov EÚ.
Ako môžu občania získať tento preukaz?
Za vydávanie preukazov zodpovedajú vnútroštátne orgány. Mohli by ho napríklad vydávať testovacie strediská alebo zdravotnícke orgány alebo by sa mohol vydávať priamo prostredníctvom portálu elektronického zdravotníctva.
- Potvrdenia o očkovaní vydáva členský štát, v ktorom sa vykonalo očkovanie.
- Potvrdenia o vykonaní testu vydáva členský štát, v ktorom bol vykonaný test.
- Potvrdenia o prekonaní ochorenia vydáva členský štát, v ktorom sa zdržiava osoba, ktorá prekonala ochorenie.
Informácie o tom, ako preukaz získať, by mali poskytovať vnútroštátne zdravotnícke orgány.
Elektronickú verziu je možné uložiť na mobilnom zariadení. Občania môžu požiadať aj o papierovú verziu. Obe verzie budú mať kód QR, ktorý obsahuje základné informácie, ako aj digitálny podpis potvrdzujúci pravosť preukazu.
Členské štáty sa dohodli na spoločnom dizajne, ktorý sa môže použiť pre elektronickú a papierovú verziu, čím sa uľahčí uznanie.
Uznávanie COVID preukazov vydaných tretími krajinami zo strany EÚ
Doteraz sa k systému digitálnych COVID preukazov EÚ pripojilo 49 krajín (a území), ktoré nie sú členmi EÚ, a to na základe rozhodnutí o rovnocennosti s predpismi EÚ.
COVID preukazy vydané v týchto 49 krajinách (a územiach) sa v EÚ akceptujú za rovnakých podmienok ako digitálny COVID preukaz EÚ. Rovnako sa v týchto 49 krajinách akceptuje digitálny COVID preukaz EÚ.
- Albánsko
- Andorra
- Arménsko
- Bahrajn
- Benin
- Brazília
- Kapverdy
- Kolumbia
- Ekvádor
- Salvádor
- Faerské ostrovy
- Gruzínsko
- Izrael
- Island
- Indonézia
- Jordánsko
- Kórejská republika
- Kosovo*
- Libanon
- Lichtenštajnsko
- Madagaskar
- Malajzia
- Moldavsko
- Monako
- Čierna Hora
- Maroko
- Nový Zéland
- Severné Macedónsko
- Nórsko
- Omán
- Panama
- Peru
- Filipíny
- San Maríno
- Srbsko
- Seychely
- Singapur
- Švajčiarsko
- Taiwan
- Thajsko
- Tunisko
- Togo
- Turecko
- Ukrajina
- Spojené arabské emiráty
- Spojené kráľovstvo a korunné dependencie (Jersey, Guernsey a Ostrov Man)
- Uruguaj
- Vietnam
- Vatikán
Ako funguje preukaz?
Digitálny COVID preukaz EÚ obsahuje kód QR s digitálnym podpisom, ktorý ho chráni pred falšovaním.
Pri kontrole preukazu sa skenuje kód QR a overuje podpis.
Každý orgán, ktorý preukaz vydáva (napr. nemocnica, testovacie stredisko, zdravotnícky orgán), má svoj vlastný digitálny podpisový kľúč. Všetky kľúče sú uložené v zabezpečených databázach v každej krajine.
Európska komisia vytvorila vstupnú bránu, cez ktorú sa môžu podpisy na preukazoch overovať v celej EÚ. Osobné údaje držiteľa preukazu touto bránou neprechádzajú, pretože na overenie digitálneho podpisu nie sú nevyhnutné. Európska komisia okrem toho pomohla členským štátom vyvinúť vnútroštátny softvér a aplikácie na vydávanie, uchovávanie a overovanie preukazov a podporovala ich pri potrebných skúškach pred zavedením vstupnej brány.
Ako to pomáha voľnému pohybu?
Digitálny COVID preukaz EÚ je uznávaný vo všetkých členských štátoch EÚ. Pomáha zaručiť, že sa v súčasnosti platné obmedzenia budú rušiť koordinovaným spôsobom.
Držiteľ digitálneho COVID preukazu EÚ by mal byť v zásade oslobodený od obmedzení voľného pohybu: členské štáty by držiteľom digitálneho COVID preukazu EÚ nemali ukladať dodatočné cestovné obmedzenia, pokiaľ nie sú potrebné a primerané na ochranu verejného zdravia.
Ak by takýto prípad nastal, napríklad ako reakcia na nové varianty vírusu, daný členský štát by musel Komisiu a všetky ostatné členské štáty náležite informovať a toto rozhodnutie odôvodniť.
Môžu občania, ktorí ešte nie sú zaočkovaní, cestovať do inej krajiny EÚ?
Áno. Digitálny COVID preukaz EÚ by mal uľahčiť voľný pohyb v rámci EÚ. Nie je podmienkou voľného pohybu, ktorý je v EÚ základným právom.
Bez preukazu však môžete podliehať obmedzeniam, ako sú testy alebo karanténa. Členské štáty môžu zaviesť cestovné obmedzenia. Najnovšie aktualizácie nájdete na webovej stránke Re-openEU.
S cieľom zabezpečiť, aby nedochádzalo k diskriminácii osôb, ktoré nie sú zaočkované, sa digitálny COVID preukaz EÚ vzťahuje aj na potvrdenia o vykonaní testu a potvrdenia pre osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19. Každý môže teda využiť digitálny COVID preukaz EÚ.
V januári 2022 sa aktualizovali pravidlá koordinácie bezpečného a voľného pohybu v EÚ, podľa ktorých sa má prihliadať na individuálnu situáciu osoby, a nie na situáciu na regionálnej úrovni s výnimkou oblastí, kde sa vírus vyskytuje vo veľmi vysokej miere.
Môžu občania krajín mimo EÚ cestovať do EÚ?
Rada prijala 22. februára 2022 aktualizovaný rámec, ktorý ďalej uľahčuje cestovanie do EÚ. Členské štáty sa dohodli, že tieto aktualizované pravidlá budú uplatňovať od 1. marca 2022.
V rámci tohto prístupu by cestujúci z krajín mimo EÚ, ktorí sú zaočkovaní vakcínou schválenou EÚ alebo WHO, mali mať možnosť cestovať do EÚ za predpokladu, že dostali poslednú dávku primárnej vakcinačnej série najmenej 14 a najviac 270 dní pred príchodom, alebo ak dostali posilňovaciu dávku.
Okrem toho osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 v období 180 dní pred cestou do EÚ, by mali mať možnosť cestovať do EÚ, ak môžu preukázať svoje zotavenie z tohto ochorenia digitálnym COVID preukazom EÚ alebo osvedčením vydaným krajinou mimo EÚ, ktoré sa považuje za rovnocenné s digitálnym COVID preukazom EÚ.
Možnosť cestovať do EÚ by mali mať aj osoby cestujúce z krajín alebo území uvedených na zozname krajín, z ktorých by malo byť možné cestovanie na akékoľvek účely, ak majú doklad o negatívnom teste PCR. Rada pravidelne preskúmava – a v prípade potreby aktualizuje – zoznam týchto krajín na základe vyhodnotenia zdravotnej situácie. Všetky cesty do EÚ z krajín uvedených na tomto zozname by mali byť možné bez ohľadu na stav očkovania.
Okrem toho občania EÚ, osoby s pobytom v EÚ, ich rodinní príslušníci a osoby s dôležitým dôvodom cestovať do Európy by mali mať túto možnosť aj naďalej.
Účelom digitálneho COVID preukazu EÚ je pomôcť uľahčiť občanom EÚ, ako aj štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí sú už v EÚ, voľný pohyb a cestovanie v rámci EÚ.
Pokiaľ ide o preukázanie stavu očkovania osôb cestujúcich z krajín mimo EÚ, členské štáty EÚ by mohli akceptovať potvrdenia o očkovaní od krajín mimo EÚ, ktoré obsahujú potrebné údaje (identifikácia osoby, typ vakcíny a dátum očkovania), pričom zohľadnia schopnosť overiť pravosť, platnosť a integritu potvrdenia.
EÚ môže tiež rozhodnúť o automatickom uznávaní potvrdení vydaných inými krajinami. V súčasnosti sa uznávajú potvrdenia 49 krajín a území. Zoznam týchto krajín sa nachádza na tejto stránke, v sekcii Krajiny (a územia) mimo EÚ, ktoré sa pripojili k systému digitálnych COVID preukazov EÚ. Preukazy COVID vydané v týchto krajinách sa v EÚ akceptujú za rovnakých podmienok ako digitálny COVID preukaz EÚ.
Napokon, členský štát EÚ môže, ale nemusí na požiadanie vydať digitálny COVID preukaz EÚ štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý chce vycestovať do EÚ, za predpokladu, že bol predložený úplný a spoľahlivý dôkaz o očkovaní.
Podrobnejšie informácie o pravidlách vzťahujúcich sa na štátnych príslušníkov tretích krajín vstupujúcich do EÚ z krajín mimo EÚ nájdete na webovom sídle Re-open EU.
Záleží na tom, akú vakcínu proti ochoreniu občania dostanú?
Potvrdenia o očkovaní budú vydávané osobám očkovaným ktoroukoľvek z vakcín proti ochoreniu COVID-19. Na potvrdení by sa mal jasne uviesť názov podanej vakcíny.
Pokiaľ ide o zrušenie obmedzení voľného pohybu, členské štáty sú povinné akceptovať potvrdenia o očkovaní len tými vakcínami, ktoré majú povolenie na uvedenie na trh EÚ. Členské štáty sa tiež môžu, ale nemusia rozhodnúť zrušiť obmedzenia pre cestujúcich zaočkovaných inou vakcínou, napríklad vakcínou uvedenou na zozname WHO pre núdzové situácie. Ak ste boli zaočkovaní vakcínou, ktorá nie je povolená v EÚ, odporúčame vám pred cestou skontrolovať, ktoré vakcíny akceptuje príslušný členský štát.
Plne zaočkované osoby, ktoré sú držiteľmi digitálneho COVID preukazu EÚ, by mali byť oslobodené od testovania v súvislosti s cestovaním alebo karantény trvajúcej 14 dní po podaní poslednej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 schválenej pre celú EÚ. To isté platí pre osoby, ktoré ochorenie prekonali a majú preukaz.
Áno, digitálny COVID preukaz EÚ by sa mal vydať už po podaní prvej dávky vakcíny. Počet podaných dávok sa na preukaze jasne uvedie. Členské štáty majú v prípade zrušenia cestovných obmedzení právo neakceptovať čiastočné očkovanie. Pred cestou si od vnútroštátnych orgánov vyžiadajte informácie o vnútroštátnych cestovných obmedzeniach.
Áno. Ak vám boli podané dávky v dvoch rôznych členských štátoch, členský štát, v ktorom ste dostali prvú dávku, by vám mal vydať digitálny COVID preukaz EÚ, v ktorom sa uvedie prvá dávka. Členský štát, ktorý podal druhú dávku, následne vydá digitálny COVID preukaz EÚ, na ktorom uvedie druhú dávku po tom, ako orgánom poskytnete informácie potvrdzujúce podanie prvej dávky. Tie isté pravidlá sa vzťahujú aj na posilňovacie dávky.
Áno. Digitálny COVID preukaz EÚ by sa mal vydať každej osobe, ktorá bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19. Na preukaze by sa mal jasne uviesť názov podanej vakcíny a počet podaných dávok.
Pokiaľ ide o zrušenie cestovných obmedzení, členské štáty sa dohodli, že občania EÚ, ktorí dostali kombinované vakcíny v rámci dvojdávkovej série očkovania proti ochoreniu COVID-19, sa v súlade s vnútroštátnymi stratégiami očkovania považujú za „plne zaočkovaných“.
Možno do digitálneho COVID preukazu EÚ zahrnúť posilňovaciu dávku?
Väčšina členských štátov už začala podávať posilňovacie dávky vakcín proti ochoreniu COVID-19. Digitálny COVID preukaz EÚ je potrebné vydať po podaní každej dávky. To znamená, že členské štáty musia vydať potvrdenie o očkovaní vo formáte digitálneho COVID preukazu EÚ aj po podaní dodatočnej dávky.
Od 1. februára sa musia vykonávať aj nové pravidlá týkajúce sa zaznamenávania posilňovacích dávok v preukaze. Posilňovacie dávky sa budú zaznamenávať ako: 3/3 pre posilňovaciu dávku po primárnej dvojdávkovej vakcinačnej sérii, 2/1 pre posilňovaciu dávku po jednodávkovej primárnej vakcinačnej sérii alebo po jednej dávke dvojdávkovej vakcíny podanej osobe, ktorá ochorenie prekonala.
Ako funguje potvrdenie o vykonaní testu?
Osoby s negatívnym výsledkom testu vo formáte digitálneho COVID preukazu EÚ by mali byť oslobodené od možných karanténnych požiadaviek s výnimkou prípadov, keď prichádzajú z oblastí veľmi postihnutých vírusom. Členské štáty sa dohodli na štandardnom období platnosti testov: 72 hodín v prípade testov PCR a 48 hodín v prípade rýchlych antigénových testov, ak ich členský štát akceptuje.
Potvrdenie o vykonaní testu možno podľa nariadenia o digitálnom COVID preukaze EÚ vydať iba na základe takzvaných testov NAAT (vrátane testov RT-PCR) a rýchlych antigénových testov uvedených v spoločnom zozname vypracovanom na základe odporúčania Rady 2021/C 24/01. Každý členský štát sa môže rozhodnúť, či akceptuje rýchle antigénové testy alebo iba testy NAAT (napr. testy RT-PCR).
Potvrdenia o prekonaní ochorenia (na ktorých sa uvádza, že osoba prekonala ochorenie COVID-19) možno vydať len na základe pozitívneho testu NAAT (test na základe amplifikácie nukleových kyselín), ako je test RT-PCR. Môžu byť vydané 11 dní po dátume prvého testu.
Aké údaje obsahuje digitálny COVID preukaz EÚ? Sú tieto údaje v bezpečí?
Digitálny COVID preukaz EÚ obsahuje všetky potrebné základné informácie ako meno, dátum narodenia, dátum vydania, informácie o očkovaní/vykonaní testu/prekonaní ochorenia a jedinečný identifikátor. Tieto údaje zostávajú v preukaze a neuchovávajú sa ani vtedy, keď sa daný preukaz overuje v inom členskom štáte.
Preukazy budú obsahovať iba obmedzený súbor nevyhnutných informácií. Navštevované krajiny nesmú tieto údaje uchovávať. Pri overovaní sa kontroluje len platnosť a pravosť pasu, a to overením toho, kto pas vydal a podpísal. Všetky zdravotné údaje zostávajú v členskom štáte, ktorý vydal digitálny COVID preukaz EÚ.
V prípade akýchkoľvek technických problémov týkajúcich sa vášho digitálneho COVID preukazu EÚ sa obráťte na vnútroštátne orgány zodpovedné za vydávanie preukazov.
Platnosť preukazov
Platný digitálny COVID preukaz EÚ zahŕňa:
potvrdenie o očkovaní, ak uplynulo najmenej 14 a najviac 270 dní od poslednej dávky primárnej vakcinačnej série alebo ak osoba dostala posilňovaciu dávku,
ALEBO
negatívny výsledok testu PCR získaný najviac 72 hodín pred cestou alebo negatívny rýchly antigénový test získaný najviac 24 hodín pred cestou,
ALEBO
potvrdenie o prekonaní ochorenia, v ktorom sa uvádza, že od dátumu prvého pozitívneho výsledku PCR testu neuplynulo viac ako 180 dní.
Platnosť potvrdení vydaných po posilňovacej dávke
V tomto štádiu Komisia nenavrhuje stanoviť obdobie platnosti pre preukazy vydané na základe posilňovacích dávok. To znamená, že 9-mesačné obdobie platnosti by sa nemalo vzťahovať na preukazy vydané po posilňovacích dávkach. Možno očakávať, že ochrana poskytovaná posilňovacími dávkami vakcíny môže trvať dlhšie ako ochrana, ktorú poskytujú primárne vakcinačné série.
Komisia bude pozorne monitorovať všetky nové vedecké dôkazy týkajúce sa tejto otázky. Na tomto základe môže Komisia v neskoršej fáze v prípade potreby navrhnúť zavedenie obdobia platnosti aj pre potvrdenia o očkovaní vydané po posilňovacej dávke.
Potenciálne použitie preukazov na prístup k zariadeniam
Právne predpisy EÚ sa vzťahujú na používanie digitálneho COVID preukazu EÚ s cieľom uľahčiť bezpečný voľný pohyb v rámci EÚ.
Členské štáty môžu používať preukazy COVID-19 aj na vnútroštátne účely, ako je napríklad prístup k podujatiam alebo miestam, ale na úrovni EÚ to nie je regulované.
Ak členský štát prijme systém preukazov COVID-19 na vnútroštátne účely, mal by zabezpečiť, aby sa aj digitálny COVID preukaz EÚ akceptoval v plnom rozsahu. Cieľom je zabezpečiť, aby cestujúci, ktorí cestujú do iného členského štátu, nepotrebovali získať dodatočné vnútroštátne potvrdenie.
Ako dlho sa bude používať digitálny COVID preukaz EÚ?
Nariadenie o digitálnom COVID preukaze EÚ sa v súčasnosti uplatňuje na obdobie 12 mesiacov počínajúc 1. júlom 2021. Vo februári 2022 Komisia navrhla jeho predĺženie o rok, t. j. do 30. júna 2023. Vďaka predĺženiu platnosti nariadenia by sa zabezpečilo, aby cestujúci mohli pri cestovaní v EÚ naďalej používať svoj digitálny COVID preukaz EÚ aj v prípade, že členské štáty si zachovajú určité opatrenia v oblasti verejného zdravia.
Re-open EU: aktuálne informácie o cestovných a zdravotných opatreniach
Aktuálne informácie o cestovných a zdravotných opatreniach v európskych krajinách vrátane karanténnych a testovacích požiadaviek pre cestujúcich, ktoré vám pomôžu pri uplatňovaní práva na voľný pohyb. Informácie sa často aktualizujú a sú dostupné v 24 jazykoch. Malo by vám to pomôcť naplánovať si cestu v rámci Európy a zostať v bezpečí a zdraví.
Časová os
- 25. januára 2022
Rada prijíma revidované odporúčanie o opatreniach na zabezpečenie koordinácie bezpečného cestovania v EÚ na základe individuálnej situácie osôb, a nie regiónu pôvodu.
- 21. decembra 2021
Komisia prijíma pravidlá, ktorými sa stanovuje záväzné obdobie uznávania potvrdení o očkovaní v trvaní 9 mesiacov na účely cestovania v rámci EÚ.
- 1. júla – 12. augusta 2021
Obdobie postupného zavádzania: ak členský štát ešte nie je pripravený vydávať svojim občanom nové osvedčenie, možno naďalej používať iné formáty, ktoré by sa mali v iných členských štátoch akceptovať.
- 1. júla 2021
Digitálny COVID preukaz EÚ sa začína uplatňovať v celej EÚ.
- polovica júna 2021
Revidované odporúčanie Rady o cestovaní v rámci EÚ.
- 1. – 30. júna 2021
Prípravná fáza: Členské štáty môžu vydať osvedčenie na dobrovoľnom základe za predpokladu, že sú pripravené vydávať a overovať osvedčenia a majú zavedený potrebný právny základ.
- 1. júna 2021
Brána EÚ (prepojenie vnútroštátnych systémov) je v prevádzke.
- 20. mája 2021
Európsky parlament a Rada sa dohodli na digitálnom COVID preukaze EÚ.
- 7. mája 2021
Komisia začala pilotný test infraštruktúry interoperability EÚ (Brána EÚ), ktorý uľahčí overovanie osvedčení EÚ.
- 22. apríla 2021
Zástupcovia členských štátov v rámci siete elektronického zdravotníctva sa dohodli na usmerneniach, v ktorých sa opisujú hlavné technické špecifikácie na implementáciu tohto systému. Išlo o zásadný krok na vytvorenie potrebnej infraštruktúry na úrovni EÚ.
- 14. apríla 2021
Rada prijala mandát na začatie rokovaní s Európskym parlamentom o tomto návrhu.
- 17. marca 2021
Komisia navrhla legislatívny text, ktorým sa stanovuje spoločný rámec pre osvedčenie EÚ.
- 27. januára 2021
Na základe diskusie medzi Komisiou a členskými štátmi v rámci siete elektronického zdravotníctva od novembra 2020 boli prijaté usmernenia, ktorými sa stanovujú požiadavky na interoperabilitu digitálnych potvrdení o očkovaní.
* Týmto označením nie sú dotknuté pozície k otázke štatútu a označenie je v súlade s rezolúciou BR OSN č. 1244/1999 a so stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) k vyhláseniu nezávislosti Kosova.
Dokumenty
- Oznámenie
Hlavné dokumenty týkajúce sa digitálneho COVID
preukazu EÚ Právne dokumenty, správy, prehľady a tlačové správy
Commission Implementing Decisions on the equivalence of COVID-19 certificates issued by non-EU countries
Commission Implementing Decisionsestablishing the equivalence of COVID-19 certificates for the purpose of facilitating the right of free movement within the Union.