Instrument za hitnu potporu (ESI) aktiviran je 2020. u ranoj fazi krize uzrokovane pandemijom COVID-a 19. Cilj instrumenta, koji je bio na snazi do siječnja 2022., bio je pomoći državama članicama da odgovore na pandemiju koronavirusa tako da strateški i usklađeno zadovolje potrebe na europskoj razini.
Prijevoz osnovnih proizvoda, medicinskih timova i pacijenata
Dio ukupnih sredstava iz Instrumenta za hitnu potporu dodijeljen je paketu o mobilnosti, koji je pružio potporu za:
prijevoz medicinskih proizvoda tamo gdje su bili najpotrebniji, tako što se financirao teretni prijevoz opreme i pomoći u države članice EU-a i između njih
prijevoz pacijenata među državama članicama EU-a ili iz država članica u susjedne zemlje kako bi se iskoristili rezervni kapaciteti i pomoglo preopterećenim zdravstvenim službama te osiguralo liječenje što većeg broja pacijenata
prijevoz medicinskog osoblja i mobilnih medicinskih timova među državama članicama EU-a te prijevoz iz susjednih zemalja u EU kako bi se medicinska pomoć pružila gdje je najpotrebnija.
Ta dodatna mogućnost financiranja pružena je uz potporu koja je bila već dostupna u okviru Mehanizma EU-a za civilnu zaštitu i isporuku zaštitne opreme putem sustava rescEU.
Tijekom aktivacije Instrumenta za hitnu potporu Komisija je dodijelila više od 164 milijuna eura za pošiljke medicinskih proizvoda, opreme za cijepljenje i terapeutike te 9 milijuna eura za prijevoz medicinskih timova i pacijenata.
Financirano je više od 2000 operacija zrakom, kopnom i morem. U Europu je prevezena osobna zaštitna oprema i medicinska oprema te 515 zdravstvenih radnika i 135 pacijenata.
Roboti za dezinfekciju UV svjetlom u bolnicama u cijeloj Europi
Komisija je u okviru Instrumenta za hitnu potporu stavila na raspolaganje 12 milijuna eura kako bi donirala 305 robota za dezinfekciju UV svjetlom bolnicama u 27 država članica. Roboti brzo i sigurno dezinficiraju bolničku sobu standardne veličine. Tako pomažu smanjiti pritisak na bolničko osoblje, a pacijentima pružaju veću zaštitu od zaraze patogenima.
Osposobljavanje zdravstvenih djelatnika u području intenzivne skrbi
U okviru Instrumenta za hitnu potporu Europska komisija dala je na raspolaganje 2,5 milijuna eura za osposobljavanje multidisciplinarne skupine zdravstvenih djelatnika za potporu i pomoć odjelima intenzivne skrbi. Tim programom osposobljavanja, koji se provodio osam mjeseci, bilo je obuhvaćeno 17 000 liječnika i medicinskih sestara u 700 bolnica u cijelom EU-u, a cilj mu je bio da zdravstveni djelatnici koji inače ne rade u odjelima intenzivne skrbi steknu vještine u tom području. Tako se povećao broj osoblja koje može priskočiti u pomoć ako se javi potreba za brzim, privremenim i znatnim povećanjem kapaciteta odjela intenzivne skrbi.
Digitalna potvrda EU-a o COVID-u
Uredba o digitalnoj potvrdi EU-a o COVID-u počela se primjenjivati 1. srpnja 2021. Europska komisija je već 17. ožujka 2021. iznijela prijedlog o uvođenju digitalne potvrde EU-a o COVID-u kako bi se olakšalo sigurno slobodno kretanje građana unutar Unije tijekom pandemije. Komisija je 27. rujna 2021. dodijelila bespovratna sredstva za 20 država članica u ukupnom iznosu od 95 milijuna eura za kupnju dijagnostičkih testova za COVID-19 kako bi se olakšalo izdavanje digitalne potvrde EU-a o COVID-u.
Osiguravanje interoperabilnosti
Komisija je u okviru Instrumenta za hitnu potporu mobilizirala oko 16 milijuna eura kako bi uspostavila infrastrukturu potrebnu za izdavanje i provjeru interoperabilnih potvrda o cijepljenju, testiranju i preboljenju bolesti COVID-19.
Nadovezujući se na iskustvo stečeno uspostavom usluge europskog federacijskog pristupnika (EFGS) za prekograničnu razmjenu podataka među nacionalnim aplikacijama za praćenje kontakata i upozoravanje, Komisija je razvila pristupnik EU-a. To je postala sigurna digitalna infrastruktura za povezivanje nacionalnih sustava i pouzdanu provjeru interoperabilnih potvrda u cijelom EU-u. Nakon uspješne pilot-faze pristupnik EU-a počeo je s radom 1. lipnja 2021., čime je omogućena prekogranična provjera potvrda.
Digitalna potvrda EU-a o COVID-u
Prekogranično povezivanje mobilnih aplikacija za praćenje kontakata
22 zemlje EU-a/EGP-a uvele su nacionalne mobilne aplikacije za praćenje kontakata i upozoravanje kako bi se prekinuo lanac zaraze koronavirusom i spasili životi. Te su zemlje i Komisija nastojale osigurati prekograničnu interoperabilnost tih aplikacija. 19 tih zemalja spojeno je s uslugom europskog federacijskog pristupnika (EFGS) te su međusobno povezane.
U okviru Instrumenta za hitnu potporu stavljeno je na raspolaganje oko 10 milijuna eura za potporu interoperabilnosti mobilnih aplikacija za praćenje kontakata i upozoravanje. Od toga je 7 milijuna eura iskorišteno za razvoj i uvođenje EFGS-a, pristupnika na razini EU-a koji je omogućio takvu prekograničnu interoperabilnost, a 3 milijuna eura za potporu državama članicama u prilagodbi njihovih nacionalnih aplikacija i sustava za povezivanje s uslugom interoperabilnog pristupnika.
Mobilne aplikacije za praćenje kontakata u državama članicama EU-a
Korisne poveznice
- Odgovor Komisije na pandemiju koronavirusa u području javnog zdravlja
- Pitanja i odgovori o Instrumentu za hitnu potporu
- Instrument za hitnu potporu: pravna osnova iz 2016. i aktivacija 2020.
- Mehanizam za razmjenu medicinske opreme Komisije