Pāriet uz galveno saturu

Labāks regulējums — kāpēc un kā

Labāka regulējuma programma nodrošina ar faktiem pamatotu, caurskatāmu ES likumdošanas procesu, kura pamatā ir ieinteresēto personu viedokļi. Komisija pastāvīgi izvērtē un uzlabo ES tiesību aktus un koncentrējas uz rezultātiem – tur, kur tiem ir vislielākā ietekme.

Labāka regulējuma programmas mērķi

  • Nodrošināt, ka ES politikas veidošanas pamatā ir fakti
  • Vienkāršot un uzlabot ES tiesību aktus un novērst nevajadzīgu slogu
  • Iesaistīt iedzīvotājus, uzņēmumus un visas ieinteresētās personas lēmumu pieņemšanas procesā

Kā rīkojas Komisija

Eiropas Komisija ir atbildīga par jaunu Eiropas tiesību aktu un rīcībpolitikas plānošanu, sagatavošanu un ierosināšanu. Šo darbu virza tās gada darba programma. Kad Komisija ierosina kādu tiesību aktu, tā novērtē tā paredzamo būtisko ietekmi. Pirmkārt tā novērtē ietekmi uz vidi, sociālo jomu un ekonomiku, bet ne tikai. Stratēģiskā prognozēšana ir svarīgs elements nākotnes prasībām atbilstošas politikas izveidē visās nozarēs.

Politikas pārskatīšanas ietvaros Komisija ir atbildīga arī par ES tiesību aktu izvērtēšanu un vajadzības gadījumā par uzlabojumu ierosināšanu.

Tā turpina uzraudzīt pieņemto iniciatīvu īstenošanu un piemērošanu dalībvalstīs.

Labāks regulējums nodrošina caurskatāmu un efektīvu lēmumu pieņemšanu. Pārskatītās labāka regulējuma programmas galvenie elementi kopš 2021. gada:

  • BR-Simplifiying-icon

    Uzlabot sabiedriskās apspriešanas, pārveidotajā portālā “Izsakiet viedokli: Sabiedriskās apspriešanas un atsauksmes” ieviešot vienu visās valodās tulkotu “uzaicinājumu sniegt atsauksmes”. Šajā pieejā atsauksmes par ceļvežiem un sākotnējiem ietekmes novērtējumiem tiek apvienotas ar sabiedriskās apspriešanas anketu.

  • BR-Introducing-icon

    Pastiprināt Komisijas centienus vienkāršot ES noteikumus un samazināt nevajadzīgu slogu, vienlaikus konkretizējot tiesību aktu nodrošinātās priekšrocības (REFIT programma) un ieviešot principu “viens pieņemts — viens atcelts”. Šis princips nodrošina, ka katrs jaunieviests slogs tiek kompensēts, likvidējot līdzvērtīgu slogu tajā pašā politikas jomā. Komisija 2021. gada otrajā pusē īstenoja izmēģinājuma projektu “viens pieņemts – viens atcelts” ar desmit tiesību aktu priekšlikumiem, kas aptver plašu politikas jomu klāstu un ietekmē dažādas nozares un ieinteresētās personas. Mērķis bija pārbaudīt pieeju, tās metodiku un saistītos aprēķinus. Pamatojoties uz izmēģinājuma projektā gūto pieredzi, Komisija tagad, sākot ar Komisijas 2022. gada darba programmu, piemēro principu “viens pieņemts — viens atcelts”. Komisija ir arī apņēmusies racionalizēt ziņošanas prasības, lai tās samazinātu par 25 %.

  • BR-Removing-Icon

    Novērst šķēršļus un birokrātismu, kas palēnina investīcijas no galveno ieinteresēto personu puses augsta līmeņa ekspertu grupā “Gatavi nākotnei”.

  • BR-Mainstreaming-icon

    Integrēt Apvienoto Nāciju Organizācijas ilgtspējīgas attīstības mērķus, lai nodrošinātu, ka visi tiesību aktu priekšlikumi dod ieguldījumu ilgtspējīgas attīstības programmā 2030. gadam.

  • Improving

    Uzlabot to, kā regulējuma uzlabošanas ietvaros tiek skatīti un atbalstīti ilgtspējas mērķi, jo īpaši princips “nenodarīt būtisku kaitējumu”, un digitālā pārveide.

  • BR-Integrating-icon

    Integrēt stratēģisko prognozēšanu politikas veidošanā, lai nodrošinātu tās piemērotību nākotnei, piemēram, ņemot vērā jaunās megatendences zaļajā, digitālajā, ģeopolitiskajā un sociālekonomiskajā jomā.

Komisijas praksi labāka regulējuma jomā starptautiskā mērogā ir atzinusi ESAO, un  ESAO dalībvalstu vidū tā tiek uzskatīta par īpaši progresīvu.

Uzzināt vairāk par ES politikas un likumdošanas ciklu.

Have your say process

Izsakiet viedokli. Sabiedriskās apspriešanas un atsauksmes — dariet zināmu savu viedokli un idejas

Komisija lūko pēc faktiem un kopš 2015. gada visos likumdošanas un politikas veidošanas procesa posmos aicina iedzīvotājus, uzņēmumus un ieinteresētās personas darīt zināmu savu viedokli. Jūs varat izteikt savu viedokli un idejas par Komisijas iniciatīvām visās politikas jomās portālā “Izsakiet viedokli – Sabiedriskās apspriešanas un atsauksmes”. Varat abonēt paziņojumus, lai saņemtu informāciju par jaunumiem, kas saistīti ar jaunu iniciatīvu izstrādes procesu, pat pēc tiesību akta pieņemšanas.

Jūsu ierosinājums ir no svara

Iedzīvotāju, uzņēmumu un ieinteresēto personu ierosinājumi ir reāli ietekmējuši ES politiku. Tie ir virzījuši un uzlabojuši Komisijas darbu pie vairākām svarīgām iniciatīvām, tādām kā Eiropas pilsoņu iniciatīva, Eiropas Solidaritātes korpuss, kopējā lauksaimniecības politika un pamatnostādnes attiecībā uz ēku energoefektivitāti.

Uzziniet, kā apspriešanas process palīdzējis veidot tiesību aktus.

ES tiesību aktu vienkāršošana

Komisija vērtē spēkā esošo ES tiesību aktu rezultātus un ievieš vajadzīgās izmaiņas, lai tie joprojām atbilstu mērķim.

  • Normatīvās atbilstības un izpildes programma (REFIT) tika izveidota 2012. gadā, lai vienkāršotu ES tiesību aktus un samazinātu nevajadzīgās izmaksas, tajā pašā laikā turpinot nodrošināt to efektivitāti. Novērtējot un pārskatot tiesību aktus, vienmēr tiek ņemtas vērā vienkāršošanas un sloga samazināšanas iespējas. Visas ES tiesību aktu pārskatīšanas ir iekļautas programmā REFIT, un to mērķis ir samazināt un vienkāršot slogu.
  • Platforma “Gatavi nākotnei”, kas aizstāj REFIT platformu, tika izveidota 2020. gadā. Tā ir augsta līmeņa ekspertu grupa, kurā ietilpst pārstāvji no dalībvalstīm, Reģionu komitejas, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas, pilsoniskās sabiedrības, uzņēmumiem un nevalstiskām organizācijām. Platforma sadarbojas arī ar MVU sūtņu tīklu un Reģionālo centru tīklu ES politikas īstenošanas pārskatīšanai (RegHub). Tā sniedz Komisijai domātus atzinumus, kas satur konkrētus ierosinājumus par spēkā esošo ES tiesību aktu vienkāršošanas, sloga samazināšanas un modernizācijas iespējām.
  • Ikviens var nākt klajā ar ierosinājumiem attiecībā uz spēkā esošo ES tiesību aktu vienkāršošanu portālā “Izsakiet viedokli – vienkāršojiet!”
  • Izvērtējumi un atbilstības pārbaudes palīdz saprast, vai ES tiesību akti, rīcībpolitikas un finansēšanas programmas sniedz gaidītos rezultātus ar minimālām izmaksām.

Komisija katru gadu sniedz pārskatu par saviem centieniem vienkāršot tiesību aktus un samazināt to radīto slogu ikgadējā apsekojumā par slogu. Tā arī pastāvīgi uzrauga to, kā tiek ņemtas vērā vienkāršošanas un sloga samazināšanas iespējas visā politikas veidošanas ciklā REFIT rezultātu pārskatā.

Kvalitātes nodrošināšana

Pamatnostādnes un rīkkopa attiecībā uz labāku regulējumu palīdzēs sniegt konkrētus norādījumus Eiropas Komisijas dienestiem jaunu iniciatīvu un priekšlikumu sagatavošanā, kā arī esošo tiesību aktu pārvaldīšanā un novērtēšanā.

2015. gadā Komisija izveidoja Regulējuma kontroles padomi — neatkarīgu struktūru, kurā ietilpst Komisijas amatpersonas un neatkarīgi eksperti.  Regulējuma kontroles padome pārbauda ietekmes novērtējumus un atlasītus izvērtējumus. Tā publicē gada ziņojumus, kuros izklāsta sava pamatuzdevuma izpildē paveikto.

Subsidiaritātes un proporcionalitātes stiprināšana

Subsidiaritātes un proporcionalitātes principi ir ES līgumu stūrakmeņi, un tos sistemātiski piemēro Komisijas tiesību aktu priekšlikumiem.

Saskaņā ar subsidiaritātes principu Komisijai jārīkojas tikai tad, kad tas ir vajadzīgs un kad tās darbības rezultāti nepārprotami sniedz lielāku ieguvumu nekā valsts, reģionu vai vietējā līmenī veikti pasākumi. Izņemot gadījumus, kas ir tikai ES kompetencē, nav jārīkojas ES līmenī, ja iecerēto rezultātu ir iespējams sekmīgāk sasniegt valsts, reģionālā vai vietējā līmenī. Visām politiski sensitīvām un svarīgām iniciatīvām, kas ietver ietekmes novērtējumu, ir pievienota subsidiaritātes novērtējuma tabula.

Proporcionalitāte ir vērsta uz ierosināto tiesību aktu finansiālo un administratīvo ietekmi, lai nodrošinātu, ka regulatīvie pasākumi nepārsniedz to, kas ir nepieciešams, lai sasniegtu paredzētos likumdošanas un politikas mērķus. Šī ietekme ir jāsamazina līdz minimumam, un tai ir jābūt samērā ar sasniedzamajiem mērķiem. Līdz ar to Komisijai sava vērienīgā rīcībpolitika ir jāīsteno pēc iespējas vienkāršākā veidā, izvairoties no lieka birokrātisma un izmaksām.

ES iestāžu sadarbība

ES likumdošanas procesa uzlabošana ir visu ES iestāžu un dalībvalstu kopīgs mērķis un atbildība. Lai varētu uzlabot ES likumdošanas procesu un sasniegt labākus rezultātus, turpmākajos gados ir jāpanāk ciešāka sadarbība starp Eiropas Parlamentu, Eiropas Savienības Padomi un Eiropas Komisiju.

Ņemot vērā iespējas un izaicinājumus, kas mūs sagaida ceļā uz ilgtspējīgu atveseļošanos, un domājot par mūsu nākotni, ir svarīgi nodrošināt pēc iespējas efektīvāku likumdošanas procesu. ES tiesību aktu sekmīga piemērošana, īstenošana un izpilde ir Urzulas fon der Leienas vadītās Komisijas prioritāte. Komisija var prognozēt tikai tādas izmaksas un ietaupījumus, kas saistīti ar pašas Komisijas tiesību aktu priekšlikumiem. Izmaiņas, kas izdarītas sarunās ar Eiropas Parlamentu un Padomi, var būtiski mainīt ietekmi uz cilvēkiem un uzņēmumiem. Tāpēc Komisija atzinīgi vērtētu politiskā dialoga atsākšanu nolūkā apspriest idejas, lai visas iesaistītās puses varētu izpildīt savas saistības saskaņā ar Iestāžu nolīgumu par labāku likumdošanas procesu.

Saskaņā ar politiku datu caurskatāmības jomā Komisija pakāpeniski darīs publiski pieejamas iekšējās datubāzes un repozitorijus. Mēs sadarbosimies ar Eiropas Parlamentu un Padomi, lai izveidotu vienotu pārbaudītu datu reģistru, kopējo tiesību aktu portālu, kas ļaus ikvienam, kas interesējas par ES politikas veidošanu, viegli atrast visus elementus, kuri ir konkrētās iniciatīvas pamatā.

Starptautiskā regulatīvā sadarbība

ES pamatā ir kopīgi saskaņoti noteikumi. Lai šie noteikumi darbotos, dalībvalstīm tie ir savlaicīgi un pilnībā jāievieš un jāizpilda. Pēc tam tām jānodrošina noteikumu pareiza piemērošana un izpilde, jo to neievērošana rada izmaksas iedzīvotājiem un uzņēmumiem.

ES tiesību aktu sekmīga piemērošana, īstenošana un izpilde ir Urzulas fon der Leienas vadītās Komisijas prioritāte. Kā tika ziņots Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas politiskajās pamatnostādnēs, Komisija turpinās virzīt un atbalstīt dalībvalstu centienus transponēt direktīvas, īstenot regulas un pienācīgi piemērot ES noteikumus. Atbilstības pārbaudēs tiek aplūkots, kā dalībvalstis ES tiesību aktus transponē valsts tiesību aktos. Sekmīga dialoga nodrošināšana transponēšanas posmā ir atkarīga no tā, vai dalībvalstis sniedz skaidru un precīzu informāciju par valsts tiesību aktiem.

Turpmāk Komisija plāno veikt pārraudzības un izpildes darbību novērtēšanu, lai nodrošinātu, ka tās joprojām ir piemērotas ES tiesību aktu praktiskai īstenošanai.

Dokumenti

Noderīgas saites

Jaunākās ziņas