Pāriet uz galveno saturu

<i>REFIT</i> – padarīt ES tiesību aktus vienkāršākus, lētākus un piemērotus nākotnes vajadzībām

Eiropas Komisijas Normatīvās atbilstības un izpildes programmas (REFIT) mērķis ir nodrošināt, ka ES tiesību akti sasniedz nospraustos mērķus, radot pēc iespējas mazākas izmaksas iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Komisija ikgadējā apsekojumā par administratīvo slogu sniedz pārskatu par vienkāršošanas un sloga mazināšanas centieniem un regulāri uzrauga programmas progresu ar REFIT rezultātu pārskatu. Augsta līmeņa grupa – platforma “Gatavi nākotnei” – konsultē Komisiju par to, kā sasniegt REFIT mērķus un modernizēt ES tiesību aktus.

Kas ir REFIT?

REFIT ir daļa no Komisijas labāka regulējuma programmas. Ar šo programmu Komisija nodrošina, ka ES tiesību akti iedzīvotājiem un uzņēmumiem sniedz plānoto labumu, vienlaikus pēc iespējas vienkāršojot spēkā esošos ES tiesību aktus un samazinot birokrātiju. Programmas mērķis ir padarīt ES tiesību aktus vienkāršākus, mērķtiecīgākus un vieglāk izpildāmus.

Mazie un vidējie uzņēmumi, kas ir 99 % no visiem uzņēmumiem ES, no REFIT gūst īpašu labumu, jo noteikumu slogs un sarežģītība tos var ietekmēt īpaši spēcīgi.

Komisija regulāri uzrauga REFIT progresu, izmantojot REFIT rezultātu pārskatu, lai sekotu REFIT iniciatīvām to īstenošanas gaitā. Ikgadējā apsekojumā par administratīvo slogu tiek sniegts pārskats par ES centieniem vienkāršot noteikumus un samazināt slogu, kā arī tiek uzskaitītas galvenās REFIT iniciatīvas.

Regulējuma uzlabošana: kālab un kā

REFIT rezultātu pārskats

ES centieni vienkāršot tiesību aktus — 2018. gada ikgadējais apsekojums par administratīvo slogu

ES darbība MVU atbalstam

Kā darbojas REFIT?

Visiem Komisijas priekšlikumiem grozīt spēkā esošos ES tiesību aktus jābūt vērstiem uz noteikumu vienkāršošanu un nevajadzīgu regulatīvo izmaksu samazināšanu, vienlaikus sasniedzot politikas pamatmērķus. Jaunā pieeja “viens pieņemts – viens atcelts” uzlabos REFIT programmu, kas turpmāk vairs neattieksies tikai uz atsevišķu spēkā esošo tiesību aktu radīto slogu, bet centīsies novērst arī slogu, ko rada jauni tiesību akti, kā arī pārvaldīs kumulatīvo slogu katrā politikas jomā.

Praksē:

  • ietekmes novērtējumos aplūko iespējas, kā visefektīvāk sasniegt politikas mērķus, tādā veidā analizējot arī REFIT dimensiju;
  • visos novērtējumos un atbilstības pārbaudēs tiek pētītas iespējas vienkāršot spēkā esošos ES tiesību aktus un novērst nevajadzīgas regulatīvās izmaksas;
  • kad vien iespējams, tiek kvantificēts vienkāršošanas un sloga samazināšanas potenciāls;
  • Komisija savu priekšlikumu paskaidrojuma rakstos izklāsta REFIT dimensiju;
  • Komisijas darba programmas pielikumā par REFIT ir iekļauti priekšlikumi par spēkā esošo ES tiesību aktu pārskatīšanu un iniciatīvām to novērtēšanai;
  • ikgadējā apsekojumā par administratīvo slogu tiek sniegts pārskats par REFIT darbībām attiecīgajā gadā.

ES tiesību aktu radītā regulatīvā sloga vienkāršošana un samazināšana ir kopīga atbildība, un to var īstenot tikai tad, ja Komisija cieši sadarbojas ar citām ES iestādēm, dalībvalstīm un ieinteresētajām personām.

Kā varat piedalīties?

REFIT programma ir labāka regulējuma neatņemama sastāvdaļa un ir balstīta uz iedzīvotāju un ieinteresēto personu ieguldījumu.

Platforma “Gatavi nākotnei”

Platforma “Gatavi nākotnei” ir izveidota, lai vāktu pierādījumus un ļautu valstu iestādēm, iedzīvotājiem un ieinteresētajām personām sniegt mērķtiecīgu ieguldījumu ES tiesību aktu efektivitātes uzlabošanā.

Kad platforma “Gatavi nākotnei” sāks darboties, tā portālā “Izsakiet viedokli” iedzīvotājus un ieinteresētās personas aptaujās par vienkāršošanu. Jums būs iespēja iesniegt priekšlikumus par noteikumu vienkāršošanu, administratīvā sloga samazināšanu un ES tiesību aktu modernizēšanu.

Portālā “Izsakiet viedokli” varat arī paust viedokli par spēkā esošajiem tiesību aktiem un ES politikas veidošanu.

Galvenie sasniegumi

  • 2019. gada pārskata ziņojumā par Eiropas Savienības darbību Komisija ziņoja par laikposmā no 2015. līdz 2019. gadam īstenotām 162 REFIT iniciatīvām, kuru mērķis ir vienkāršot noteikumus un samazināt regulatīvo slogu.
  • Komisijas 2020. gada darba programma paredz 44 būtiskas REFIT iniciatīvas.

Iespējamie ieguvumi: Komisijas priekšlikumu piemēri

  • Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU): sagaidāms, ka saskaņā ar šo iniciatīvu atbilstības nodrošināšanas izmaksas MVU samazināsies no 68 miljardiem eiro gadā uz 56,1 miljardiem eiro gadā.
  • Sprāgstvielu prekursori: sagaidāms kārtējo izmaksu samazinājums apmēram 10 % apmērā (no 25 līdz 75 miljoniem eiro gadā) uzņēmumiem, kas izpilda šīs regulas prasības.
  • Zivsaimniecības kontroles regula: sagaidāms, ka pēc priekšlikuma pieņemšanas dalībvalstu iestādes piecu gadu laikā varēs ietaupīt 157 miljonus eiro.
  • Jūras vienloga sistēmas vide: paredzams, ka ierosinātā vienkāršošana ļaus aiztaupīt 22–25 miljonus darba stundu laikposmā no 2020. līdz 2030. gadam. Naudas izteiksmē tas ir 625–720 miljonu eiro aiztaupījums kuģu operatoriem.
  • Dokumentu izsniegšana: dokumentu pārrobežu izsniegšanas paātrināšana un aizmugurisku spriedumu skaita samazinājums par 10 % ES. Tas ļautu ietaupīt līdz pat 480 miljoniem eiro gadā, jo iedzīvotājiem būtu mazāk jātērē juridiskiem pakalpojumiem.

Konteksts

2020. gads — pamatojoties uz REFIT platformas pieredzi, Komisija izveido platformu “Gatavi nākotnei”.

2017. gads — Komisija publicē pirmo ikgadējo apsekojumu par administratīvo slogu.

2017. gads — Komisija uzlabo REFIT, nodrošinot, ka tiesību aktu novērtēšanā un pārskatīšanā vienmēr ņem vērā vienkāršošanas un administratīvā sloga mazināšanas jautājumus. Visas ES tiesību aktu pārskatīšanas ir iekļautas Normatīvās atbilstības un izpildes programmā REFIT, un to mērķis ir pēc iespējas mazināt slogu un vienkāršot noteikumus.

2015. gads — Komisija izveido REFIT platformu. Tās darbības termiņš beidzās 2019. gada 31. oktobrī.

2015. gads — Komisija publicē pētījumu (ABRplus), kurā aplūko, kā 12 rīcības programmā ietvertie pasākumi īstenoti ES valstīs un cik lielā mērā panākti paredzētie uzlabojumi.

2012. gads — rīcības programmai noslēdzoties, Komisija sasniedz savu mērķi par 25 % samazināt administratīvo slogu, ko uzņēmumiem rada ES regulējums (ikgadējie lēstie ietaupījumi sasniedz turpat 30,8 miljardus eiro).

2007. gads — Komisija nāk klajā ar rīcības programmu, kuras mērķis ir mazināt administratīvo slogu, ko rada ES regulējums. Tiek izveidota augsta līmeņa grupa, kas konsultēs par tās izpildi. Tā iesaka sekmēt elektroniskos rēķinus un atbrīvot mikrouzņēmumus no ES grāmatvedības uzskaites noteikumiem.

2005. gads — pastāvīgā vienkāršošanas programma aptver 164 pasākumus 2005.–2009. gadā un tagad ir iekļauta gada darba programmā.

2002. gads — labāka regulējuma programma ir pirmais posms ES tiesību aktu vienkāršošanā un uzlabošanā. Tā paredz pienākumu veikt ietekmes novērtējumus un apspriesties ar ieinteresētajām personām par visām jaunajām Komisijas ierosinātajām iniciatīvām.

Dokumenti

ES centieni vienkāršot tiesību aktus — 2018. gada ikgadējais apsekojums par administratīvo slogu

REFIT rezultātu pārskats

REFIT 2017. gada rezultātu pārskats — kopsavilkums

REFIT 2016. gada rezultātu pārskats — kopsavilkums

REFIT 2016. gada rezultātu pārskats

Komisijas paziņojums “ES tiesību aktu normatīvā atbilstība” (2012)

Rīcības programma administratīvā sloga samazināšanai Eiropas Savienībā – galīgais ziņojums

ABRplus pētījums — galīgais ziņojums

Augsta līmeņa grupas galīgais ziņojums par administratīvā sloga samazināšanu Eiropas Savienībā – rezultāti un perspektīvas