Přejít na hlavní obsah

Výroční zprávy o uplatňování Listiny

Výroční zprávy o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie

Účel zpráv

Evropská komise zveřejňuje od roku 2010 výroční zprávy o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie.

Tyto výroční zprávy sledují pokrok v oblastech, kde má EU pravomoc jednat, a popisují, jak byla Listina zohledněna v konkrétních případech, zejména při navrhování nových právních předpisů EU.

Od roku 2021 se zpráva o Listině v návaznosti na strategii na posílení uplatňování Listiny v EU zaměřuje každý rok na jinou tematickou oblast strategického významu, která se řídí právem EU. 

Výroční zpráva poskytuje příležitost ke každoroční výměně stanovisek s Evropským parlamentem a Radou EU.

Zpráva za rok 2021

Zpráva o uplatňování Listiny základních práv v EU z roku 2021 vychází z nového tematického přístupu, který v loňském roce oznámila Evropská komise ve strategii na posílení uplatňování Listiny základních práv v EU. Zpráva 2021 se zaměřuje na osvědčené postupy členských států a výzvy, kterým čelí při ochraně základních práv v digitálním věku.

Pět klíčových oblastí politiky uvedených ve zprávě

Řešení výzev spojených s moderováním obsahu online

Šíření nezákonného obsahu na internetu je výzvou pro demokratickou diskusi a dotýká se řady základních práv. V prosinci 2020 Komise navrhla regulační opatření s cílem řešit nezákonný obsah a zároveň chránit základní práva prostřednictvím aktu o digitálních službách. Kromě toho podporuje dobrovolná opatření prostřednictvím kodexu o boji proti nezákonným nenávistným projevům online. 9. prosince Komise rovněž navrhla iniciativu na rozšíření seznamu trestných činů o nenávistné verbální projevy a trestné činy z nenávisti.

Ochrana základních práv v případech, kdy se využívá umělá inteligence

Rostoucí využívání systémů umělé inteligence může přinést velké výhody, ale některé aplikace jsou tak složité a netransparentní, že mohou být z hlediska dodržování nebo prosazování základních práv výzvou. Mnoho členských států vypracovalo vlastní vnitrostátní strategie pro umělou inteligenci s cílem zajistit transparentnost, sledovatelnost a robustnost a nalézt účinné způsoby, jak dodržování základních práv zaručit. V dubnu 2021 navrhla Komise legislativní akt, který má zajistit, aby systémy umělé inteligence, které představují vysoké riziko pro základní práva, byly řádně testovány a zdokumentovány.

Řešení otázky digitální propasti

Pandemie COVID-19 ztížila přístup k veřejným službám nabízeným online pro ty, kteří nemají potřebné znalosti nebo vybavení. Zpráva dokládá, jak členské státy a EU pracují na různých přístupech, aby nikdo nezůstal opomenut. Klíčovou zásadou při řešení digitální propasti zůstává solidarita.

Ochrana lidí pracujících prostřednictvím platforem

Práce prostřednictvím platforem vytvořila nové ekonomické příležitosti pro pracovníky, podniky i spotřebitele. Je však také výzvou, pokud jde o stávající práva a povinnosti související s pracovním právem a sociální ochranou. 8. prosince přijala Komise legislativní iniciativu, jejímž cílem je zlepšit pracovní podmínky osob pracujících prostřednictvím digitálních pracovních platforem a zároveň podpořit udržitelný růst takových platforem v Unii.

Dohled nad digitálními prostředky určenými ke sledování osob

Sledování může být legitimní, například za účelem zajištění bezpečnosti a boje proti trestné činnosti, ale ne všechny postupy jsou vždy odůvodněné. V této souvislosti jsou ochrana údajů a soukromí nejen klíčovými základními právy, ale také právy, jež zvyšují ochranu jiných základních práv, která mohou být problematikou sledování dotčena.

Výroční zpráva za rok 2021 o uplatňování Listiny základních práv EU

Předchozí zprávy

V roce 2020 zpráva o uplatňování Listiny za rok 2019 k dispozici nebyla, neboť Komise přijala svou strategii na posílení uplatňování Listiny v EU.

2023 Report

Read the 2023 report

Effective legal protection and access to justice constitute an area of strategic relevance addressed in the 2023 Annual report on the application of the EU Charter of Fundamental Rights, in line with the thematic approach announced by the European Commission in the 2020 Strategy to strengthen the application of the Charter of Fundamental Rights in the EU. The 2023 Charter report provides a fundamental rights perspective on access to justice for all through judicial and non-judicial remedies, by giving an overview of the relevant EU legislation and of the recent developments (2020-2023).

Four areas of the report

EU law on effective legal protection and access to justice

To enable everyone to seek and obtain a just resolution of legal problems through legal and justice services, the EU has developed a comprehensive legal framework, which contains remedies for breaches of the related EU law. This is supplemented by several EU instruments establishing minimum standards on effective legal protection and access to justice. The scope of relevant EU policies ranges from digitalisation efforts to protecting victims of crime or discrimination, strengthening consumers’ rights, safeguarding the rights of suspects or accused persons in criminal proceedings, to fields such as environmental protection, online content regulation and data protection.

Measures taken by Member States to provide for effective legal protection

EU law can benefit people’s daily lives in a range of situations by strengthening their effective legal protection and access to justice in conjunction with national rules. The report provides a snapshot of the achievements and challenges Member States have encountered in providing sufficient remedies to ensure effective legal protection in the fields covered by EU law, as they are required to do under Article 19(1)TEU.  

Provision of effective legal protection through courts 

Acknowledging that judgments can make a significant contribution to the interpretation of EU and national law on effective legal protection and access to justice, the report gives an overview of relevant cases of the CJEU and national courts.

EU funding for effective legal protection

The active engagement of the Commission in ensuring the availability of effective legal protection also translates into support through funding aimed at building the capacity of judicial professionals, civil society organisations and other stakeholders to promote and protect EU values and apply the Charter in their daily work. 

Read the 2023 report in all EU languages

Targeted consultations

The report relies on the Commission's and the FRA's qualitative assessment of the feedback from consultations, and of other sources. Input was provided by Member States, Charter Focal Points, international organisations, the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) and the European Network of Equality Bodies (Equinet) and their members. It is also based on the results of an online consultation of CSOs run through the Fundamental Rights Agency Civil Society Platform, as well as contributions for other Commission reports, such as the Rule of Law reports and the Justice Scoreboard.

2023 Report – FRA summary of civil society consultation on access to justice 

2023 Report – input from Member States