Pāriet uz galveno saturu

Ikgadējie ziņojumi par Hartas piemērojamu

Ikgadējie ziņojumi par ES Pamattiesību hartas piemērojumu.

Ziņojumu mērķis

Kopš 2010. gada Eiropas Komisija publicē gada ziņojumu par ES Pamattiesību hartas piemērojumu.

Šis ziņojums novērtē progresu, kas panākts jomās, kurās ES ir pilnvarota rīkoties, parādot, kā harta ir ņemta vērā konkrētos gadījumos, jo īpaši tad, kad tiek ierosināti jauni ES tiesību akti.

Kopš 2021. gada, turpinot stratēģiju stiprināt Hartas piemērojamu ES, ziņojums par Hartu katru gadu akcentē kādu citu stratēģiski nozīmīgu tematisku jomu, ko regulē ES tiesību akti. 

Ikgadējais ziņojums sniedz iespēju ik gadu apmainīties viedokļiem ar Eiropas Parlamentu un Eiropas Savienības Padomi.

2021. gada ziņojums

2021. gada ziņojumā par Pamattiesību hartas piemērojumu Eiropas Savienībā ir ievērota jaunā tematiskā pieeja, ko Eiropas Komisija 2020. gadā izziņoja savā stratēģijā, kuras mērķis ir stiprināt Pamattiesību hartas piemērojumu ES. 2021. gada ziņojums akcentē dalībvalstu labu praksi un problēmas, ar kurām tās saskaras jautājumā par pamattiesību aizsardzību digitālajā laikmetā.

Ziņojuma piecas galvenās politikas jomas

Ar moderāciju tiešsaistē saistīto problēmu risināšana

Nelikumīga satura izplatīšana internetā ir izaicinājums demokrātiskām debatēm un vairākām pamattiesībām. 2020. gada decembrī Komisija ar Digitālo pakalpojumu tiesību aktu ierosināja regulatīvus pasākumus, lai vērstos pret nelikumīgu saturu, vienlaikus aizsargājot pamattiesības. Turklāt tā mudina brīvprātīgu pasākumu pieņemšanu, izmantojot Kodeksu cīņai pret nelikumīgiem naidīgiem izteikumiem tiešsaistē. 9. decembrī Komisija arī ierosināja iniciatīvu, kuras mērķis ir paplašināt ES sarakstu ar noziedzīgiem nodarījumiem, tajā iekļaujot naida runu un naida noziegumus.

Pamattiesību aizsardzība mākslīgā intelekta izmantošanas gadījumā

Arvien plašāka mākslīgā intelekta sistēmu izmantošana var dot lielu labumu, taču daži lietojumi ir sarežģīti un nepārredzami, un tas var radīt problēmas jautājumā par pamattiesību ievērošanu vai īstenošanu. Daudzas dalībvalstis ir izstrādājušas nacionālas stratēģijas mākslīgā intelekta jomā, lai nodrošinātu caurskatāmību, izsekojamību un stabilitāti un rastu efektīvus veidus, kā ievērot pamattiesības. 2021. gada aprīlī Komisija ierosināja tiesību aktu, kura mērķis ir nodrošināt, ka mākslīgā intelekta sistēmas, kas rada augstu risku pamattiesībām, tiek pienācīgi testētas un dokumentētas.

"Digitālās plaisas" novēršana

Covid-19 pandēmijas dēļ tiem, kuriem nav vajadzīgo zināšanu vai aprīkojuma, ir grūtāk piekļūt tiešsaistē piedāvātajiem publiskajiem pakalpojumiem. Ziņojums parāda, kā dalībvalstis un ES strādā pie dažādām pieejām, lai nodrošinātu, ka neviens netiek atstāts novārtā. Solidaritāte joprojām ir viens no pamatprincipiem digitālās plaisas novēršanā.

Platformās nodarbinātu personu aizsardzība

Darbs, kas tiek veikts ar platformu palīdzību, ir radījis jaunas ekonomiskās iespējas iedzīvotājiem, uzņēmumiem un patērētājiem. Tomēr tas arī apdraud tiesības un pienākumus, kas pastāv darba tiesību un sociālās aizsardzības jomā. 8. decembrī Komisija pieņēma likumdošanas iniciatīvu, kuras mērķis ir uzlabot to personu darba apstākļus, kuras strādā, izmantojot digitālās darba platformas, vienlaikus atbalstot šo digitālo darba platformu ilgtspējīgu izaugsmi Savienībā.

Digitālās novērošanas pārraudzība

Novērošana var būt likumīga, piemēram, lai gādātu par drošību un cīnītos pret noziedzību, tomēr ne visu veidu darbības ir pamatotas. Šajā kontekstā datu un privātuma aizsardzība ir ne tikai galvenās pamattiesības, bet arī “bāzes” tiesības, kas nostiprina citu tādu pamattiesību aizsardzību, kuras var ietekmēt novērošana.

2021. gada ziņojums par ES Pamattiesību hartas piemērošanu

Iepriekšējie ziņojumi

2020. gadā Komisija nepublicēja ziņojumu par hartu attiecībā uz 2019. gadu, jo tā pieņēma savu stratēģiju Hartas piemērojuma stiprināšanai ES.

2023 Report

Read the 2023 report

Effective legal protection and access to justice constitute an area of strategic relevance addressed in the 2023 Annual report on the application of the EU Charter of Fundamental Rights, in line with the thematic approach announced by the European Commission in the 2020 Strategy to strengthen the application of the Charter of Fundamental Rights in the EU. The 2023 Charter report provides a fundamental rights perspective on access to justice for all through judicial and non-judicial remedies, by giving an overview of the relevant EU legislation and of the recent developments (2020-2023).

Four areas of the report

EU law on effective legal protection and access to justice

To enable everyone to seek and obtain a just resolution of legal problems through legal and justice services, the EU has developed a comprehensive legal framework, which contains remedies for breaches of the related EU law. This is supplemented by several EU instruments establishing minimum standards on effective legal protection and access to justice. The scope of relevant EU policies ranges from digitalisation efforts to protecting victims of crime or discrimination, strengthening consumers’ rights, safeguarding the rights of suspects or accused persons in criminal proceedings, to fields such as environmental protection, online content regulation and data protection.

Measures taken by Member States to provide for effective legal protection

EU law can benefit people’s daily lives in a range of situations by strengthening their effective legal protection and access to justice in conjunction with national rules. The report provides a snapshot of the achievements and challenges Member States have encountered in providing sufficient remedies to ensure effective legal protection in the fields covered by EU law, as they are required to do under Article 19(1)TEU.  

Provision of effective legal protection through courts 

Acknowledging that judgments can make a significant contribution to the interpretation of EU and national law on effective legal protection and access to justice, the report gives an overview of relevant cases of the CJEU and national courts.

EU funding for effective legal protection

The active engagement of the Commission in ensuring the availability of effective legal protection also translates into support through funding aimed at building the capacity of judicial professionals, civil society organisations and other stakeholders to promote and protect EU values and apply the Charter in their daily work. 

Read the 2023 report in all EU languages

Targeted consultations

The report relies on the Commission's and the FRA's qualitative assessment of the feedback from consultations, and of other sources. Input was provided by Member States, Charter Focal Points, international organisations, the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) and the European Network of Equality Bodies (Equinet) and their members. It is also based on the results of an online consultation of CSOs run through the Fundamental Rights Agency Civil Society Platform, as well as contributions for other Commission reports, such as the Rule of Law reports and the Justice Scoreboard.

2023 Report – FRA summary of civil society consultation on access to justice 

2023 Report – input from Member States