Przejdź do treści głównej
alt=""
Plan przemysłowy Zielonego Ładu

Walka o wiodącą pozycję europejskiego przemysłu neutralnego emisyjnie

UE liderem rewolucji w dziedzinie czystych technologii

Plan przemysłowy Zielonego Ładu zwiększa konkurencyjność europejskiego przemysłu neutralnego emisyjnie i przyśpiesza transformację w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Zapewnia w tym celu warunki sprzyjające zwiększeniu zdolności produkcyjnych UE w zakresie technologii i produktów neutralnych emisyjnie. Warunki te są niezbędne do osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych Europy.

Mamy jedyną w swoim rodzaju okazję, aby szybko, ambitnie i z poczuciem celu wskazać drogę do zapewnienia wiodącej pozycji przemysłu UE w szybko rozwijającym się sektorze technologii neutralnych emisyjnie. Europa jest zdecydowana przewodzić rewolucji w dziedzinie czystych technologii. Dla naszych przedsiębiorstw i obywateli oznacza to przekształcanie umiejętności w wysokiej jakości miejsca pracy i innowacji w produkcję masową, dzięki prostszym i szybszym ramom prawnym. Lepszy dostęp do finansowania umożliwi szybki rozwój naszym kluczowym sektorom czystych technologii.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Droga do neutralności emisyjnej

Ponad 100 mld euro
wynosiła wartość unijnego ekosystemu start-upów neutralnych emisyjnie w 2021 r., tj. wartość ta od 2020 r. podwoiła się
Ponad 400 GW
mocy produkcyjnych w zakresie odnawialnej energii wiatrowej i słonecznej w UE w 2022 r., tj. wzrost o ponad 25 proc. w stosunku do 2020 r.
4,5 mln
zielonych miejsc pracy w gospodarce europejskiej w 2019 r., tj. wzrost z 3,2 mln w 2000 r.

Cztery filary planu

Aby zapewnić Europie wiodącą pozycję pod względem innowacji przemysłowych i czystych technologii, plan przemysłowy Zielonego Ładu będzie obejmował cztery podstawowe filary:

Przewidywalne i uproszczone otoczenie regulacyjne

Ten filar planu dotyczy ulepszenia ram regulacyjnych. Nowe ramy regulacyjne pozwolą uprościć i przyśpieszyć procesy oraz zwiększyć ich przewidywalność. Celem jest również zabezpieczenie odpowiednich ilości surowców oraz zapewnienie konsumentom korzyści z niższych kosztów energii ze źródeł odnawialnych. W tym celu realizowane są trzy inicjatywy.

Initiatives

mine of rare earths in Kiruna, Sweden

Zapewnienie wystarczającego dostępu do surowców takich jak metale ziem rzadkich, które mają zasadnicze znaczenie dla kluczowych technologii produkcyjnych

Szybszy dostęp do finansowania

Drugi filar planu służy przyspieszeniu inwestycji i finansowania rozwoju czystych technologii w Europie.

Doskonalenie niezbędnych umiejętności

W związku z gwałtownym rozwojem nowych technologii będzie nam potrzebny rekordowy wzrost umiejętności i liczby wykwalifikowanych pracowników w tym sektorze. Aby rozwijać umiejętności konieczne do transformacji ekologicznej, Komisja:

Promowanie otwartego i uczciwego handlu

Kontekst

Wyścig technologiczny trwa. Największe gospodarki świata – od Stanów Zjednoczonych po Indie, od Chin po Japonię – już teraz masowo inwestują w innowacje ekologiczne. Wyścig ten jest wprawdzie korzystny dla naszej planety, ale oznacza również, że transformacja w kierunku czystej energii w UE odbywa się pod dużą presją.

Aby Unia mogła przejść na czystą energię, potrzebujemy równych warunków działania zarówno na poziomie świata, jak i Europy. Musimy nauczyć się lepiej dbać o europejski przemysł – od technologii wodorowych, przez branżę chemiczną, po biotechnologie i nanotechnologie. To właśnie w tym celu ogłoszono plan przemysłowy Zielonego Ładu dla Europy.

*Ikony na tej stronie – stock.adobe.com 

Dokumenty

1 LUTEGO 2023
Communication: A Green Deal Industrial Plan for the Net-Zero Age
1 LUTEGO 2023
Factsheet - The Green Deal Industrial Plan
1 LUTEGO 2023
Statement by President von der Leyen on the Green Deal Industrial Plan
1 LUTEGO 2023
Questions and answers about the Green Deal Industrial Plan