Leading the clean tech revolution
The Green Deal Industrial Plan enhances the competitiveness of Europe's net-zero industry and is accelerating the transition to climate neutrality. It does so by creating a more supportive environment for scaling up the EU's manufacturing capacity for the net-zero technologies and products required to meet Europe's ambitious climate targets.
Mamy jedyną w swoim rodzaju okazję, aby szybko, ambitnie i z poczuciem celu wskazać drogę do zapewnienia wiodącej pozycji przemysłu UE w szybko rozwijającym się sektorze technologii neutralnych emisyjnie. Europa jest zdecydowana przewodzić rewolucji w dziedzinie czystych technologii. Dla naszych przedsiębiorstw i obywateli oznacza to przekształcanie umiejętności w wysokiej jakości miejsca pracy i innowacji w produkcję masową, dzięki prostszym i szybszym ramom prawnym. Lepszy dostęp do finansowania umożliwi szybki rozwój naszym kluczowym sektorom czystych technologii.
Droga do neutralności emisyjnej
Cztery filary planu
Aby zapewnić Europie wiodącą pozycję pod względem innowacji przemysłowych i czystych technologii, plan przemysłowy Zielonego Ładu będzie obejmował cztery podstawowe filary:
Przewidywalne i uproszczone otoczenie regulacyjne
Pierwszy filar planu dotyczy uproszczenia ram regulacyjnych i zwiększenia ich przewidywalności.
Net-Zero Industry Act
Identifying goals for net-zero industrial capacity and provide a regulatory framework suited for its quick deployment
Critical Raw Materials Act
Ensuring sufficient access to those materials, like rare earths, that are vital for manufacturing key technologies
Reform of electricity market design
Helping consumers benefit from the lower costs of renewables
Szybszy dostęp do finansowania
Drugi filar planu służy przyspieszeniu inwestycji i finansowania rozwoju czystych technologii w Europie.

W ramach polityki konkurencji Komisja dąży do zagwarantowania równych warunków działania na jednolitym rynku, ułatwiając jednocześnie państwom członkowskim udzielanie pomocy niezbędnej do przyspieszenia transformacji ekologicznej. W tym celu oraz aby przyspieszyć i uprościć przyznawanie pomocy, Komisja:
- przeprowadzi konsultacje z krajami UE w sprawie zmienionych tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i przejściowych
- dokona przeglądu ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych w świetle Zielonego Ładu.
Doskonalenie niezbędnych umiejętności
W związku z gwałtownym rozwojem nowych technologii będzie nam potrzebny rekordowy wzrost umiejętności i liczby wykwalifikowanych pracowników w tym sektorze. Aby rozwijać umiejętności konieczne do transformacji ekologicznej, Komisja:

- zaproponuje utworzenie akademii przemysłu neutralnego emisyjnie w celu wprowadzenia programów podnoszenia i zmiany kwalifikacji w strategicznych sektorach przemysłu
- rozważy, w jaki sposób połączyć podejście „umiejętności na pierwszym miejscu”, oparte na rzeczywistych umiejętnościach, ze stosowanym podejściem opartym na kwalifikacjach
- zastanowi się, jak ułatwić obywatelom państw trzecich dostęp do rynków pracy UE w sektorach priorytetowych
- przeanalizuje środki wspierające i dostosowujące publiczne i prywatne finansowanie rozwoju umiejętności.

Czwarty filar dotyczy globalnej współpracy i wykorzystania handlu do wspierania transformacji ekologicznej, zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji i otwartego handlu, w oparciu o współpracę z partnerami Unii i prace Światowej Organizacji Handlu (WTO). W tym celu Komisja będzie nadal rozwijać unijny system umów o wolnym handlu i inne formy współpracy z partnerami na arenie międzynarodowej w celu wspierania transformacji ekologicznej. Będzie również dalej bronić jednolitego rynku przed nieuczciwymi praktykami handlowymi.
Kontekst
Wyścig technologiczny trwa. Największe gospodarki świata – od Stanów Zjednoczonych po Indie, od Chin po Japonię – już teraz masowo inwestują w innowacje ekologiczne. Wyścig ten jest wprawdzie korzystny dla naszej planety, ale oznacza również, że transformacja w kierunku czystej energii w UE odbywa się pod dużą presją.
Aby Unia mogła przejść na czystą energię, potrzebujemy równych warunków działania zarówno na poziomie świata, jak i Europy. Musimy nauczyć się lepiej dbać o europejski przemysł – od technologii wodorowych, przez branżę chemiczną, po biotechnologie i nanotechnologie. To właśnie w tym celu ogłoszono plan przemysłowy Zielonego Ładu dla Europy.