Leading the clean tech revolution
The Green Deal Industrial Plan enhances the competitiveness of Europe's net-zero industry and is accelerating the transition to climate neutrality. It does so by creating a more supportive environment for scaling up the EU's manufacturing capacity for the net-zero technologies and products required to meet Europe's ambitious climate targets.
Имаме рядката възможност бързо, амбициозно и целенасочено да зададем посоката, за да осигурим промишленото лидерство на ЕС в бързо разрастващия се сектор на технологиите с нулеви нетни емисии. Европа е решена да бъде водеща в прехода към чистите технологии. За нашите предприятия и хора това означава превръщане на уменията в качествени работни места и на иновации в масово производство — благодарение на опростена и по-бърза рамка. По-добър достъп до финансови средства ще даде възможност на нашите ключови сектори на чистите технологии да се разрастват бързо.
Пътят към нулеви нетни емисии
Четирите стълба на плана
За да се осигури мястото на Европа като дом на промишлените иновации и чистите технологии, промишленият план на Зеления пакт ще обхваща четири основни стълба:
Предвидима и опростена регулаторна среда
Първият стълб на плана е свързан с опростена и по-предвидима регулаторна рамка.
Net-Zero Industry Act
Identifying goals for net-zero industrial capacity and provide a regulatory framework suited for its quick deployment
Critical Raw Materials Act
Ensuring sufficient access to those materials, like rare earths, that are vital for manufacturing key technologies
Reform of electricity market design
Helping consumers benefit from the lower costs of renewables
По-бърз достъп до финансиране
Вторият стълб на плана ще ускори инвестициите и финансирането за производството на чисти технологии в Европа.

В рамките на политиката в областта на конкуренцията Комисията се стреми да гарантира еднакви условия на конкуренция на единния пазар, като същевременно улеснява държавите членки при предоставянето на необходимите за ускоряване на екологичния преход помощи. За тази цел и за да се ускори и опрости предоставянето на помощ, Комисията ще:
- проведе консултации с държавите членки във връзка с изменена временна рамка за държавна помощ при кризи и за преход
- преразгледа Общия регламент за групово освобождаване с оглед на Зеления пакт
Повишаване на необходимите умения
С оглед на огромния ръст на новите технологии ще се нуждаем от огромен ръст на уменията и квалифицираните работници в този сектор. За да се развият уменията, необходими за осъществяване на екологичния преход, Комисията ще:

- предложи създаването на академии за промишленост с нулеви нетни емисии, които ще спомогнат за разгръщането на програми за повишаване на квалификацията и преквалификация в стратегически отрасли
- обмисли начини за съчетаване на подход „Уменията на първо място“, с който се признават действителните умения, със съществуващите подходи, основани на квалификации
- проучи начини за улесняване на достъпа на граждани на трети държави до пазарите на труда в ЕС в приоритетни сектори
- разгледа мерки за насърчаване и съгласуване на публичното и частното финансиране за развитие на умения

Четвъртият стълб е свързан с глобалното сътрудничество и насърчаването на търговията за целите на екологичния преход съгласно принципите на лоялна конкуренция и отворена търговия въз основа на ангажиментите към партньорите на ЕС и работата на Световната търговска организация (СТО). За тази цел Комисията ще продължи да разширява мрежата на ЕС от споразумения за свободна търговия и други форми на сътрудничество с партньори в подкрепа на екологичния преход. Тя също така ще продължи да защитава единния пазар от нелоялни търговски практики.
Контекст
Надпреварата в областта на чистите технологии е в пълен ход. Най-големите икономики в света — от САЩ до Индия, от Китай до Япония — започнаха да инвестират мащабно в екологични иновации. Въпреки че това може да бъде само добра новина за нашата планета, то, разбира се, оказва силен натиск върху прехода към чиста енергия в ЕС.
За да постигнем преход към чиста енергия в ЕС, се нуждаем от еднакви условия на конкуренция както в световен мащаб, така и на европейско равнище. Това означава да се подобри стимулирането на нашата собствена промишленост — от водород до химикали, от биотехнологии до нанотехнологии. Именно за да се постигне тази цел, бе даден старт на промишления план на Зеления пакт за Европа.