Ugrás a fő tartalomra
alt=""
A zöld megállapodáshoz kapcsolódó ipari terv

Vezető szerepben Európa nulla nettó kibocsátású ipara

Vezető szerep a tiszta technológiák forradalmában

A zöld megállapodáshoz kapcsolódó ipari terv előmozdítja Európa nulla nettó kibocsátású iparának versenyképességét, és felgyorsítja a klímasemleges gazdaságra való átállást. E célokat úgy valósítja meg, hogy támogatóbb környezetet teremt az EU ipari szereplőinek ahhoz, hogy bővíteni tudják a nulla nettó kibocsátású technológiákhoz és termékekhez szükséges gyártási kapacitásaikat, mert enélkül Európa nem tudja elérni ambiciózus éghajlat-politikai céljait.

Vissza nem térő lehetőségünk nyílt most arra, hogy kellő ambíciószintről, tettrekészségről és céltudatosságról tanúbizonyságot téve utat mutassunk a jövőbe, és bebiztosítsuk az Unió vezető szerepét a nulla nettó kibocsátású technológiák gyorsan növekvő ágazatában. Európa elköteleződött amellett, hogy élére álljon a tiszta technológiák forradalmának. A polgárok és a vállalkozások számára ez rendkívül előnyös, hiszen az egyszerűbb szabályozási keretnek köszönhetően a megfelelő készségekkel felvértezett munkavállalók minőségi munkahelyekhez juthatnak, az innováció pedig könnyebben utat talál a tömeggyártásba. A hozzáférhetőbb finanszírozás révén a tiszta technológiák legfontosabb uniós iparágai gyorsan növekedhetnek.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

A nulla nettó kibocsátáshoz vezető út

Több mint százmilliárd euró
a nulla nettó kibocsátású startupok összértéke 2021-ben (kétszer annyi, mint 2020-ban)
Több mint 400 GW
az EU megújuló szél- és napenergia-termelési kapacitása 2022-ben (több mint 25%-kal nagyobb, mint 2020-ban)
4,5 millió
a zöld munkahelyek száma az európai gazdaságban 2019-ben (2000-ben: 3,2 millió)

A terv négy pillére

A zöld megállapodáshoz kapcsolódó ipari terv, melynek célja, hogy Európa az ipari innováció és a tiszta technológia otthonává váljon, a következő négy pillérre támaszkodik:

Kiszámítható és egyszerűbb szabályozási környezet

A terv e pillére a szabályozási környezetre vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy egyszerűbb, gyorsabb és kiszámíthatóbb keretet hoz létre, biztosítja a szükséges nyersanyagmennyiséget, és garantálja, hogy a felhasználók részesüljenek a megújuló energiaforrások alacsony költségeinek előnyeiből. Három kezdeményezés törekszik ezeket a célokat megvalósítani:

Initiatives

Gyorsabb hozzáférés a finanszírozáshoz

A terv második pillére felgyorsítja a tiszta technológiák európai előállításához kapcsolódó beruházásokat és finanszírozást.

A szükséges készségek fejlesztése

Az új technológiák térnyerésével párhuzamosan új készségekre és képzett munkaerőre lesz szükség az ágazatban. A zöld átálláshoz szükséges készségek fejlesztése érdekében a Bizottság:

A nyílt és tisztességes kereskedelem előmozdítása

Háttér-információk

A tiszta technológiák versenye a szemünk előtt zajlik. A világ legnagyobb gazdaságai – az Egyesült Államoktól Indiáig, Kínától Japánig – jelentős beruházásokat eszközöltek a zöld innovációba. Ez jó hír ugyan bolygónk számára, de meglehetős nyomást gyakorol az EU-ra.

A tiszta energiára való uniós átálláshoz ugyanis egyenlő versenyfeltételekre van szükségünk úgy globális mint európai szinten. Ez azt jelenti, hogy jobban kell gondoskodnunk saját iparunkról – a hidrogéntől a vegyi anyagokig, a biotechnológiától a nanotechnológiáig. Az EU ezért indította útjára a zöld megállapodáshoz kapcsolódó ipari tervet.

*az ezen az oldalon látható ikonokat a stock.adobe.com készítette 

Dokumentumok

2023. FEBRUÁR 1.
Communication: A Green Deal Industrial Plan for the Net-Zero Age
2023. FEBRUÁR 1.
Factsheet - The Green Deal Industrial Plan
2023. FEBRUÁR 1.
Statement by President von der Leyen on the Green Deal Industrial Plan
2023. FEBRUÁR 1.
Questions and answers about the Green Deal Industrial Plan