Toorainete kestlik tarnimine
Kliima- ja digieesmärkide saavutamiseks on eesseisvad väljakutsed kriitilise tähtsusega toorainete hankimine, töötlemine ja ringlussevõtt Euroopas ning tarneahelate kindlustamine.
Liitiumi, koobaltit ja niklit kasutatakse patareides ja akudes; galliumi päikesepaneelides; haruldast boori tuuletehnoloogias; titaani ja volframit kosmose- ja kaitsetööstuses.
Euroopa kriitilise tähtsusega toorainete määrusega soovib EL tagada Euroopa tööstuse kindla ja kestliku varustamise nende toorainetega ning märkimisväärselt vähendada oma sõltuvust teatavate kolmandate riikide impordist.
Euroopa kriitilise tähtsusega toorainete määruse eesmärgid
Euroopa kriitilise tähtsusega toorainete määrusega pannakse alus ELi võimekuse suurendamisele ja tema kriitilise tähtsusega toorainete tarneahelate vastupidavuse parandamisele. See hõlmab meetmeid, mille abil:
- tugevdatakse sisemisi tarneahelaid,
- tihendatakse rahvusvahelisi suhteid, et luua kolmandate riikidega vastastikku kasulikke partnerlusi.
Määruse põhisambad
Euroopa kriitilise tähtsusega toorainete määruse eesmärk on suurendada ELi võimekust kogu nende väärtusahela ulatuses. Samuti soovitakse vähendada sõltuvust ning suurendada valmisolekut ning tarneahelate kestlikkust ja ringluspõhisust, et parandada ELi vastupidavust. Selleks on määruses kavandatud neli sammast.
- Selgete prioriteetide seadmine
Määruses on esitatud selliste kriitiliste toorainete loetelu ja strateegiliste toorainete loetelu, mis on rohe- ja digipöörde tehnoloogiate ning kaitse- ja kosmosetööstuse seisukohast elulise tähtsusega. Sellega kehtestatakse ka 2030. aastaks liidusisese võimekuse sihttasemed strateegiliste toorainete tarneahelas: 10% ELi aastas vajatavast toorainest kaevandatakse; 40% töödeldakse ja 25% võetakse ringlusse. Ühestki kolmandast riigist ei tohiks tarnida rohkem kui 65% ühestki asjakohases töötlemisetapis strateegilisest toorainest, mida ELis aastas vajatakse.
- Euroopa võimekuse suurendamine
EL peab tugevdama oma tooraineväärtusahelat, alates kaevandamisest ja rafineerimisest kuni töötlemise ja ringlussevõtuni. Selleks tuleb suurendada kaevandamist liikmesriikides, muuta lubade andmise menetlused ühtsemaks ja prognoositavamaks ning parandada juurdepääsu rahastusele.
- Vastupanuvõime parandamine
Selle samba põhiline eesmärk on parandada ELi suutlikkust tulla toime tarneahela häiretega. See saavutatakse järelevalvesuutlikkuse suurendamisega stressitestide kaudu, tegevuse koordineerimisega strateegilise varu loomiseks ning kestlike investeeringute ja kaubanduse edendamisega.
- Investeerimine teadusesse, innovatsiooni ja oskustesse.
EL hoogustab murrangulise tehnoloogia kasutuselevõttu ja rakendamist kriitilise tähtsusega toorainete vallas. Kriitilise tähtsusega toorainetega seotud ulatuslike oskuspartnerlustega ja tooraineakadeemia loomisega edendatakse oskusi, mis on olulised nende tarneahelate töötajate jaoks.
- Kestlikuma ja ringluspõhisema kriitilise tähtsusega toorainete majanduse edendamine
Tuleb edendada tooraine ringlussevõttu ja luua tingimused tugeva järelturu tekkimiseks. Selleks ergutatakse jäätmehoidlaid eraldama jäätmetest kriitilise tähtsusega tooraineid ja suurendatakse jõupingutusi, et leevendada negatiivset mõju töötajate ja inimõigustele ning keskkonnakaitsele. Ühtlasi tuleb tunnustada sertifitseerimiskavasid, et muuta ELis turustatavad kriitilise tähtsusega toorained kestlikumaks.
Toorained ja rahvusvaheliste suhete olulisus
EL sõltub suurel määral kriitilise tähtsusega toorainete impordist kolmandatest riikidest. Nii meie endi sõltuvus kui ka digi- ja rohemajandusele üleminekust tingitud üleilmse nõudluse kasv muudab tarneahelad haavatavaks.
Seepärast on rahvusvahelisel kaubandusel väga tähtis koht tootmise toetamisel kogu maailmas ja tarnete mitmekesistamisel. EL püüab luua vastastikku kasulikke partnerlusi tärkavate turgude ja arenguriikidega, kasutades selle raamistikuna oma algatust „Global Gateway“. EL hoogustab kaubandusmeetmeid, sealhulgas loob kriitilise tähtsusega toorainete rühma koos riikidega, kes soovivad samuti tugevdada üleilmseid tarneahelaid, tugevdab Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO), laiendab vabakaubanduslepingute ja kestlike investeeringute hõlbustamise lepingute võrgustikku ning võitleb ebaausate kaubandustavade vastu.
EL arendab veelgi strateegilisi partnerlusi ja teeb usaldusväärsete partneritega koostööd, et toetada nende majanduse kestlikku arengut. Selleks aitab ta neil luua riiklikud väärtusahelad ja edendab samal ajal oma väärtusahelate kindlust, vastupidavust, taskukohasust ja mitmekesisust.